Olsztyńskie osiedla: To tu bije serce Olsztyna!

2020-11-14 14:10:23(ost. akt: 2020-11-13 09:24:22)
Od lewej: Ryszard Szymański, Paweł Gierejczyk, Bogdan Gęsicki

Od lewej: Ryszard Szymański, Paweł Gierejczyk, Bogdan Gęsicki

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

O ile osiedle Kętrzyńskiego, jest granicą przedwojennego Olsztyna, to osiedla Pojezierze i Kormoran są dowodem szybkiego rozwoju miasta lat 60. i 70. XX wieku. To tu biło serce Olsztyna i zdaniem mieszkańców tych osiedli, tak jest nadal.
Olsztyn rozwijał się etapami. Widać to zarówno po architekturze miejskiej, jak i funkcjonalności komunikacyjnej miasta. Ten dawny, jeszcze przedwojenny Olsztyn w dużym stopniu obejmował osiedle Kętrzyńskiego. Jednak już osiedla Kormoran i Pojezierze, to dowód bumu inwestycyjnego lat 60. i 70. To w tych latach powstał OZOS. W kolejnych Urania, stadion piłkarski, pierwsze wieżowce, a Olsztyn urósł z miasta liczącego 70 tys. mieszkańców do powyżej 120 tysięcy...

Kętrzyńskiego


Jest tu i Szkoła Podstawowa nr 15, i Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Absolwent” i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1. Głównymi ulicami osiedla są ulice: Lubelska, Towarowa, Partyzantów oraz W. Kętrzyńskiego. W kręgu ważnych dróg osiedla znajdują się także ul. Dworcowa, umożliwiająca dostęp do Dworca Głównego mieszkańcom południowej części Olsztyna oraz ul. Budowlana łącząca ul. Towarową z ul. Lubelską. Ulica Lubelska prowadzi do wschodnich granic administracyjnych miasta, dzięki czemu stanowi drogę wyjazdową na Ełk, Giżycko i Mrągowo.

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym i jednym z najstarszych budynków na osiedlu jest przepiękna, choć przechodząca różne losy kamienica przy placu Bema 2. Wybudowana w 1905 roku była najpierw lokum co bardziej znamienitych mieszkańców miasta. Z wizytą był tu nawet następca cesarskiego tronu Fryderyk Wilhelm. Po wojnie w części pomieszczeń mieścił się komitet wojewódzki PZPR, a po nim... Seminarium Duchowne Hosianum.

— To prawda. nasze osiedle kiedyś było takim podcentrum Olsztyna. Tu była i hala targowa i siedziby ważnych instytucji. Teraz ścisłe centrum Olsztyna nam trochę podkradło tę funkcję — mówi Ryszard Szymański, przewodniczący rady osiedla Kętrzyńskiego.

Ryszard Szymański nie ukrywa jednak lęku przed tym, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne, kiedy na sąsiednim Zatorzu zostaną zasiedlone nowe kompleksy bloków budowane przez developerów.
— Wiadukt koło placu Bema to trochę takie wąskie gardło komunikacyjne. Były plany budowy kładki nad torami, niestety nie wiemy, czy to będzie zrealizowane — mówi.

Pojezierze


— Nasze osiedle jest szczęśliwe — mówi zadowolonym głosem Bogdan Gęsicki, przewodniczący rady osiedla Pojezierze. I zaczyna zachwalać... zarówno położenie komunikację, jak współpracę ze SM „Pojezierze”, która jest administratorem większości budynków na tym liczącym prawie 11 tys. mieszkańców osiedlu.
— Mamy wszędzie blisko. I do dworc, i do centrum. W środku osiedla jest przepiękny park Kusocińskiego — zachwala przewodniczący rady.
Przewodniczący narzeka na jedno: że nie udało się całkowicie wyeliminować drobnej przestępczości czy wandalizmu na osiedlu. Twierdzi jednak, że tu działanie służb mundurowych jest bardzo skuteczne i najczęściej sprawcy są przykładnie karani.

Dowodem na szczęśliwość panującą na Pojezierzu ma być, zdaniem Bogdana Gęsickiego, aktywność mieszkańców w pozyskiwaniu funduszy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednym z projektów jest postawienie śmieciomatów, które mają wspierać proekologiczne odruchy olsztynian mieszkających na Pojezierzu i w zamian za odpowiednie sortowanie odpadów zapewniać nagrody.

Do głównych dróg osiedla należą ulice Dworcowa i Leonharda. Do centrum miasta mieszkańcy Pojezierza dostać się mogą ulicą Kołobrzeską oraz aleją Piłsudskiego, przebiegającą południowym skrajem osiedla. Na terenie osiedla znajdują się dwa ronda: Plac Ofiar Katynia oraz Plac Inwalidów Wojennych. Mieszkańcy tego jednego z największych osiedli w Olsztynie na pewno nie mogą narzekać na siec szkół i przedszkoli. Zlokalizowane są tu Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, VII Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 8, XI Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych, a także przedszkola nr 12, 36, 37 i 39.

Kormoran


To drugie pod względem liczby ludności i gęstości zaludnienia osiedle Olsztyna. Zabudowę stanowią głównie 11-piętrowe wielkopłytowce budowane w latach 70., 80. i wczesnych latach 90. XX wieku, w kilku miejscach zabudowa blokami 4 piętrowymi. Z osiedla Kormoran pochodzą olsztyńskie zespoły muzyczne: Vader, Wierni.

To tu jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Dom Kultury „Agora” i będąca kiedyś wizytówką Olsztyna, a teraz przeznaczona do gruntownej przebudowy Urania.

Na terenie osiedla jest i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, i Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych, Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Placówek Specjalnych oraz przedszkola nr 20, 24 i 38. Główną ulicą osiedla jest ul. Dworcowa, przebiegająca w połowie swej długości przez osiedle Kormoran. Samo osiedle jest zawarte między ulicami: Pstrowskiego, Wyszyńskiego i Piłsudskiego. Do centrum Olsztyna dostać się można zarówno ul. Żołnierską, która podobnie jak ul. Dworcowa przebiega w swej znacznej części przez Kormoran, jak i ul. Piłsudskiego.
— Nasze osiedle, jest dobrze skomunikowane i ma wszystko co trzeba. Kormoran wyrósł w latach 70. i zaraz stał się bijącym sercem Olsztyna — stwierdza Paweł Gierejczyk przewodniczący rady osiedla Kormoran.

Paweł Gierejczyk, mimo że jest dumny ze swojego osiedla, uważa, że zawsze trzeba wszytko sprawdzać. To dlatego radni osiedlowi podjęli inicjatywę sprawdzania stanu chodników. Okazało w kilku miejscach, że tam, gdzie urzędnicy twierdzili, że chodniki są dobre, te były w fatalnym stanie.
— Mamy tez inną bolączkę. To miejsca parkingowe — stwierdza. — Mimo to nasze osiedle na pewno należnyo do wizytówek Olsztyna i nie zamierzamy tracić tego miana.

Stanisław Kryściński

Za tydzień przyjrzymy się Jarotom, Nagórkom i Pieczewu.

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 1000 125 #3006222 | 185.135.*.* 14 lis 2020 15:35

    Vader z Kormorana ? Wierni z Kormorana ? Co za bzdury . Zatorze i Hamburg

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz