Prorektorskie ABC. Profesor Mirosław Gornowicz: Mamy wiele mocnych stron

2020-11-03 09:23:22 (ost. akt: 2020-11-03 10:12:30)
Dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM i prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej, podkreśla, że jednym z celów, jakie przed sobą stawia, jest budowanie siły Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako atrakcyjnego pracodawcy.

A jak Ambicje, czyli...
wyzwania i cele na tę kadencję


Jestem świadom trudności stojącego przede mną wyzwania oraz związanej z tym odpowiedzialności. Nie ma nieważnych zasobów, jakimi dysponuje uniwersytet i używa ich do realizacji swoich zadań. Jest jednak dość powszechna zgoda, że wśród tych zasobów szczególne miejsce zajmują kadry, a następnie należałoby wymienić środki finansowe. Tak się złożyło, że w określonym przez JM Rektora podziale kompetencji przypadł mi bezpośredni nadzór właśnie nad polityka kadrową i finansową uniwersytetu. W tej sytuacji mój cel jest dość oczywisty: zapewnić uczelni jak najlepszy stan obu tych zasobów, przy czym w przypadku kadr — przede wszystkim w aspekcie jakościowym. Cel ten wynika ze znanej prawdy, że efekty pracy w dużej części (choć nie wyłącznie) zależą od ilości i jakości zasobów, jakimi dysponuje wykonująca tę pracę jednostka.

Trudne zadania niełatwo wykonywać samemu. Dlatego chciałbym pozyskać jak najwięcej gotowych do współpracy sojuszników. Myśląc o sojusznikach, mam na uwadze wszystkich, którzy uważają, że w pracy najwyższym celem, którym powinniśmy się kierować, jest dobro Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. I to powinno nas łączyć. Myślę tu m.in. o przedstawicielach związków zawodowych.
Funkcję prorektora pełnię już od ośmiu lat i wiem, że na uczelni jest wielu ludzi, którzy właśnie tak myślą. Jestem więc optymistą.

B jak Blaski (i cienie), czyli...
to, co cieszy i to, nad czym trzeba pracować


UWM jest uczelnią z ogromnym potencjałem. Wiele osób w mieście i regionie nie zdaje sobie z tego sprawy. W całym pasie północnej Polski — od Szczecina do Białegostoku — nie ma uczelni z takimi zasobami kadrowymi. Mamy zatem wiele mocnych stron. Jedną z nich jest na pewno szerokość oferty dydaktycznej i badawczej. Chyba nie ma drugiej uczelni w Polsce, w której uprawiane byłyby wszystkie dziedziny nauki. Kształcimy na około 80 kierunkach studiów. To ważne dla młodzieży z regionu, bo ma na miejscu możliwość studiowania zdecydowanej większości kierunków. Ważne jest też dla uczelni, bo daje możliwość realokacji zasobów w przypadku np. zmian potrzeb rynku pracy lub preferencji młodzieży.

Oczywiście nigdy nie jest tak, żeby nie chciało się czegoś poprawić. W tym kontekście myślę przede wszystkim o dwóch obszarach. Pierwszym jest umiędzynarodowienie uczelni. Powinniśmy mieć więcej zagranicznych studentów i szerszą wymianę pracowników. O tym, że jest, jak jest, decydują częściowo niezależne od nas czynniki (np. peryferyjne i słabo skomunikowane położenie), ale też sami powinniśmy wykazać tu więcej aktywności. Jestem przekonany, że w tym obszarze już niedługo nastąpi poprawa. Dowodem na to, jakie znaczenie do umiędzynarodowienia uczelni przykłada obecny rektor, jest powołanie po raz pierwszy oddzielnego prorektora do tych spraw.

Drugim obszarem aktywności uczelni, który wymaga wzmocnienia, jest — według mnie — promocja. Często jak słyszę lub czytam opinie osób z naszego regionu, to przychodzi mi na myśl znany tekst: „cudze chwalicie, swego nie znacie” itd. Uważam jednak, że to nasza wina, bo nie potrafimy wystarczająco sami się przedstawić.

C jak Centrum, czyli...
o tym, na co warto stawiać


W odpowiedzi na to pytanie zapewne nie będę oryginalny. Jak już wspomniałem, najważniejszym zasobem są ludzie ze swoimi kwalifikacjami, doświadczeniem i motywacją do pracy. Zatem na nich trzeba stawiać w pierwszej kolejności. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to myśl szczególnie odkrywcza. Wielu tak uważa. Nie wszystkim jednak udaje się ten postulat z powodzeniem realizować, bo materia jest szczególnie delikatna.

Żeby pozyskać najwyższej klasy pracowników (a takich uczelnia potrzebuje), trzeba być atrakcyjnym pracodawcą. Atrakcyjnym, niekoniecznie pod względem oferowanych zarobków, bo tu z wieloma innymi podmiotami nie mamy szans skutecznie konkurować. Jednak atrakcyjność nie polega tylko na pieniądzach. Ważne, zwłaszcza w przypadku nauczycieli akademickich, są też: możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań, pewna, właściwa pracy twórczej swoboda w wykonywaniu pracy, prestiż społeczny słusznie otaczający twórców.

Nie wolno też nie doceniać różnych grup pracowników, którzy nie są nauczycielami akademickimi. Są również ważni dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania uczelni. Wszystkim potrzebne jest poczucie bycia docenianym, wszyscy powinni pracować w przyjaznej atmosferze i wszyscy powinni być dumni z tego, ze pracują w dużym, cenionym i rozwijającym się uniwersytecie. I to jest może najważniejsze dla mnie (i nie tylko dla mnie) wyzwanie.

Daria Bruszewska-Przytuła


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5