Quantcast

Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Profil użytkownika St. Czachorowski

O leśnych tulipanach i transferze wiedzy z uniwersytetu do regionu

Co Warmia i Mazury mają z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Transfer wiedzy odbywa się ale może być jeszcze większy. Potrzebne tylko otwarcie i współpraca. Przykładem może być opracowana gra terenowa, dotycząca leśnych tulipanów, która będzie miała swoją premierę w czasie Kętrzyńskich Dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w dniach 11-13 kwietnia 2018 r. Jaki związek mają dzikie, leśne tulipany z Kętrzynem? I czy kiedyś wyrabiano z nich truciznę, lekarstwo czy kulinarny deser? Ta tajemnica wymaga rozwiązania!

Książki uwolnione, które mają zmieniać człowieka

Studenci kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze uwalniają książki i tworzą nowe półki bookcrossingowe w dość nietypowych miejscach. Tam, gdzie ich jeszcze nie było. Na przykład w restauracjach i małych wioskach. W miejscach na głębokiej prowincji i w miejscach, gdzie ludzie się spotykają. Dzieląc się zmieniają świat na lepsze.

Plazmoboty, metoda naukowa i Uniwersytet Młodego Odkrywcy

W sobotę 18 lutego 2017 przygodę z nauką rozpocznie ponad 90 uczniów z Lamkowa, Butryn, Szczytna, Stawigudy, Ornety, Bartoszyc oraz ponad 50 członków Klubów Młodych Odkrywców z Olszyna, Szczytna, Łupsztycha i Ostródy. Uczniowie w wieku 6-16 lat w laboratoriach uniwersyteckich i pod okiem naukowców poznawać będą tajemnice życia a później zorganizują szkolne festiwale nauki w swoich miejscowościach. Poznają pełen proces naukowy od pomysłu i hipotezy, przez dobór materiału i metod, wykonanie badań, wyciąganie wniosków aż po prezentowanie rezultatów w formie raportów, sprawozdań i konferencji naukowych.

Anioły w Stajni Kultury na warmińskiej wsi

Sztuka coraz częściej dociera „pod strzechy”. Warmińska wieś nie tylko się zmienia ale jest coraz bardziej twórcza. W różnych miejscach, w przestrzeni publicznej, odbywają się występy, pokazy a w stodołach i stajniach urządzane są galerie sztuki. Wyraz lokalnej twórczości ale i atrakcja dla turystów, zachwycających się nie tylko urokami warmińskiej przyrody. Wiejskie szkoły są lokalnymi centrami kultury i życia społecznego, także ze względu na aktywność nauczycieli.

Wyczarowane z gliny czyli przyroda malowana na kamieniach, cegłach i dachówkach

W przyrodzie wszystko jest ze sobą powiązane. W kulturze podobnie. Przykładem niech będzie majówka w olsztyneckim skansenie pn. "Jarmark sztuki nie tylko ludowej - wyczarowane z gliny". W dniu pierwszego maja malowaliśmy przyrodę Warmii i Mazur na dachówkach, kamieniach i cegłach. Było nawiązanie do dziedzictwa regionalnego ale twórczo zaktualizowane.

Muzyka odzyskana z Krainy Tysiąca Jezior

Dziedzictwo niematerialne jest ulotne i trudne do zachowania. Wymaga stałej pracy, troski i nieustannego wykorzystywania. Muzyka towarzyszy człowiekowi od dziesiątków tysięcy lat. Ale zapisujemy ją od niedawna. Wcześniej przekazywana była z ust do ucha, w bezpośrednim kontakcie człowieka z człowiekiem, kultury z kulturą. Ania Broda odzyskuje dla nas muzykę Krainy Tysiąca Jezior. Jest okazją wesprzeć ten projekt.

Międzynarodowy Dzień Darwina 2016 w kawiarni naukowej

Dzień Darwina to spotkanie popularnonaukowe w sam raz dla dorosłych. Są w jakimś stopniu poszkodowani, za starzy na szkołę, nie mają czasu na kolejne studia a do uniwersytetu trzeciego wieku są za młodzi. A przecież też chcą poznawać świat w małych porcjach. Pora więc odkryć przestrzeń publiczną do spotkań w celu zaspakajania ciekawości świata. Okazją może być Dzień Darwina i tematyka ewolucyjna.

Najdłuższy maraton szycia celinek dla chłopców i dziewczynek

Moja koleżanka ze studiów ma nowe hobby – szyje poduszki metodą patchworku. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że szyje charytatywnie. A teraz wraz z koleżankami wpadła na pomysł ustanowienia rekordu Polski. Akcja ma się odbyć 12-13 lutego 2016 r. w Elblągu. Będzie to 24 godzinny maraton szycia. Panie liczą, że ktoś jeszcze do nich dołączy. Do tej pory uszyły 2654 sztuk sfotografowanych prac.

E(x)plory 2016 czyli szansa dla naukowo uzdolnionej młodzieży z Warmii i Mazur

Współczesna gospodarka opiera się na wiedzy a największym skarbem jest kapitał ludzki. Warto więc inwestować w edukację. Nowoczesna edukacja to przede wszystkim stwarzanie warunków do rozwoju. Miło mi poinformować, że rozpoczęła się rekrutacja do V edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 13-20 lat o różnorodnych zainteresowaniach naukowych. Województwo warmińsko-mazurskie nie powinno być na uboczu innowacyjnej gospodarki. W naszym interesie jest, aby informacja także i o tym konkursie dotarła do jak największej liczby potencjalnych uczestników: uczniów i nauczycieli gimnazjów oraz szkól ponadgimnazjalnych w województwie warmińsko-mazurskim. A jest o co powalczyć: stypendia naukowe w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w USA, Brazylii, Holandii i Rumunii.

Polsko-francuskie poznawanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów Europy

W dniach 20-26 września 2015 r. w Olsztynie i regionie będzie przebywać grupa Francuzów z Departamentu Indre (środkowa Francja, okolice Chateauroux) na kolejnej już wizycie studyjnej. Polsko-francuska współpraca trwa już od wielu lat. Zapoczątkowały ją: Stowarzyszenie Francja-Polska z Chateauroux oraz władze samorządowe z naszego regionu. Później współpraca rozwijała się dzięki zaangażowaniu Lasów Państwowych. Kilka lat temu do współpracy i wyjazdów studyjnych włączył się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (m.in. dla zapewnienie rozwoju nowego kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze). Dotychczasowym efektem uniwersyteckiej współpracy było zorganizowanie kilku seminariów i konferencji oraz wyjazd studentów na letnie praktyki zawodowe. Współpracę rozpoczął Wydział Biologii i Biotechnologii ale obecnie wspólne działania podejmowane są także z aktywnym udziałem Wydziału Humanistycznego i Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.