Prorektorskie ABC. Prof. Paweł Wielgosz: Musimy być rozpoznawalni

2020-11-09 11:26:16(ost. akt: 2020-11-09 11:55:16)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Prof. Paweł Wielgosz jako prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni na swoim stanowisku nie miał poprzednika, więc standardy wyznacza sobie sam. Wie, jaki ma cel i jak chce go zrealizować. — Należy inwestować w ludzi — podkreśla.

A jak Ambicje, czyli... wyzwania i cele na tę kadencję


— Zostałem powołany do pełnienia zupełnie nowej funkcji na naszym uniwersytecie — prorektora ds. umiędzynarodowienia uczelni. To samo w sobie jest już sporym wyzwaniem, w tym znaczeniu, że nie miałem bezpośredniego poprzednika i sam tworzę program działania na tym polu. Utworzenie tej nowej funkcji pokazuje, że to właśnie umiędzynarodowienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z priorytetów JM Rektora — prof. Jerzego Przyborowskiego.

Stąd głównymi celami na tę kadencję są przede wszystkim zwiększenie rozpoznawalności UWM na arenie międzynarodowej oraz podniesienie poziomu umiędzynarodowienia UWM w zakresie kształcenia i badań. Zamierzam efektywnie wprowadzić rozwiązania i schematy, które świetnie funkcjonują na innych uczelniach, a które służą zwiększeniu liczby kandydatów z zagranicy oraz mobilności naszych studentów. Poza atrakcyjną ofertą i warunkami kształcenia, musimy np. zaistnieć w międzynarodowych rankingach uczelni. A rozpoznawalność naszego uniwersytetu możemy osiągnąć poprzez większe umiędzynarodowienie badań, czyli poprzez projekty badawcze realizowane wspólne z naukowcami z zagranicy i powstające w ich wyniku wspólne publikacje, które — jak wiadomo — mają dużo większą cytowalność.

B jak Blaski (i cienie), czyli... to, co cieszy, i to, nad czym trzeba pracować


Mocną stroną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest kilka topowych zespołów badawczych realizujących projekty międzynarodowe i publikujących wspólnie z międzynarodowymi zespołami naukowymi wysoko oceniane prace. A słabą stroną jest właśnie to, że jest ich tylko kilka. Z pewnością potrzebne jest systemowe wsparcie ze strony uczelni w zakresie zdobywania projektów zagranicznych i późniejszej ich realizacji, tak żeby do tych kilku zespołów dołączyły kolejne.

Kolejną mocną stroną jest fakt, że nasi naukowcy publikują już bardzo często w prestiżowych czasopismach, zaś bolączką jest to, że publikują sami lub z kolegami z zespołu, katedry. A to nie wystarczy. W rankingach umiędzynarodowienia badań rzeczywiście wyraźnie odstajemy od średniej krajowej. Przed nami jeszcze dużo pracy do wykonania.

Bardzo mocną stroną naszej uczelni jest nasz kampus — Kortowo — oraz infrastruktura badawcza i dydaktyczna. Minusem jest to, że mimo tego ogromnego atutu mamy tak niewielu studentów z zagranicy — około 320 na pełnym cyklu kształcenia. Porównywalne uniwersytety mają ich ponad tysiąc, często kilka tysięcy. Szczególnie powinniśmy otworzyć się na studentów z tzw. kierunków wschodnich, którzy stanowią obecnie w Polsce 71 proc. wszystkich studentów zagranicznych.

C jak Centrum, czyli... o tym, na co warto stawiać


Od dawna powtarzam, że przede wszystkim należy inwestować w ludzi. Projekty same do nas nie przyjdą, publikacje same się nie napiszą. Mamy naprawdę dużą rzeszę bardzo dobrych naukowców, jednak nie mamy jeszcze odpowiedniego systemu, żeby zachęcać ich do większej aktywności w składaniu wniosków o finansowanie badań w instytucjach międzynarodowych. Przygotowanie projektu międzynarodowego to zajęcie niezwykle i praco-, i czasochłonne, a trzeba pamiętać, że jednocześnie należy też prowadzić dydaktykę, badania naukowe oraz prace organizacyjne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. A doba, nawet dla naukowców, ma tylko 24 godziny…

Daria Bruszewska-Przytuła


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl




Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ktoś tam #3004445 | 188.47.*.* 10 lis 2020 21:17

    Publikacjami zajęć dla obcokrajowców się nie poprowadzi. Potrzebna dobra dydaktyka a te się na polskich uczelniach kompletnie nie liczy. A na przykład co studenci obcokrajowcy mogą robić w Kortowie? Brak aktywności i życia kulturalno-naukowego popołudniu i wieczorami, brak gastronomii. Kortowo i przed epidemią popołudniami było puste. Nie ma przestrzeni i dla polskich studentów. Jezioro i park dobre są na chwilę. Budynków dużo,. tylko brak dobrej przestrzeni publicznej do życia towarzyskiego i naukowe. :Po co przyjeżdżać ma ktoś do Kortowa, jeśli nie ma obowiązkowych zajęć? Grila nad jeziorem zrobić? Troszkę mało.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. gg #3003834 | 88.156.*.* 9 lis 2020 12:52

    Ograniczcie biurokrację i dajcie pracownikom naukowym dobrze zarobić a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Dobre publikacje będą bo na UWM są dobrzy naukowcy, tylko są zakopani w biurokracji. Szkoda że w miarę młode władze uczelni tego nie widzą. Samymi wymaganiami niewiele się osiągnie :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz