Sąd zdecydował, co zrobi w sprawie 14-letniej uczestniczki protestu w Olsztynie

2020-11-04 13:44:01(ost. akt: 2020-11-04 16:05:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 4 listopada 2020 r. odmówił wszczęcia postępowania wobec nastolatki uczestniczącej w jednym z protestów w Olsztynie - poinformował rzecznik. Decyzja w tej sprawie nie jest prawomocna.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W Olsztynie protest wygasa?

W Olsztynie protest wygasa?


Przypomnijmy, że 30 października 2020 r. Komenda Miejska Policji w Olsztynie skierowała do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie dokumentację dotyczącą 14-letniej mieszkanki Olsztyna, która według policji miała być zagrożona demoralizacją.

W przesłanych do sądu materiałach policji znalazła się m. in. sporządzona przez funkcjonariusza notatka urzędowa dotycząca interwencji podczas jednego z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, który odbył się w dniu 26 października 2020 r. na terenie Olsztyna. Według policji było to nielegalne zgromadzenie. Policja, która patrolowała miejsce tego protestu, zarzuciła 14-letniej dziewczynie, że idąc na czele dużej grupy ludzi i niosąc transparent, miała wykrzykiwać wulgarne hasła oraz wprowadzić protestujących na jezdnię na placu Ofiar Katynia. Oprócz tego nieletnia miała także nie stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

— Sąd w pierwszej kolejności ustalił, że 14-latka nie była wcześniej notowana w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie jako nieletni sprawca czynów karalnych — zaznaczył Olgierd Dąbrowski-Żegalski
rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, dodając, że 4 listopada 2020 r. zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wobec nastolatki z uwagi na brak podstaw do jego wszczęcia.

— Z uwagi na to, że postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym - bez udziału stron - uzasadnienie orzeczenia sądu może być sporządzone tylko na wniosek stron. Strony mają na to 7 dni. Do tej chwili takie wnioski jeszcze nie wpłynęły — poinformował dalej rzecznik SO w Olsztynie. I dodał: — Jednocześnie informuję, że na postanowienie w powyższej sprawie służy zażalenie.

Przypomnijmy, że już wczoraj rzecznik SO w Olsztynie zaznaczał, że sprawa może zakończyć się brakiem wszczęcia postępowania wobec nastolatki.

Dodajmy też, że z pierwszych medialnych przekazów wynikało, że dziewczyna miała zostać zatrzymana przez policję. Funkcjonariusze mieli też przypisać nastolatce organizację protestu. Przedstawiciele KMP w Olsztynie sprostowali w swoim komunikacie te informacje. Napisali wówczas: "podczas poniedziałkowej manifestacji spośród dwutysięcznego tłumu policjanci WYLEGITYMOWALI (a nie zatrzymali) m.in. osobę idącą na czele pochodu, niosącą transparent i wykrzykującą wulgarne hasła. Tą osobą okazała się 14-letnia mieszkanka Olsztyna. Notatka z tej interwencji, zgodnie z obowiązującymi przepisami i trybem postępowania wobec osób nieletnich, trafi do sądu rodzinnego i nieletnich do rozpatrzenia tej sytuacji pod kątem wprowadzenia nielegalnego zgromadzenia na jezdnię oraz blokowania ruchu kołowego i tramwajowego. Podczas legitymowania okazało się, że nastolatka na marszu była wraz ze swoją babcią, która po zakończeniu legitymowania zaopiekowała się swoją wnuczką".

Interwencja policji spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie, red.

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dzieci do DOMU #3001559 | 77.112.*.* 5 lis 2020 09:49

  Wybrał się Oskarek z Julką na ulice, Oskar wziął maseczkę, a Julka przyłbice. Będą głośno krzyczeć, będą protestować, Może też się uda kościół zdewastować. Przeważnie lubili w necie się przechwalać, Oskar pisał "j***ć", Julka wypie**alać. Ale na ulicy jak w gierce smartfona, Wojna się zaczęła, nikt ich nie pokona. Cały dzień czekali aż będzie szesnasta, Bo jak nie z rodzicem, nie zobaczysz miasta. Julka trzyma kredki, Oskar wziął strugaczkę, I z innymi dziećmi tak stworzyli paczkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. naczelniczka #3001436 | 89.228.*.* 4 lis 2020 23:42

   mama nadzieje ze nasz komendant zabuski zostanie szybko komendantem wojewódzkim w olsztynie, on jest boski

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. kibic #3001350 | 176.221.*.* 4 lis 2020 20:37

   Jak na Stomilu chłopaczki w podobnym wieku bluzgają to nie ma sprawy. Gdzie wtedy jest prokuratura?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Sąd pod sąd #3001340 | 88.156.*.* 4 lis 2020 20:31

    Nie potrzebujemy politycznych sądów! To jest ohydne,gdy nie decyduje prawo,tylko preferencje polityczne!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. olo2650 #3001247 | 37.248.*.* 4 lis 2020 17:44

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Katolicy w większości wypowiadają się,sprawdzcie co robią wasze dzieci.Przyjdzie czas na was i waszego mentora,który obraca kota i wypowiedzieć się nie może bez cmokania-taki to profesor.

    Pokaż wszystkie komentarze (16)