Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Prorektorskie ABC. Profesor Paweł Wysocki: Mocna strona UWM? Uniwersalność

2020-10-29 17:47:36 (ost. akt: 2020-10-29 15:24:28)
Paweł Wysocki, prof. UWM, prorektor

Paweł Wysocki, prof. UWM, prorektor

Autor zdjęcia: archiwum UWM

Zapytaliśmy prorektorów UWM o najważniejsze zadania, jakie stawiają sobie w tej kadencji. Dzisiaj prezentujemy wypowiedź dr hab. Pawła Wysockiego, prof. UWM, prorektora ds. polityki naukowej i badań.

Zobacz także: Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM: Trzeba marzyć i odważnie podejmować działania [ROZMOWA] Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM: Trzeba marzyć i odważnie podejmować działania [ROZMOWA] Profesor Jerzy Przyborowski od ponad miesiąca sprawuje funkcję rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W rozmowie z nami opowiada m.in. o ambitnych...
Zobacz także: Prorektorskie ABC. Profesor Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM: Jestem umiarkowanym optymistą Prorektorskie ABC. Profesor Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM: Jestem umiarkowanym optymistą Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego zapytaliśmy prorektorów UWM o najważniejsze zadania, jakie stawiają sobie w tej kadencji. Dzisiaj prezentujemy...

A jak Ambicje, czyli wyzwania i cele na tę kadencję


Przyszło nam funkcjonować w niełatwych czasach, dlatego jako prorektor do spraw kształcenia na pierwszym miejscu stawiam sobie takie zorganizowanie procesu kształcenia, aby był bezpieczny dla pracowników uczelni oraz studentów, doktorantów i uczestników innych form kształcenia. Musi to jednak iść w parze z zachowaniem wysokiej jakości kształcenia, szczególnie w przypadku zajęć hybrydowych. Zajęcia prowadzone w bezpośrednim kontakcie nauczycieli i studentów są bardzo istotne na wydziałach kształcących w zakresie nauk o życiu (np. na Wydziale Lekarskim, Medycyny Weterynaryjnej, Szkole Zdrowia Publicznego itd.). W dalszej perspektywie ważne jest dla mnie, by współpraca w ramach kolegium rektorskiego układała się jak najlepiej, by Uniwersytet ciągle się rozwijał.

Zależy mi na tym, by podnosić jakość kształcenia i umacniać naszą pozycję w rankingach pod tym względem. Kształcenie jest takim obszarem działalności uniwersytetu, którego nie można pozostawić na dłuższy czas bez ingerencji. Zmiany zachodzą przecież w otoczeniu społeczno-gospodarczym, a my musimy się do nich szybko przystosowywać. Ważne jest dla mnie, byśmy mieli coraz lepsze relacje z interesariuszami procesu kształcenia: studentami, absolwentami, pracodawcami. Jestem osobą otwartą na współpracę ze wszystkimi możliwymi środowiskami i chcę to maksymalnie wykorzystać dla dobra uczelni.

B jak Blaski (i cienie), czyli to, co cieszy i to, nad czym trzeba pracować


W kontekście tego, czym się zajmuję jako prorektor, jako mocną stronę UWM postrzegam uniwersalność i szeroki zakres oferty kształcenia. Pod tym względem chyba nie mamy sobie równych w Polsce. Drugą oczywistą mocną stroną naszej uczelni jest unikalny kampus, położony w środowisku Warmii i Mazur, którego zalety są niepodważalne i dostrzegane przez wszystkich.

Tym, na co należałoby trochę bardziej zwrócić uwagę, to jeszcze lepsze wsłuchiwanie się w głosy z otoczenia uniwersytetu, a więc m.in. te płynące ze strony potencjalnych pracodawców naszych absolwentów. Dbając o kształcenie, nie możemy zapominać o zbliżającej się parametryzacji jednostek naukowych. Uważam, że mamy realną szansę, by spełnić wymogi stawiane uczelniom badawczym, ale trzeba na to intensywnie pracować przez czas, który jeszcze nam pozostał.

C jak Centrum, czyli o tym, na co warto stawiać


Uczelnie, które są wysoko klasyfikowane w kategoriach naukowych, przyciągają nie tylko dobrych studentów, ale także interesariuszy zewnętrznych. Dzięki temu, że ważne instytucje i przedsiębiorstwa chcą nawiązywać z nami kontakty, możemy prowadzić studia dualne. Miałem okazję koordynować powstawanie programu takiego kształcenia i widzę, jak wiele zmieniło się w ostatnich latach w podejściu przedsiębiorców. Kiedyś oczekiwali, aby to uczelnia wypracowała model kształcenia, dzięki któremu do ich firmy będzie trafiał pracownik, który będzie się specjalizował w wąskim zakresie obowiązków i będzie gotowy do pracy na określonym stanowisku. Teraz jest inaczej: widzę większą otwartość przedsiębiorców, aby zaangażować się w konstruowanie programów kształcenia. Są też w większym stopniu gotowi na to, by wprowadzać swoje propozycje przedmiotów oraz brać udział w ich realizacji. Oczekują, że nasz absolwent, a ich przyszły pracownik, będzie wszechstronnie wykształcony, dzięki czemu będzie istniała możliwość skierowania go do pracy na różnych stanowiskach.

Daria Bruszewska-Przytuła

Dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM urodził się 29 sierpnia 1970 w Pułtusku. Jest absolwentem Wydziału Zootechnicznego ART w Olsztynie. Stopień doktora uzyskał w 1999 roku, a doktora habilitowanego w 2011 r na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Interesuje się historią, kyno- i felinologią, kulturą i sztuką orientalną.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olszt #2997158 | 31.0.*.* 30 paź 2020 06:02

  Indolencja redaktorów tej niby gazety jest doprawdy przerażajaca. Nie ma we władzach uczelni prorektora ds. polityki naukowej i badań. Pan Wysocki jest prorektorem ds. kształcenia. Czy naprawdę osobie zamieszczającej te wypociny tak trudno sprawdzić stan faktyczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. RK #2997136 | 31.60.*.* 29 paź 2020 23:46

  Znam Pana Profesora jeszcze jak był doktorem. Bardzo miły, uprzejmy, sympatyczny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gg #2996950 | 88.156.*.* 29 paź 2020 18:45

  12 lat na zrobienie habilitacji przez Pana prorektora to nie jest powalający wynik, marny wzór do naśladowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)