Jan Harhaj samorządowcem 2020 roku

2020-11-09 17:09:11 (ost. akt: 2020-11-09 16:11:19)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Plebiscyt na "Samorządowca 2020" wygrał Jan Harhaj, starosta powiatu lidzbarskiego. Pełni tę funkcję od 2010 roku. To za jego kadencji powiat został liderem z pozyskiwania środków unijnych. O tym z nim dzisiaj rozmawiamy.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Nasza akcja: Samorządowiec 2020

Nasza akcja: Samorządowiec 2020

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Nasza akcja: Samorządowiec 2020

Nasza akcja: Samorządowiec 2020

— Kiedy i jak zaczęła się pana praca dla lokalnej społeczności?
— Można powiedzieć, że od wczesnej młodości. Urodziłem się w Pasłęku, ale do Lidzbarka Warmińskiego przyjechałem jako młody chłopak. Podjąłem tu naukę w studium weterynaryjnym i już zostałem. Moja sportowa aktywność sprawiła, że zaproponowano mi pozostanie w Lidzbarku Warmińskim i prowadzenie zajęć sportowych (karate kyokushin) z młodzieżą. A jeszcze wcześniej działałem w harcerstwie i myślę, że wtedy to się zaczęło. A tak zupełnie na poważnie, to zawsze byłem bardzo aktywny, lubię pracować. Między innymi dlatego w 1999 roku zostałem współzałożycielem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Gospodarczego, a następnie w 2006 roku zostałem radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a w 2010 roku starostą Powiatu Lidzbarskiego.

— Prowadził pan swoją firmę budowlaną. Czy to pomogło w prowadzeniu inwestycji w powiecie?
— Zdecydowanie tak. Lata doświadczeń w budownictwie miały duże znaczenie w mojej pracy. Przydaje mi się także doświadczenie, które zdobyłem jako dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, ponieważ remonty dróg w naszym powiecie to jeden z moich priorytetów. Przypomnę, że przeprowadziliśmy gruntowne remonty wielu kilometrów naszych dróg. Ich łączna długość to 104,421 km. W trakcie realizacji jest kolejne 21,059 km. Wartość inwestycji drogowych od 2009 roku wyniosła 62 803 732,84 złotych. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach wybudowaliśmy też sześć rond wraz z infrastrukturą w Lidzbarku Warmińskim.

Oczywiście wykonaliśmy również szereg innych inwestycji, takich jak: modernizacja oraz termomodernizacja placówek oświatowych i budynków użyteczności publicznej, budowa siedziby Zarządu Dróg w Lidzbarski Warmińskim, dwóch przystani kajakowych na Łynie, czy budowa ścieżki rowerowej na nieczynnym torowisku między miastami Lidzbark Warmiński i Orneta. Zrealizowaliśmy projekt pod nazwą „Rewaloryzacja i ochrona zasobów przyrodniczych oraz zmniejszenie presji na gatunki i siedliska południowej strony doliny rzeki Łyny w Lidzbarku Warmińskim poprzez kanalizację ruchu turystycznego i edukację ekologiczną”. Wymieniliśmy oświetlenie na energooszczędne we wszystkich placówkach.

— No i wybudowaliście Termy Warmińskie. To ogromna inwestycja. Warto o niej wspomnieć.
— Tak. To największa w historii powiatu inwestycja wykonana przez powiat we współpracy z miastem. Wartość całej inwestycji to 108 527 153,40 zł brutto. Termy Warmińskie od pierwszego dnia znakomicie funkcjonowały do czasu lockdownu i cieszyły się dużym powodzeniem tak turystów, jak i mieszkańców. Dowodem na to są coroczne statystyki, przedstawiane przez operatora Term. Są one miejscem nie tylko rekreacji i wypoczynku, czy zwyczajnej dbałości o zdrowie, ale także nauki, bo odbywają się tu lekcje wychowania fizycznego, czy kursy nauki pływania, a na basenie pływackim o kondycję dbają też np. pracownicy służb mundurowych.

— Inwestycje powiatu lidzbarskiego są zauważane i doceniane nie tylko w plebiscycie na samorządowca.
— Nasz powiat jest od lat wysoko oceniany w rankingach podsumowującym wydatki samorządów. W swojej kategorii zajmuje pierwsze lub drugie miejsca. Od kilku lat ma też wysokie drugie, lub trzecie miejsca w swojej kategorii, w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów. W 2019 przyznano naszemu urzędowi Znak Jakości „Przyjazny Urząd” oraz Wyróżnienie Nadzwyczajne „Wzorowa Jakość”, a w ramach Ogólnopolskiego Plebiscytu "Orły Polskiego Samorządu – 30-lecia Wolności RP” Powiat Lidzbarski otrzymał tytuł „Powiatu 30-lecia Wolności RP”, a w tym roku został finalistą konkursu „Innowacyjny Samorząd”, zorganizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej w kategorii powiaty.

— To już nie dziwi pana tytuł "Samorządowca 2020" w naszym plebiscycie. Nie zapominamy jednak o pandemii i na pewno macie z tym problemy.
— W tej chwili najważniejszą sprawą dla samorządowców, więc i dla mnie, jest walka z koronawirusem. Pandemia ma tragiczny wpływa na gospodarkę całego kraju. Generuje ogromne koszty. My też jako powiat je ponosimy, chociażby dofinansowanie szpitala powiatowego w Lidzbarku Warmińskim, w którym przeprowadzamy szereg zmian. Dostosowujemy go do aktualnej, bardzo trudnej, rzeczywistości, tak by pacjenci i personel byli bezpieczni.

Ewa Lubińska


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl