Obwodnica: drugi przetarg odwołany, trzeci w przygotowaniu

2020-11-01 08:10:23(ost. akt: 2020-10-30 13:31:22)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Drogowcy unieważnili przetarg na wyznaczenie trasy północnej obwodnicy Olsztyna wraz z obwodnicą Dywit. Powodem są pieniądze, a precyzyjniej — ich brak.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła przetarg na studium korytarzowe i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. O ten kontrakt starły się dwie firmy projektowe: Transprojekt Gdański, który chciał wykonać prace projektowe za 11,5 mln zł, i Mosty Katowice, które zaproponowały 4,7 mln. Jednak z postępowania przetargowego została wykluczona spółka Mosty Katowice. Firma przedstawiła informacje wprowadzające w błąd GDDKiA, co mogło mieć wpływ na wybór oferenta.

O co dokładnie chodziło?
— Informacje dotyczyły kwalifikacji i doświadczenia wskazywanego w ofercie personelu. Te osoby nie pełniły wymaganej roli w opracowaniach wcześniejszych albo w innym niż wymaganym okresie lub zakresie — wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Mosty Katowice starły się też o kontrakt na wyznaczenie trasy obwodnic Szczytna i Pisza i z tych samych powodów — skądinąd to duża, znana spółka, która od lat działa na rynku — zostały wykluczone z tych przetargów.

Po wykluczeniu z przetargu jednego z wykonawców na stole pozostała tylko oferta spółki Transprojekt Gdański. Jednak ta zdecydowanie przewyższała kwotę 3,5 mln zł, jaką drogowcy przewidzieli na ten cel, a że GDDKiA nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty, to przetarg został unieważniony. Wykonawcy mogą do 6 listopada odwołać się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Co teraz?
— Przygotowujemy materiały do ogłoszenia ponownego przetargu— zapowiedział Karol Głębocki.

To będzie już trzeci przetarg. Pierwszy. przypomnijmy, został unieważniony z braku ofert.

am

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EWA #2999363 | 83.9.*.* 1 lis 2020 13:47

  Te opowieści o 100 obwodnicach sa tylko chwytem propagandowym. Przetargi będą unieważniane z byle powodu , bo nie ma i nie będzie pieniędzy. Już przerabialiśmy szeroki front budowy mieszkań i inne obiecanki. Szkoda nerwów.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Hańba #2999268 | 77.115.*.* 1 lis 2020 11:15

   GDDKiA robi z siebie pośmiewisko unieważniając drugi już przetarg pod rząd.... jak nie wybiorą teraz wykonawcy to znaczy że nie zależy im na tej inwestycji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. p;p #2999265 | 77.253.*.* 1 lis 2020 11:12

   Co to za program 100 obwodnic, jak już kasy nie wystarcza na dokumentację???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. lwx #2999233 | 83.20.*.* 1 lis 2020 10:25

   Niestety przypomina mi to powiedzenie o wylaniu z wanny razem z wodą. Lub rosyjskie przysłowie o myśleniu i tylko myśleniu o mrzonkach. Może jednak się mylę. Nie jest to przecież inwestycja o znaczeniu strategicznym i winna być w sposób prostszy rozstrzygnięta. Nie warta skórka wyprawki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz