Temat tygodnia: Trybunał rozsznurował nam usta

2020-10-31 16:10:23(ost. akt: 2020-10-30 12:50:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego bardzo wpłynął nie tylko na to, co się w Polsce mówi, ale i jakim językiem. Ci bardziej zgorszeni wyrażają zaniepokojenie brutalizacją polszczyzny i agresywnymi komunikatami. Ci, którzy są zgorszeni mniej, też się niepokoją. Ale raczej sytuacją, która zmusiła ludzi do sięgnięcia po takie środki wyrazu.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jest gorąco, coraz goręcej

Jest gorąco, coraz goręcej

Dosadny język dobrze widać i jeszcze lepiej słychać. Jego pojawienie się w przestrzeni publicznej specjaliści od języka tłumaczą na różne sposoby.

Język protestu


„Jeżeli ktoś cię łapie za kostkę, mówisz „dość”. Gdy łapie cię za kolano, mówisz „ani kroku dalej”. Gdy łapie cię za krocze, krzyczysz „wyp***dalaj!”. To jest język przypartego do muru i przypartej do ściany. Jeżeli w przeszłości były ostrzeżenia i stanowczy sprzeciw, to nic dziwnego, że w pewnym momencie zaczyna brakować słów” — wyjaśniał na łamach „Wysokich Obcasów” medioznawca dr hab. Jacek Wasilewski.

Badacz zwrócił także uwagę na to, że „Ingerencja w ciało kobiety jest dużo bardziej akceptowana niż ingerencja w ciało mężczyzny”. I tłumaczył: „Sam problem związany z tym protestem można by łatwo rozwiązać. Wystarczyłoby zmusić mężczyzn jakąś ustawą do podwiązania nasieniowodów. Następnie ten, kto byłby zdecydowany na założenie rodziny, mógłby sobie taką operację cofnąć. (...) Co czujemy, czytając takie słowa? Nasza reakcja na taki pomysł jest prostym testem na to, czy myślimy równościowo, czy nie”.

Michał Rusinek pisał z kolei: „(...) przekleństwa są na specjalne sytuacje. Dziś — taka sytuacja zaistniała. „Zaniepokojona to ja byłam w 2016” — głosiło jedno z haseł. Były też wersje bardziej parlamentarne: „Umykajcie chyżo”, (...) „Cni mężowie, oddalcie się”, „Uprzejmie prosimy uciekać prędziutko” lub świąteczne: „Czem prędzej się wybierajcie”.

Literaturoznawca, pisarz i były sekretarz Wisławy Szymborskiej w transparentach widzi dowody na kreatywność użytkowników języka. I trudno się z tym nie zgodzić, bo poza najbardziej popularnymi i niecenzuralnymi hasłami, spotkać można także wiele ironicznych i zabawnych sloganów. Pojawiają się więc żartobliwe (choć czasem nadal wulgarne) „życzenia”: „Obyś ch**u wdepnął w Lego” czy porady: „Chcesz decydować o życiu innych, to kup sobie k**wa Simsy”...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (31 października - 1 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pazurq #3002257 | 213.184.*.* 6 lis 2020 11:10

  pan wasilewski niech sobie zrobi lobotomię i ją potem cofnie. Wasektomia jest nieodwracalno znafco medialny.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. okknoa #2999958 | 79.191.*.* 2 lis 2020 16:35

  W ielce oburzeni słownictwem ,bo innymi słowami nie dociera do rządu --a w Sejmie jak się wyrażają to nie jesteście oburzeni , komunę jak obalali to jakie słowa tam padały.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. jak #2999766 | 91.233.*.* 2 lis 2020 11:01

  Jak można dopuścić aby redakcja, która chce wolności słowa i wolności wyboru, sznurowała usta internautom, poprzez usuwanie niewygodnych jej opinii. Kilka moich komentarzy zostało usuniętych!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jak #2999692 | 91.233.*.* 2 lis 2020 09:21

  jak można bylo osobę ktora nie mieszka w Polsce zrobić Przewodnicząca TK.Odsunięto ludzi z tytulami Profesorow praw a zrobiono Panią magister mierną ale wierną a zarazem nie zainteresowaną sprawami polskimi Przecież Przełeska na tae mieszka w Berlinie. Wydala Orzeczenie bez konsultacji i czmychnęła do Berlina. Tylko tam ją już znalazly dziewczyny i ma sporo demonstracji pod domem barziej ją interesuje s[rawy niemieckie

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. orzyszak #2999658 | 31.60.*.* 2 lis 2020 08:25

   A w Orzyszu dziewczynki z podstawówki w piątek protestowały i krzyczały RĘCE PRECZ OD MOJEJ C IPKI I PIS WON. A ja pytam się gdzie 500plus, wyprawka plus i wszystkie plusy. Boje się że jak dorosną a ja będzę emerytem to wprowadza Eutanazja plus 75.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (42)