Prorektorskie ABC. Prof. Sławomir Przybyliński: W centrum powinien być człowiek

2020-11-16 16:10:20 (ost. akt: 2020-11-16 14:13:20)
dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM

dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM

Autor zdjęcia: Janusz Pająk/ UWM w Olsztynie

Sądzę, że bez względu na czas, zawsze warto dbać o uniwersalne wartości, które leżą u podstaw funkcjonowania uniwersytetu — mówi dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, który w naszej uczelni pełni funkcję prorektora ds. studenckich.

A jak Ambicje, czyli wyzwania i cele na tę kadencję


Jako humanista — pedagog jestem przekonany, że nasze funkcjonowanie w różnych sferach życia winno się dokonywać na podstawie tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli, bazując nie na słabych, a raczej na mocnych stronach każdego z nas. Podobnie postrzegam życie uniwersyteckie, tzn. cała społeczność akademicka, tworząc jedność, współgra na rzecz dobra i rozwoju naszej Alma Mater. Dlatego szczególnie zależy mi na dialogu, zrozumieniu i konstruowaniu codziennej współpracy na merytorycznych, a nie być może emocjonalnych, czy nieracjonalnych przesłankach. Przy świadomości, iż każdy z nas jest inny i odmiennie może postrzegać świat, to wyzwaniem w pracy nie tylko prorektora, jest po prostu codzienność, która przynosi rozmaite sytuacje, czasami nieoczekiwane, które powinniśmy rozwiązywać pomimo odmienności poglądowej, w atmosferze podmiotowości i rozumienia odmienności. To powinno być początkiem konstruowania relacji międzyludzkich, opartych o kategorię prawdy.

Dostrzegam, iż obecnie w dobie pandemii nauka i czerpanie z uroków studiowania są znacznie ograniczone, co niewątpliwie zmienia dzisiaj obraz bycia żakiem. Pojawia się zwątpienie i pewien stan rezygnacji, gdyż nauka zdalna nie pozwala w pełni rozsmakować się naszym studentom w urokach bycia w miasteczku akademickim. Dlatego swoistym wyzwaniem są starania o pielęgnowanie więzi i identyfikacji studentek i studentów z istotą akademickiego życia. To trudne obecnie, ale nie niemożliwe. Wierzę mocno, że ten obecny czas nie pozostawi istotnej rysy na obrazie studiowania i relacjach międzyludzkich.

B jak Blaski (i cienie), czyli to, co cieszy i to, nad czym trzeba pracować


Studiowanie z roku na roku zmienia swoje oblicze. Świat się zmienia, więc i kultura studiowania dzisiaj jest odmienna, od tej jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Zawsze jednak — w moim przekonaniu— niezbędne dla prawidłowo funkcjonującego uniwersytetu, jest prężnie działający samorząd studencki, wszyscy studenci zaangażowani we współkreowanie przestrzeni studiowania, ale też rozwijania własnych pasji, marzeń, czy budowania relacji z drugim człowiekiem. Zatem to, jaki sens i znaczenie nadamy studiowaniu zależy w znacznej mierze od samych studentek i studentów, ale też ich bezpośredniego zaangażowania w różne wydarzenia i inicjatywy studenckie, stanowiące obok zajęć dydaktycznych, istotę bycia studentem. Dlatego też zachęcam i dopinguję nasze studentki i naszych studentów do włączania się i współtworzenia życia studenckiego.

Nad czym warto popracować? Sądzę, że bez względu na czas, zawsze warto dbać o uniwersalne wartości, które leżą u podstaw funkcjonowania uniwersytetu. Szkoła wyższa to miejsce otwartości, tolerancji, patrzenia przez pryzmat szerszego spektrum postrzegania, to pochwała prawdy i dojścia do prawdy w oparciu o wiedzę i badania naukowe. Osobiście chciałbym, aby nasze poczynania były tym usłane i determinowały nasze wszelkie działania.

C jak Centrum, czyli o tym, na co warto stawiać


Bez wątpienia w centrum myślenia i wszelkich poczynań na uczelni jest i winien być człowiek. Zarówno pracownik, jak i student, czyli cała społeczność kreująca UWM. To ludzie wszyscy razem, ale i każdy z osobna dokłada przysłowiową cegiełkę do rozkwitu uniwersytetu. Niezwykle istotne są tu przede wszystkich kwestie zbliżającej się ewaluacji, czyli oceny jakości działalności naukowej, co bezpośrednio wpłynie m.in. na finanse, a tym samym przyszłość uczelni. Tego każdy z nas winien mieć pełną świadomość podejmując swoje działania naukowo-badawcze. Rozwój uczelni, to w określonej mierze rozwój życia studenckiego, trochę dzisiaj uśpionego z powodu sytuacji pandemicznej. Uczelnia bez studentek i studentów jest uczelnią smutną i pozbawioną swojego pełnego blasku i kolorytu. To właśnie ci młodzi ludzie wnoszą radość do uniwersytetu i to oni stanowią — obok naszych pracowników — siłę naszego rozwoju. Rozwoju postrzeganego tu i teraz, ale też siłę jutra, po ukończeniu studiów. Bogata oferta kształcenia, powiązana z wysoką jakością studiowania pozwalają wierzyć, iż kolejne miesiące i lata będą stały pod znakiem uśmiechniętych, optymistycznych młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie i poszerzających swoje horyzonty myślowe w naszym mieście i na naszym uniwersytecie.

Daria Bruszewska-Przytuła
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ładnie mówi #3007676 | 213.73.*.* 17 lis 2020 12:15

  Ładnie mówi ale czy to nie tylko do gazety? czy cały uwm to zastosuje? czy faktycznie w centrum będzie człowiek-student czy człowiek-wykładowca? takie pytania należy sobie zadać a potem poszukać praktycznej odpowiedzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Monika #3007312 | 195.136.*.* 16 lis 2020 18:34

   Świetny Człowiek, mój promotor pracy mgr

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.