Kilkadziesiąt mandatów i wniosków do sądu. Policja: zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizowanie zgromadzeń to łamanie prawa

2020-10-29 15:36:06 (ost. akt: 2020-10-29 15:59:23)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Policjanci przypominają: "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizowanie dużych zgromadzeń to łamanie prawa. Udział w nich to wykroczenie, za które grozi m.in. grzywna. Znacznie poważniejsze konsekwencje mogą grozić tym, którzy dopuszczą się aktów wandalizmu m.in. poprzez niszczenie elewacji zabytków. Jest to przestępstwo, które jest zagrożone karą od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności".
Olsztyńscy policjanci przypominają również, że rodzice i opiekunowie prawni są odpowiedzialni za właściwą opiekę nad swoimi pociechami. W ubiegły poniedziałek (26.10.2020) interweniowali wobec 15-latki, która miała współprzewodniczyć nielegalnemu zgromadzeniu maszerującemu ulicami Olsztyna. Funkcjonariusze wylegitymowali nieletnią, a następnie przekazali ją pod opiekę babci, która była na miejscu. Z interwencji została sporządzona dokumentacja, która ostatecznie trafi do sądu rodzinnego.

— W trosce o zdrowie nas wszystkich apelujemy o przestrzeganie obowiązujących przepisów i stosowanie się do poleceń interweniujących policjantów. Nie zapominajmy o tym, że wciąż zmagamy się z epidemią koronawirusa, że liczba zakażeń rośnie i od zachowania nas wszystkich zależy, jak długo potrwa jeszcze ten stan — mówią policjanci.

Interwencje policji

W środę (28.10.2020) olsztyńscy policjanci interweniowali w stosunku do kilkudziesięciu uczestników marszu. Funkcjonariusze wielokrotnie informowali ich, że jest to zgromadzenie niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się. Funkcjonariusze wylegitymowali 54 osoby. Łącznie policjanci wystawili 31 mandatów karnych oraz sporządzili 23 wnioski o ukaranie do sądu, które dotyczyły m.in. udziału w nielegalnym zgromadzeniu, niestosowania się do obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej czy nieuprawnione nadużywanie sygnałów dźwiękowych przez kierujących pojazdami.

— W trakcie przemarszu policjanci interweniowali wobec 21-letniego mieszkańca Rzeszowa, który szedł na czele pochodu i przemawiał przez megafon. Mężczyzna nie stosował się do obowiązku zakrycia nosa i ust w przestrzeni publicznej, nie zachowywał bezpiecznego odstępu oraz wykrzykiwał słowa wulgarne. Mężczyzna w trakcie interwencji odmówił podania danych osobowych i nie stosował się do wydawanych mu przez funkcjonariuszy poleceń — informuje Andrzej Jurrkun z KMP w Olsztynie. — Swoim zachowaniem zmusił policjantów do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, a następnie zaprowadzony został do radiowozu, skąd po wykonanych czynnościach został zwolniony. To jednak nie spowodowało zmiany w jego zachowaniu, co skutkowało kolejną interwencją z jego udziałem. Okazało się również, że mężczyzna ten jest podejrzewany o kradzież telefonu komórkowego innej osoby. Warty około 500 zł telefon został odnaleziony przy mężczyźnie w trakcie czynności. W związku z tym, że był nietrzeźwy, został doprowadzony do izby wytrzeźwień. Ostatecznie za kradzież został ukarany mandatem, a w związku z naruszeniem przez niego przepisów sanitarnych policjanci sporządzili dokumentacje, która trafi do sądu.

Tego samego wieczoru na jednej z olsztyńskich ulic policjanci zauważyli innego mężczyznę, który nie miał zasłoniętych ust i nosa. Podjęli wobec niego interwencję. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna był poszukiwany przez olsztyńską prokuraturę. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

— Przypominamy również, że w sytuacjach, gdy zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, policjanci stosują sankcję w postaci mandatu karnego, kierują wnioski o ukaranie do sądu, które mają możliwość nałożenia na sprawcę grzywny do 5 tysięcy złotych. W przypadku rażącego naruszenia reżimu sanitarnego policjanci poinformują o takim fakcie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która ma możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych — dodaje Andrzej Jurkun.

KMP Olsztyn/(aj)


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. co myślicie o #2997651 | 5.173.*.* 30 paź 2020 15:09

  spalarni śieci budowanej w olsztynie? bedzie wa truć czy nie? !będziecie mieć zdrowie czy nie ? tylko wasza wola

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tata #2997561 | 5.172.*.* 30 paź 2020 13:46

   Ale tu troli Biedronia!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. mec. O. #2997485 | 83.23.*.* 30 paź 2020 12:51

   Świadkowie potwierdzają, że aresztowany chłopiec po zaciągnięciu do radiowozu został "przeszukany" pod kątem posiadania niebezpiecznych narzędzi i narkotyków. Szczegółowo (i długo) przeszukiwano u niego okolice "intymne" ...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Maks #2997456 | 176.97.*.* 30 paź 2020 12:28

    Tłuszcza wolna od myślenia.Narażają kraj na lawinowy wzrost zachorowań.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ale tu troli PIS #2997391 | 188.146.*.* 30 paź 2020 11:23

     Ale tu troli PIS

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (34)