Tragedia sprzed lat

2017-08-23 08:24:18(ost. akt: 2017-08-23 08:28:37)

Autor zdjęcia: Michał Ludkiewicz

Nie można oprzeć się złudzeniu po ostatnich doniesieniach medialnych, że tragedia z Szuszka przypomina pewną zapomnianą historię. Historię jakże podobną, mającą wspólne niestety mianowniki - obóz harcerski, drzewo i dwie młodsze harcerki.
8 sierpnia 1963 roku w okolicach wsi Cerkiewnik dwie harcerki podczas obozu pod namiotami zginęły tragicznie na skutek upadku drzewa. Były to Ania Górska - lat 14 i Helenka Borowik lat 12 pochowane później na lidzbarskim cmentarzu.

Organizatorem wypoczynku był Hufiec ZHP Lidzbark Warmiński. Zgodnie z ustaleniami był to nieszczęśliwy wypadek, który wydarzył się podczas burzy, gdy jedna z sosen stała się wiatrołomem i spadła na harcerski namiot przygniatając druhny. Od tego czasu na półwyspie w okolicach Cerkiewnika (jez. Limajno) nie odbywały się już obozy harcerskie.

Może i dalej historia byłaby przekazywana tylko przez bliskich ofiar oraz pokolenie dawnych instruktorów i harcerzy, gdyby nie ostatnie wydarzenia. Wspomnienia powróciły i to z dość dużym impetem. Historia ta trafiła do obecnych harcerzy, którzy w ramach akcji Harcerska Pamięć wybrali się na półwysep w celu znalezienia postawionego tam po tragedii pomnika. Zwiad przyniósł efekt i odnaleziono w sosnowym lesie osamotniony pomnik przy którym postawiono znicz i białoczerwoną wstęgę ZHP.

Harcerze Hufca ZHP Orneta, którzy odziedziczyli tradycję po byłym hufcu harcerskim z Lidzbarka Warmińskiego, mają plan zadbania o to miejsce oraz wymiany tablicy, która uległa już częściowemu zatarciu i ma widoczne pęknięcia. Jest to kolejne miejsce Harcerskiej Pamięci.

Michał LudkiewiczCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ZHP

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5