Jest decyzja w sprawie przebiegu S16. Protokół zatwierdzono

2020-10-20 16:28:28(ost. akt: 2020-10-20 16:54:31)

Autor zdjęcia: GDDKiA w Olsztynie/ Twitter

Jak poinformowano, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zatwierdził protokół z posiedzenia Komisji Opiniowania Projektów Inwestycyjnych w sprawie przebiegu S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Trzeba brać się do roboty

Trzeba brać się do roboty


- Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla rekomendowanego wariantu B złożymy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie w przyszłym tygodniu - poinformowano na Twitterze.

Po złożeniu wniosku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadzi konsultacje społeczne. I dopiero wtedy wyda swoją decyzję. Można założyć, że ustalaniu przebiegu drogi towarzyszyć będzie gorąca debata, bo przeciw drodze ekspresowej w każdym z proponowanych wariantów protestują m.in. Mikołajki, społecznicy z inicjatywy społecznej „Ratujmy Mazury”. Ci nawet zaproponowali alternatywą dla drogi ekspresowej przez Mazury — Via Masurię, która miałaby biec przez gminy na południu województwa, od Nidzicy, czyli S7, przez okolice Szczytna i Pisza do powstającej drogi Via Baltica. To miałaby być obwodnica Mazur.


Drogowcy odrzucili jednak tę propozycję.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu komisja opiniowania projektów inwestycyjnych przy GDDKiA wybrała wariant B przebiegu drogi ekspresowej na odcinku Mrągowo-Ełk. Wariant B ma 77,5 km długości i przebiega przez: Mrągowo — Baranowo (na południe od wsi) — Mikołajki — Woźnice — Orzysz (na północ od miasta) — Klusy — Chrzanowo — Ełk.

— To kompromisowe rozwiązanie — ocenił wówczas wariant B Jerzy Szmit. — Budowa tej drogi budzi kontrowersje. Nawet są tacy, którzy twierdzą, że tej drogi w ogóle nie powinno być, że to jest tak unikalny obszar, że nie powinniśmy budować drogi w takim standardzie. My takiego stanowiska nie przyjmujemy, ale rzecz w tym, żebyśmy szukali rozwiązań, które są dobre i dla ludzi, i dla przyrody. Jesteśmy w pełni zdeterminowani, żeby ta droga powstała. Zwracamy się też do wszystkich, którzy mają w tej sprawie swoje stanowisko, interesy, żeby je jasno przekazali, ale żebyśmy ze sobą rozmawiali w sposób taki, który zbliża nas do pozytywnego rozstrzygnięcia, a nie blokowania, utrudniania.

— Analiza wielokryterialna wykazała, że wariant B mniej ingeruje w środowisko i jest krótszy o dwa kilometry — tłumaczył natomiast Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — Będzie łatwiejszy w budowie ze względu na istniejącą już sieć dróg powiązanych z obecną „szesnastką”. Jestem przekonany, że jest to dobry wybór. Był to najwyższy czas, żeby dokonać wyboru, bo ta dyskusja trwa już od lat.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #3027175 | 83.20.*.* 24 gru 2020 16:40

  Wielokrotnie widziałem jako stały mieszkaniec Mazur jak Warszawka wyjeżdża do siebie po spędzonym weekendzie na Mazurach i podrzuć na przystanki worki z odpadami. To zbydlecenia przepraszam za słowo ludzie Jedna protestuje by nie asfaltową dróg. Inny wyrzuca worek butelek w krzaki kiedy zatrzymałem się z dwoma kumplami i robiliśmy im zdjęcia blagal na kolanach że tego więcej nie zrobią. Był to samochód nowobogackich BMW z rejestracją Wołomina. 16 tka powstanie bo znamy intencje tych nawiedzonych.to światów ów. Widać zaangażowanie przedstawicieli PiS w powstanie tej drogi. I słusznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. TNT #2991039 | 37.47.*.* 23 paź 2020 23:04

  Zdrajcy poświęcą Mazury dla interesu tranzytowego Niemiec i Rosji .Nie pozwolimy zniszczyć Mazur !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. S16 #2990081 | 89.64.*.* 22 paź 2020 15:09

  B U D O W A Ć ! ! !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mazur #2989533 | 31.0.*.* 21 paź 2020 16:34

  Ten Mazur od tego zalewania betonem to warszawiak a nie Mazur. I już nie pierwszy raz używa mojego nicka że niby to rzekomo ja. Moja wypowiedź na samym początku dyskusji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. :) #2989456 | 176.221.*.* 21 paź 2020 14:25

  Trole klikają. Po odświeżeniu strony możesz znów lubić lub nie. Poza tym tej szmatławej gazetce na tym zależy, im więcej klikasz tym lepiej strona pozycjonuje się w necie i sprawia wrażenie, że tą gazetę czyta więcej osób niż w rzeczywistości. Co za tym idzie więcej zleceń na reklamy. Więc to jest oszustwo gazety na przyszłych reklamodawcach :)

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)