Jest gorąco, coraz goręcej

2020-10-29 16:01:13(ost. akt: 2020-10-29 15:17:03)
Od lewej: Janusz Cichoń, Marcin Kulasek i Bogusława Orzechowska

Od lewej: Janusz Cichoń, Marcin Kulasek i Bogusława Orzechowska

Autor zdjęcia: archiwum GO

Zaognia się sytuacja po wyroku TK w sprawie aborcji. Przez Polskę przetacza się fala protestów. Oliwy do ognia dolał prezes PiS, krytykując protestujących, i wzywając do obrony zagrożonych, jego zdaniem, kościołów.
Nie ustają protesty po orzeczeniu TK ograniczającego prawo do aborcji. Manifestacje trwają od ubiegłego czwartku i raczej to nie jest jeszcze koniec. A sytuacja robi się coraz bardziej napięta... Raz, że mamy kolejny rekordowy wzrost zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa, dwa, że politycy, zamiast studzić społeczne nastroje, wręcz jej podgrzewają.

To nie jest dobry czas na protesty, a tym bardziej na decyzje, które pchają ludzi na ulice. Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że prawie 66 proc. ankietowanych źle ocenia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto 69 proc. badanych jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie dopuszczalności i warunków dopuszczalności aborcji. Przypomnijmy, że w czwartek 22 października, Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej orzekł, że przepisy zezwalające na aborcję w przypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby płodu są niezgodne z konstytucją. Regulacje te zaskarżyła grupa 119 posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości.

Mimo zagrożenia pandemią i zakazu gromadzeń, od tygodnia na ulicach polskich miast i miasteczek trwają masowe demonstracje. Kobiety protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Niektóre z protestów przeniosły się na teren kościołów. Dochodziło do zakłócania nabożeństw, aktów wandalizmu.

Jarosław Kaczyński we wtorkowym wystąpieniu uznał, że protesty są szkodliwe i należy się im przeciwstawić. — To atak, który ma zniszczyć Polskę. Ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego — twierdził prezes PiS. Podkreślił, że w szczególności trzeba bronić polskich kościołów.


— Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają, do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dzisiaj jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo — mówił.

Wtorkowe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego wzbudziło wiele emocji. Zawrzało w mediach społecznościowych. Głos zabrali politycy, a nawet samorządowcy, którzy zwykle odcinają się od polityki.
— Panie premierze, pan nic nie rozumie. Dosłownie nic. Czy widzi pan, co się u nas dzieje? Powołuje się pan często na swego ś.p. brata – Prezydenta RP, a on mówił, że „osiągnięty przed laty kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam – nie wolno naruszać" — tak prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zareagował na oświadczenie prezesa PiS...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (29 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janek #2998692 | 83.31.*.* 31 paź 2020 17:10

  Mam pytanie . Kto pisze tak debilne artykuły w tej polskojęzycznej gazecie? Nich ten skryba od dialektyki marksistowskiej się ujawni.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. CO WY IDIOCI ZYDOWSCY KOMBINUJECIE #2997818 | 88.156.*.* 30 paź 2020 17:20

  NIEROBY POPOSLUSZNE PACHOLKI MOSKWY I UNJI EUROPEJSKIE ,KORYTO WAM SIE ODDALA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ! #2997477 | 176.221.*.* 30 paź 2020 12:46

  Tu już nie tylko o aborcję chodzi. Do ludzi dotarło, że tylnymi drzwiami można nas z Unii wyprowadzić, która temu rządowi wyraźnie uwiera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hard #2997465 | 5.173.*.* 30 paź 2020 12:31

  Dosyć już tej pogardy zafajdana opozycjo. Chcecie konfrontacji to będziecie ją mieli.Gdybym żył 80 lat temu byłbym w AK. Nadarza sie ookazja aby przysłużyć się ojczyźnie. Dawać patalachy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kto głosował na Staroń dzisiaj się tego wstyd #2997311 | 83.5.*.* 30 paź 2020 09:56

   Wstydzę się, że Staroń jest z Olsztyna. Bardzo żałuję, że na nią głosowałem. Miała być niezależnym senatorem a okazała się, że chodzi na pisowskiej smyczy. To, że wczoraj zagłosowała przeciwko prawom kobiet dyskwalifikuje ją zupełnie. Jak ją spotkam na ulicy to jej to powiem w twarz. Już nie jest moim przedstawicielem w Senacie !!!! Powinna oddać mandat !!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)