Olsztyńskie osiedla: Tu ulokowała się prawdziwa władza

2020-11-28 14:10:23 (ost. akt: 2020-11-27 11:42:23)
Osiedla Podgrodzie i Kościuszki to łakome kąski dla każdego, kto chce korzystać z uroków Olsztyna, a jednocześnie cieszyć się piękną przyrodą za oknami. To także prawdziwe centrum rekreacyjne Olsztyna. Kto raz tu zamieszkał, zawsze chce tu wracać.
Nic dziwnego, że oba osiedla są miejscem najważniejszych inwestycji. To na osiedlu Kościuszki powstał właśnie Centaurus. Tu jest planetarium i obserwatorium. Tu też jest Warmia Towers, jednostka przeciwpożarowa, ale i tak ważne instytucje, jak dyrekcja dróg, siedziba dyrekcji poczty. Nic dziwnego, że tu swoją siedzibę ma też Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Podgrodzie


Starsi mieszkańcy tego osiedla, które teraz stało się pomostem między kampusem studenckim w Kortowie a ścisłym centrum Olsztyna, dobrze pamiętają, jak jeszcze niedawno były tu bagna, a także sąsiadujące z nimi gospodarstwa rolne. To tu w bloku nazywanym kortowskim przy alei Warszawskiej zamieszkała kadra naukowa olsztyńskiej uczelni. Nic dziwnego, że jedną z ulic nazwano Profesorską. To na tej ulicy mieści się znany olsztyński klub kultury Alternatywa.

Co prawda nie ma tu charakterystycznych w średniowieczu dla każdego podgrodzia, czyli osiedla tuż za murami grodu, warsztatów rzemieślniczych, czy drobnego przemysłu. Jest za to gęsta sieć szkół i placówek medycznych, ale lekarze w nich pracujący są znanymi specjalistami, którzy niosą pomoc mieszkańcom Olsztyna.

Mieszkańcy Podgrodzia mogą korzystać z rywalizacji sklepów sieci Biedronka i lokalnych polskich sieci sklepów. Co powoduje, że i ceny i obsługa w tych sklepach należy, zdaniem podgrodzian, do jednych z najlepszych w mieście.
Pogrodzie należy do jednych z najspokojniejszych dzielnic Olsztyna. Przestępczość jest tu rzadkością. Jednak poważną bolączką jest brak miejsc parkingowych. To powoduje często walkę o miejsce na zostawienie samochodu, przypominającą “walkę o ogień”.

Osiedle graniczy zarówno ze Śródmieściem, osiedlem Kościuszki, Kortowem, i Brzezinami. Jego główną ulicą jest ulica Warszawska. Duża część budynków jest administrowana przez Olsztyńską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Kościuszki


Osiedle Kościuki to długa lista ważnych dla wszystkich mieszkańców Olsztyna instytucji. zaczynając od Planetarium Lotów Kosmicznych im. Mikołaja Kopernika, Obserwatorium astronomiczne, Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskieg, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Pałac Młodzieży, Szkolne Schronisko Młodzieżowe. I z czego nie wszyscy mieszkańcy Olsztyna zdają sobie sprawę także Teatr Lalek, Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, OSiR Olsztyn, Urząd Statystyczny. To na tym osiedlu jest też Sala Królestwa zboru Świadków Jehowy. Można więc z powodzeniem nazywać osiedle Kościuszki prawdziwym centrum władzy.

Jeśli ktoś chce załatwić sprawę w Olsztynie, prawdopodobnie musi się pojawić na tym osiedlu. Tu również gromadzą się manifestanci o poglądach wszelkiej maści, którzy chcą obwieścić światu swoją zgodę lub jej brak na to co dzieje się wokół nich. Na osiedlu od lat toczy się spór o tzw. szubienice, czyli pomnik dłuta Dunikowskiego. Teraz jego zaplecze zostało zamienione w parking przy Galerii Handlowej Aura.

Jednym z najstarszych budynków jest siedziba Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej była tu dyrekcja kolejowa. „Ozdobą ”osiedla, która niejednego przyprawia o gęsią skórkę, jest areszt śledczy, którego mury zamieniono w tablice ogłoszeniowe. Na terenie osiedla mieści się też siedziba prokuratury, co nie powinno nikogo, kto opatrzył się z budynkiem aresztu w centrum miasta, zbytnio dziwić.

Jak wyglądają dokładnie granice tego osiedla? To od północy skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Kopernika — w kierunku wschodnim dalej do ul. Głowackiego, a następnie park Kusocińskiego. Od wschodu al. Piłsudskiego. Tu jednak trzeba być bardzo uważnym. Granica przecina mapę miasta na wysokości numeracji porządkowej 44 parzyste i 53 nieparzyste i biegnie osią al. Obrońców Tobruku do ul. Żołnierskiej. Dalej ulicą Wileńskiej Brygady AK do skrzyżowania z ul. Dworcową. Wytyczają ją też ogrody działkowe do al. Sikorskiego. Ulicą Dywizjonu 303 wraca do al. Obrońców Tobruku. Od zachodu granica przebiega w kierunku północnym po Łynie do skrzyżowania z ul. Mickiewicza.

Podobnie jak na Podgrodziu, z tym że jeszcze bardziej, na os. Kościuszki jest odczuwalny brak miejsc parkingowych. Tym bardziej że osoby odwiedzające znajdujące się na tym osiedlu urzędy najczęściej przyjeżdżają własnym transportem.

Na obu osiedlach działają rady osiedlowe

Stanisław Kryściński

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. viv #3014366 | 31.60.*.* 30 lis 2020 10:25

  Do autora: nie ma ulicy Wileńskiej Brygady AK tylko nadal ul. Pstrowskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. EWA #3013664 | 83.9.*.* 28 lis 2020 18:57

  ..."Nic dziwnego, że oba osiedla są miejscem najważniejszych inwestycji" - jak to miło, że "prawdziwa wladza" inwestuje we własne podwórko, mając gdzieś inne osiedla. To się nazywa "zrównoważony rozwój" w wykonaniu (tfu!) demokracji (względnie demonokracji)

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A ja mieszkam na, #3013651 | 95.160.*.* 28 lis 2020 18:31

   Podgrodziu od 1978 od zimy stulecia i jestem zadowolony i nie mam zamiaru sie stad wynosic,wszedzie blisko a jak na starowce rzepola grajki to wszystko slysze,chalas tylko od ul;Sliwy jak ci oszolomi i wariaci swiruja samochodami a policja nie interweniuje bo nie chca sie blaznic i moim zdaniem fotoradar powinien stac od ul;Barczewskiego do Szrajbera,

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Elżbieta #3013644 | 188.146.*.* 28 lis 2020 18:17

    Podgrodzie: azbestowe blokowiska co ani pionu ani poziomu nie trzymają, zimne, ciemne i Olsztyńska Spółdzielnia "najtańsza" na świecie. Takie luksusy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Podgrodzianka #3013629 | 195.136.*.* 28 lis 2020 17:41

     Co za bzdury, zwłaszcza z dobra obsługa na podgrodziu, ktoś był w starym rascie w którym musisz cały kosz kasować na dziale alkoholi? Poza tym od jakichś 3 lat nie ma ulicy Wilenskiej brygady tylko Pstrowskiego

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)