Przetargi na dokumentacje dla obwodnic Olsztyna i Dywit oraz Szczytna unieważnione. Dlaczego?

2020-10-27 15:04:28(ost. akt: 2020-10-27 15:13:58)
Budowa północnej obwodnicy Olsztyna obejmie też modernizację drogi 51 od granic miasta do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Sybiraków

Budowa północnej obwodnicy Olsztyna obejmie też modernizację drogi 51 od granic miasta do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Sybiraków

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

— Unieważniliśmy dziś postępowania przetargowe na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla obwodnicy Szczytna oraz studium korytarzowego i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit — poinformował Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Dlaczego unieważniono postępowanie?


Obwodnica Szczytna

Powodem unieważnienia jest wykluczenie z postępowania jedynego wykonawcy, który złożył ofertę. Wykonaniem zadania zainteresowana była firma Mosty Katowice Sp. z o. o., która zaoferowała wykonanie dokumentacji za kwotę 5 070 675,00 zł. Wykonawca został wykluczony na podstawie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy Prawo zamówień publicznych. Firma przedstawiła informacje wprowadzające w błąd Zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Wykonawca może w terminie do 6 listopada br. odwołać się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Obwodnica Olsztyna i Dywit

Zainteresowane wykonaniem zadania były dwie firmy. Niższą cenę (4 710 900,00 zł) zaoferowała firma Mosty Katowice Sp. z o.o., a wyższą (11 562 000,00 zł) firma Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Z postępowania przetargowego wykluczyliśmy firmę Mosty Katowice na podstawie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy Prawo zamówień publicznych. — Firma przedstawiła informacje wprowadzające w błąd Zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. W rezultacie postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych — mówi Karol Głębocki.

Cena oferty najkorzystniejszej, jaka pozostała po wykluczeniu jednego wykonawcy, wyniosła 11 562 000,00 zł i przewyższyła kwotę na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający nie ma możliwości zwiększenia założonej kwoty, tj. 3 519 995,30 zł brutto do wartości oferty najkorzystniejszej. Wykonawcy mogą w terminie do 6 listopada br. odwołać się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Zakres zamówienia

Obwodnica Szczytna

Zamówienie obejmowało opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Szczytna, która będzie jednojezdniową drogą klasy GP o długości około 17 km i nośności konstrukcji nawierzchni 11,5 t/oś. W ramach inwestycji zostaną wybudowane m.in. węzeł drogowy Korpele, skrzyżowania z drogami lokalnymi, obiekty inżynierskie oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych do obwodnicy. Przebudowane zostaną drogi publiczne kolidujące z inwestycją, wybudowane będą rozwiązania dla ruchu pieszego i rowerowego oraz obiekty i urządzenia z zakresu ochrony środowiska.

Obwodnica Olsztyna i Dywit

Studium korytarzowe ma objąć analizy obejścia Olsztyna zarówno po stronie zachodniej jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wydania decyzji środowiskowej. Na etapie STEŚ dokonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie, w korytarzu wybranym na podstawie studium korytarzowego. Szczegółowy zakres zadania został przedstawiony w komunikacie o ogłoszeniu przetargu: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/38762/Ponowny-przetarg-na-polnocna-obwodnice-Olsztyna-i-obwodnice-Dywit.

Program budowy 100 obwodnic

Obwodnice Szczytna oraz Olsztyna i Dywit to zadania w województwie warmińsko-mazurskim realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach tego Programu przygotowywane są jeszcze obwodnice Gąsek, Pisza oraz Smolajn. W ramach Programu powstanie w całym kraju w sumie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alanya #2995288 | 88.156.*.* 28 paź 2020 10:18

  Dywity nie chcą obwodnicy zapytajcie ekswójta szydłę

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #2994892 | 185.240.*.* 27 paź 2020 20:06

  Po czynach ich poznacie nie po obietnicach. Najpierw robi się szum o przetargach i budowie pięknych dróg żeby zrobić wrażenie że się dużo buduje ,następnie unieważnia się przetargi i tak w kółko ,tak to się robi głupi suwerenie .Pozdrawiam naiwniaków.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. EWA #2994850 | 83.9.*.* 27 paź 2020 19:19

   Dlaczego nie będzie nigdy północnej obwodnicy Olsztyna, skoro mogła powstać południowa? To proste - obwodnica północna dotyczy Zatorza.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. lwx #2994812 | 83.20.*.* 27 paź 2020 18:35

    Jak byście znali wszystkie uwarunkowania to Wasza opinia byłaby inna. A wtedy przed laty było podobnie jak teraz. Nie było po prostu pieniędzy i każdy pretekst był dobry ażeby nic nie robić. A ponieważ można było robić co innego i bez kłopotów to i premie były i pochwały. A zatem wracamy do punktu wyjścia. Ta obwodnica jest nikomu niepotrzebna w takim wydaniu, przynajmniej teraz. Są inne bardziej strategiczne drogi. I to wszystko. Natomiast dziwię się, że nikt nie myśli ażeby obwodnicę wykonywać etapami. Po pierwsze ustalić lokalizację węzła w Spręcowie. Następnie wybudować wylot z Olsztyna do tego węzła. A jak znajdą się pieniądze resztę. Pozdrawiam wszystkich oczekujących. Od 50 lat realista w budowie takich dróg.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. projektant #2994643 | 176.221.*.* 27 paź 2020 16:16

     Ja się nie dziwię że biura projektowe tyle chcą za te zadania. Wymagania do przetargu to jedno a drugie to walka z GDDKiA przy robieniu tematu. Jak są tacy mądrzy to niech sami robi -przecuez znają się lepiej jak projektanci

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (8)