101-rocznica bitwy, która utorowała drogę ku Niepodległej

2017-07-05 16:00:06(ost. akt: 2017-07-05 13:54:19)

Autor zdjęcia: Archiwum

Dzisiaj (6 lipca) w Janowie odbędą się uroczystości upamiętniające 101 rocznicę Bitwy pod Kostiuchnówką. Kostiuchnówka, która trwała od 4 do 6 lipca 1916 roku była największą i najkrwawszą polską bitwą pierwszej wojny światowej, stanowiła preludium do odzyskania niepodległości Polski, ukazując światu wartość polskiego żołnierza.
Tuż po jej zakończeniu płk Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu komendanta Piłsudskiego, w specjalnym memoriale do dowództwa austriackiego zaproponował stworzenie z Legionów samodzielnej jednostki bojowej, niezależnej od armii austriackiej, która miała tworzyć kadry przyszłego Wojska Polskiego.

Wystosowanie memoriału było istotnym elementem gry rozpoczętej przez Piłsudskiego mającej na celu wymuszenie na państwach centralnych ustępstw w sprawie polskiej.


Kilka miesięcy później aktem 5 listopada państwa centralne proklamowały powstanie Królestwa Polskiego z własną, niezależną armią, co dla sprawy polskiej miało kolosalne znaczenie, a dwa lata później przyniosło Polsce niepodległość.

Uroczystości rozpoczną się o godz.12:00 w Izbie Pamięci im. mjr Stefana Gratunika, w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego.


W programie; prezentacja filmu Kostiuchnówka, monodram o marszałku Piłsudskim.
Po uroczystości około godz. 13 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Marszałka na rynku w Janowie.

Stefan Gratunik był ułanem 5 pułku Ułanów Zasławskich i uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Podczas tamtych wydarzeń był trzykrotnie ranny. W czasie okupacji hitlerowskiej był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a za czasów PRL represjonowany i więziony.

Za wierną służbę Ojczyźnie został odznaczony 24 medalami. Jako honorowy prezes nidzickich Piłsudczyków zainicjował budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Janowie. Zmarł w roku 2012. W listopadzie 2015 roku otwarto w Zespole Szkół w Janowie, Izbę Pamięci im. mjr Stefana Gratunika.

Waldemar Ziarek

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. To #2279824 | 89.228.*.* 6 lip 2017 06:38

    bylo pokolenie ktore nad zycie pokochalo Polske

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5