Zbliża się Noc Biologów na UWM

2022-01-11 14:32:22(ost. akt: 2022-01-11 14:36:32)

Autor zdjęcia: Noc Biologów, nauka, plakat, UWM

Tegoroczną edycję Nocy Biologów na UWM zaplanowano na piątek 14 stycznia. Ale niektóre wydarzenia odbywać będą się także w kolejnych dniach, tak jak np. warsztaty poza uczelnią — dotyczące chlebowego recyklingu.
Już wkrótce Noc Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Uczelnia włączyła się w ogólnopolską akcję, której tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem".

Tegoroczną edycję Nocy Biologów na UWM zaplanowano na piątek 14 stycznia. Ale niektóre wydarzenia odbywać będą się także w kolejnych dniach.

— Przygotowaliśmy sporo nowych, ale też sprawdzonych propozycji. Będą webinaria, czyli wykłady online — w godzinach dogodnych dla szkół — powiedział w Radiu UWM FM prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Tematyka wykładów jest bardzo różnorodna. Naukowcy opowiadać będą między innymi o różnorodności biologicznej w kontekście zasobów wodnych, o grzybach, fascynującym mózgu, tajemnicach mitozy, ale też o glebie, czaszkach czy modyfikowanej genetycznie żywności.

— Będą również konsultacje na żywo z naukowcami. Pokażemy, co robimy na uczelni — dodał prof. Czachorowski.

Choć większość zajęć w tym roku odbywa się wyłącznie online, zaplanowano także takie, na których będzie można pojawić się.

— Studenci biologii przygotowali warsztaty poza uczelnią — dotyczące chlebowego recyklingu — czyli jak uratować kaczkę i dziko żyjące ptaki wodne przed niezdrowym pożywieniem, a jednocześnie ocalić chleb przed wyrzuceniem do śmietnika. Proponujemy także wycieczki terenowe po Olsztynie (ale w wersji online — z ściągą w telefonie komórkowym). Będą też filmy, warsztaty, kilka gier internetowych. Zatem kontakt z naukowcem będzie, ale trochę utrudniony — podkreśla prof. Czachorowski.

Dzięki zdalnym webinariom i pokazom naukowcy i studenci, którzy organizują Noc Biologów, wspierają szkoły w czasie trudnego nauczania zdalnego, przybliżając uczniom trudne zagadnienia biologiczne i przyrodnicze oraz pokazujemy prace naukowców w laboratoriach.

Pierwszą „Noc Biologów” w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych, w drugiej uczestniczyło 19 instytucji, a kolejnych brało udział ponad 30 jednostek z całej Polski.

W tym roku w Olsztynie do organizacji Nocy Biologów włączył się Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, Biblioteka Uniwersytecka a także kilka instytucji z regionu (m.in. PAN, trzy parki krajobrazowe).

Organizatorzy mają ponad 100 różnych propozycji adresowanych do różnego poziomu zarówno wiedzy biologicznej jak i wieku uczestników i zachęcają do rodzinnego uczestnictwa. Są propozycje dla najmłodszych, dla licealistów, dla studentów, dla dorosłych i dla seniorów. Od biologii molekularnej, w tym wykłady nawiązujące do mikroorganizmów. Są tematy mikrobiologiczne, botaniczne, mykologiczne, zoologiczne, ekologiczne, biochemiczne itd. Ale są także zajęcia, przedstawiające szeroki zakres tematyczny badań prowadzonych nie tylko na naszym wydziale. Osoby o wrażliwości artystycznej będą mogły obejrzeć kilka, bardzo nietypowych, wystaw np. batiku, patchworku, malowanych butelek. Jest możliwość konsultacji online z kilkoma naukowcami.

źródło: UWM FM, uwm.edu.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. S.Czachorowski #3087505 12 sty 2022 10:34

    Cały program Nocy jest w interaktywnym programie: https://view.genial.ly/61a73510355b600d5 c4967f4

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)