Młodzież z Olsztyna walczy o klimat. "Obecna sytuacja jest krytyczna" [ZDJĘCIA]

2021-09-24 19:36:45(ost. akt: 2021-09-26 14:32:01)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Olsztyna przyłączyły się do ogólnoświatowych protestów, mających zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Przed olsztyńskim ratuszem padły hasła nawołujące do recyklingu, ograniczenia plastiku, zaprzestania wydobycia węgla i zachęcające do odnawialnych źródeł energii.
Działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Olsztyna pierwszy strajk zorganizowały dwa lata temu, i jak zaznaczyła Ewelina Soroko, organizatorka manifestacji w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" już wtedy było źle, a teraz jest jeszcze gorzej.

Dzisiejszy protest to część ogólnoświatowych strajków, które odbywają się w tysiącach miast na sześciu kontynentach. Organizatorem manifestacji był Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z Olsztyna.

Młodzież zwróciła uwagę na skutki katastrofy klimatycznej, które nas coraz częściej dotykają: ogromne pożary, powodzie, topnięcie lodowców i wiele innych. Na strajk przyszło stosunkowo mało osób, na co mogła mieć wpływ godzina. Protest odbył się o godz. 12, kiedy to większość osób jest w pracy lub w szkole. Ewelina Soroko podczas przemówienia podkreśliła jednak, że docenia każdą osobę, która tutaj przyszła.

W ocenie działaczek, średnia temperatura znacznie przewyższa dopuszczalne normy i od kilku lat nieustannie rośnie. Organizatorki zwróciły uwagę na fakt, że stężenie dwutlenku węgla w powietrzu jest największe od dwóch milonów lat, a zmiany, które obserwujemy mogą być nieodwracalne.

Działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zwróciły uwagę na to, że zmiany klimatu mogą się wiązać z kryzysem migracyjnym, który dotknie miliony ludzi na całym świecie. W związku z podnoszeniem się średniej temperatury powietrza, niektórzy będą zmuszeni opuścić swoje domy, z powodu suszy i pożarów.

Jednym z głównych postulatów strajku było jak najszybsze odejście od wydobycia węgla i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Aktywistki postulowały również rozsądną politykę, która jest ukierunkowana na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych substancji.

Zmiany klimatu wpływają także na rolnictwo, które z powodu szusz lub gwałtownych ulew jest mniej wydajne, a rolnicy muszą pokrywać koszty klęsk żywiołowych, na które nie mają wpływu.

Aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego bezpośrednio zwróciły się do rządu.

— Wzywamy rząd Polski aby oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną, poprzez ogłoszenie klimatycznego stanu kryzysowego. Kwestia klimatu nie może być przedmiotem idologocznych sporów, w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem ponad podziałami — apelowała Ewelina Soroko.

— Skutki katastrofy klimatycznej już są ogromne: lasy płoną, rzeki wysychają a lodowce topnieją coraz szybciej — mówi Ewelina Soroko, z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Olsztyna w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Pierwszy raz organizowałyśmy strajk dwa lata temu, wtedy już było źle, a teraz jest jeszcze gorzej. Wystarczy się obejrzeć dookoła i zobaczymy skutki tego co się dzieje. Najgorsze jest to, że nie mamy wsparcia od rządu, który kompletnie ignoruje nasze postulaty. Może nasze protesty sprawią, że rząd zda sobie sprawę jak bardzo potrzebujemy zmian — zauważa aktywistka — Musimy zlikwidować kopalnie węglowe. Ten biznes się kompletnie nie opłaca, nic z tego nie mamy a tylko zanieczyszczamy atmosferę. Unia Europejska powinna jeszcze bardziej uregulować aspekty prawne dotyczące fabryk, aby maksymalnie ograniczyć produkcję szkodliwych materiałów.

I dodaje —Każdy z nas przyczynia się do tego co będzie później. Każdy nasz ruch może poprawić lub pogorszyć sytuację. Może być to cokolwiek. Jeśli wyrzucisz papierek do śmietnika to jest krok w dobrą stronę, jeśli wyrzucisz go do odpowiedniego pojemnika, to już są dwa roku w przód. Powinniśmy ograniczyć plastik, zamiast jednorazówek możemy używać reklamówek wielorazowych.

Na protest przyszło stosunkowo niewiele młodych osób, jednak wszyscy obecni aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wiele osób chciało zabrać głos i głośno wyrazić swoją opinię na temat katastrofy klimatycznej.

— Przyszyliśmy tu aby walczyć o planetę. Nie mamy "planety B", więc musimy dbać o "planetę A". W całej Polsce trwa Młodzieżowy Strajk Klimantyczny, a tu w Olsztynie zebrało się kilka osób, z czego jestem szczęśliwy i mam nadzieję, że ten strajk pójdzie dalej i zwrócimu uwagę ludzi na zmiany klimatu — mówi Krystian, uczestnik strajku.

— Chciałabym żeby na naszej planecie było o wiele lepiej niż jest teraz. Nie chcę, żeby globalne ocieplenie nadal postępowało. Aby to wszystko zatrzymać ludzie muszą bardziej uważać na to co robią, co kupują i czego używają — mówi Ola, uczestniczka strajku spod olsztyńskiego ratusza.

Fot. Karol Grosz

Karol Grosz


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bob #3076137 25 wrz 2021 13:23

  wczesniej lewaki straszyli dziura ozonowa, brakiem ropy, wegla, teraz neobolszewiki, czy POtomkowie strasza ociepleniem klimatu, matoly niedouczone, niedouczone nauczyciele tez nie wiedza ze zmienilo sie nachylenie ziemi do slonca i to jest cykliczne ps. pozniej bedzie lodowiec, ponownie bedzie ocieplenie i tak cyklicznie, POtomkowie lewakow do nauki matoly

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 2. Insomnia #3076113 24 wrz 2021 22:48

  Już niedługo wasi rodzice zapłacą za prad i gaz po kilkset % więcej to wtedy zapłaczecie, a co niektórzy od ojcowskiego pasa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Piotrek #3076112 24 wrz 2021 22:45

   Wzywać to se możecie wujka władka do wychodka. Jesteście totalnie oderwani od rzeczywistości a to co nam proponujecie to bieda i nędza. Siedzenie w kurtkach w domu przy świeczkach to będzie norma. Wyprane mózgi przez ekologizm. Jedyna różnica pomiędzy wami a pisowcami to taka, że tamci wierzą w rydzyka a wy wierzycie w nową religię- ekologizm. Jednocześnie robicie dokładnie to co obecni przy korycie czyli narzucacie swoje pomysły na życie innym. Chcecie to sobie tak żyjcie ale nie ruinujcie życia innym pod pozorem dobrostanu ludności

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3076111 24 wrz 2021 22:23

   Oj wielkie larum w PO wskiej pro niemieckiej ośmiornicy i o ich pomysłach.Młodzieży mało.? do zamykania polskich kopalń,a przecież większe są w Czechach i Niemczech a że ,miej ekologiczne ,to politycznie dużo lepsze?.A tysiące zrujnowanych ludzi w Turowie zdaniem totalnej targowicy to sprawa nieważna.Podwyżka cen energii w Polsce przecież bez znaczenia?. Kupimy od Niemiec parę razy drożej, bo kominy ich elektrowni nie emitują spalin w naszą stronę.Te poronione pomysły z zakazem wjazdu do miast samochodów ,podwyżkami energii elektrycznej., czynieniem wielu rodzin biedakami bez pracy i ,ogrzewania Itp. to rzeczywista i celowa dywersja dla wszystkich obywateli Polski.Przed tym arbitralnym i politycznym szantażem UE eko oszołomów .musimy się stanowczo bronić ,w imię naszych gospodarczych i socjalnych interesów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz

  3. AtoJa #3076106 24 wrz 2021 20:37

   Smutne ,że tak ich mało, a to przecież o przyszłość tych młodych ludzi chodzi.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-25) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)