Harcerze pod Kostiuchnówką

2016-08-26 15:49:00 (ost. akt: 2016-08-26 16:52:59)
Harcerze pod Kostiuchnówką

Autor zdjęcia: Michał Ludkiewicz

Harcerze z Lidzbarka Warmińskiego, Ornety i Lubomina wzięli udział w uroczystościach 100 rocznicy Bitwy pod Kostiuchnówką. Była to największa bitwa jaką z Rosjanami stoczyli żołnierze Legionów Piłsudskiego.

Bitwa pod Kostiuchnówką ( wies leży na Wołyniu, na Ukrainie) rozegrała się w dniach 4-6 lipca 1916 r. i była najkrwawszym starciem, jakie stoczyły Legiony Polskie w okresie pierwszej wojny światowej.

Trzy legionowe brygady, które pod dowództwem Józefa Piłsudskiego skutecznie odpierały przeważające liczebnie wojska rosyjskie, miały blisko dwa tysiące ofiar śmiertelnych, rannych i zaginionych. Bitwa ta była kulminacją trwającej od jesieni 1915 r. kampanii wołyńskiej przeciwko Rosji i przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej przed 1918 r.

W czasie mszy biskup Guzdek mówił o chrześcijańskim wymiarze pamięci i szacunku do pokoleń, które walczyły i przelewały krew za przyszłość naszą i Ojczyzny. Zwrócił się do harcerzy i gości: Droga młodzieży! To jest najlepsza lekcja historii, jaką mogliście odrobić. Chwała wam za to. I jeszcze jedno. Papież mówi o pamięci dobrej i złej. To jest ta dobra pamięć, pamięć o bohaterstwie. Ale jest ona i centrum dialogu, w którym narody uczą się rozmawiać ze sobą. Stają na gruncie prawdy i rozmawiają, po to, aby budować lepszą przyszłość. Bo sama pamięć nie wystarczy. Potrzebna jest odwaga, o której mówił papież Franciszek: odwaga, by przebaczyć, odwaga by razem budować lepszy świat. Kończąc, moi drodzy, trudno w tym miejscu nie powiedzieć że każda mogiła żołnierza, każdy cmentarz wojenny jest wołaniem o pokój.

Nasi harcerze pełnili tam służbę reprezentacyjną, wartowniczą i przygotowawczą do uroczystości wraz z Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Prócz typowo historycznego aspektu, pomimo dość krótkiej wizyty druhny i druhowie zwiedzili Łuck miasto o polskich korzeniach, gdzie mogli zobaczyć też jak żyją mieszkańcy Ukrainy w obecnych czasach.

Wyjazd był możliwy dzięki Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Głównej Kwaterze ZHP.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty