Prorektorskie ABC. Prof. Sławomir Przybyliński: W centrum powinien być człowiek

2020-11-16 16:10:20 (ost. akt: 2020-11-16 14:13:20)
dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM

dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM

Autor zdjęcia: Janusz Pająk/ UWM w Olsztynie

Sądzę, że bez względu na czas, zawsze warto dbać o uniwersalne wartości, które leżą u podstaw funkcjonowania uniwersytetu — mówi dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, który w naszej uczelni pełni funkcję prorektora ds. studenckich.

A jak Ambicje, czyli wyzwania i cele na tę kadencję


Jako humanista — pedagog jestem przekonany, że nasze funkcjonowanie w różnych sferach życia winno się dokonywać na podstawie tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli, bazując nie na słabych, a raczej na mocnych stronach każdego z nas. Podobnie postrzegam życie uniwersyteckie, tzn. cała społeczność akademicka, tworząc jedność, współgra na rzecz dobra i rozwoju naszej Alma Mater. Dlatego szczególnie zależy mi na dialogu, zrozumieniu i konstruowaniu codziennej współpracy na merytorycznych, a nie być może emocjonalnych, czy nieracjonalnych przesłankach. Przy świadomości, iż każdy z nas jest inny i odmiennie może postrzegać świat, to wyzwaniem w pracy nie tylko prorektora, jest po prostu codzienność, która przynosi rozmaite sytuacje, czasami nieoczekiwane, które powinniśmy rozwiązywać pomimo odmienności poglądowej, w atmosferze podmiotowości i rozumienia odmienności. To powinno być początkiem konstruowania relacji międzyludzkich, opartych o kategorię prawdy.

Dostrzegam, iż obecnie w dobie pandemii nauka i czerpanie z uroków studiowania są znacznie ograniczone, co niewątpliwie zmienia dzisiaj obraz bycia żakiem. Pojawia się zwątpienie i pewien stan rezygnacji, gdyż nauka zdalna nie pozwala w pełni rozsmakować się naszym studentom w urokach bycia w miasteczku akademickim. Dlatego swoistym wyzwaniem są starania o pielęgnowanie więzi i identyfikacji studentek i studentów z istotą akademickiego życia. To trudne obecnie, ale nie niemożliwe. Wierzę mocno, że ten obecny czas nie pozostawi istotnej rysy na obrazie studiowania i relacjach międzyludzkich.

B jak Blaski (i cienie), czyli to, co cieszy i to, nad czym trzeba pracować


Studiowanie z roku na roku zmienia swoje oblicze. Świat się zmienia, więc i kultura studiowania dzisiaj jest odmienna, od tej jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Zawsze jednak — w moim przekonaniu— niezbędne dla prawidłowo funkcjonującego uniwersytetu, jest prężnie działający samorząd studencki, wszyscy studenci zaangażowani we współkreowanie przestrzeni studiowania, ale też rozwijania własnych pasji, marzeń, czy budowania relacji z drugim człowiekiem. Zatem to, jaki sens i znaczenie nadamy studiowaniu zależy w znacznej mierze od samych studentek i studentów, ale też ich bezpośredniego zaangażowania w różne wydarzenia i inicjatywy studenckie, stanowiące obok zajęć dydaktycznych, istotę bycia studentem. Dlatego też zachęcam i dopinguję nasze studentki i naszych studentów do włączania się i współtworzenia życia studenckiego.

Nad czym warto popracować? Sądzę, że bez względu na czas, zawsze warto dbać o uniwersalne wartości, które leżą u podstaw funkcjonowania uniwersytetu. Szkoła wyższa to miejsce otwartości, tolerancji, patrzenia przez pryzmat szerszego spektrum postrzegania, to pochwała prawdy i dojścia do prawdy w oparciu o wiedzę i badania naukowe. Osobiście chciałbym, aby nasze poczynania były tym usłane i determinowały nasze wszelkie działania.

C jak Centrum, czyli o tym, na co warto stawiać


Bez wątpienia w centrum myślenia i wszelkich poczynań na uczelni jest i winien być człowiek. Zarówno pracownik, jak i student, czyli cała społeczność kreująca UWM. To ludzie wszyscy razem, ale i każdy z osobna dokłada przysłowiową cegiełkę do rozkwitu uniwersytetu. Niezwykle istotne są tu przede wszystkich kwestie zbliżającej się ewaluacji, czyli oceny jakości działalności naukowej, co bezpośrednio wpłynie m.in. na finanse, a tym samym przyszłość uczelni. Tego każdy z nas winien mieć pełną świadomość podejmując swoje działania naukowo-badawcze. Rozwój uczelni, to w określonej mierze rozwój życia studenckiego, trochę dzisiaj uśpionego z powodu sytuacji pandemicznej. Uczelnia bez studentek i studentów jest uczelnią smutną i pozbawioną swojego pełnego blasku i kolorytu. To właśnie ci młodzi ludzie wnoszą radość do uniwersytetu i to oni stanowią — obok naszych pracowników — siłę naszego rozwoju. Rozwoju postrzeganego tu i teraz, ale też siłę jutra, po ukończeniu studiów. Bogata oferta kształcenia, powiązana z wysoką jakością studiowania pozwalają wierzyć, iż kolejne miesiące i lata będą stały pod znakiem uśmiechniętych, optymistycznych młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie i poszerzających swoje horyzonty myślowe w naszym mieście i na naszym uniwersytecie.

Daria Bruszewska-Przytuła
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Fot. Zbigniew Woźniak" data-url="https://i.wm.pl/00/12/04/66/f/44712-652510-picture5f8ea68e3cc07.jpg">
Fot. Archiwum prywatne" data-url="https://i.wm.pl/00/12/04/66/f/20201022-094002-2-picture5f91aa7fd6846.jpg">Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ładnie mówi #3007676 | 213.73.*.* 17 lis 2020 12:15

  Ładnie mówi ale czy to nie tylko do gazety? czy cały uwm to zastosuje? czy faktycznie w centrum będzie człowiek-student czy człowiek-wykładowca? takie pytania należy sobie zadać a potem poszukać praktycznej odpowiedzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Monika #3007312 | 195.136.*.* 16 lis 2020 18:34

   Świetny Człowiek, mój promotor pracy mgr

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD