UWM wybrał swojego rektora. Jest nim prof. Jerzy Przyborowski [VIDEO, AKTUALIZACJA]

2020-06-10 11:58:18 (ost. akt: 2020-06-10 16:00:48)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Dzisiaj (10 czerwca), w samo południe, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpoczęły się wybory rektora. Kandydatami na tę funkcję byli profesorowie UWM: Jarosław Dobkowski i Jerzy Przyborowski.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: UWM wybierze nowego rektora

UWM wybierze nowego rektora


— Gratulacje! Mamy rektora na kolejną kadencję — powiedział prof. Krzysztof Młynarczyk, przewodniczący kolegium elektorskiego, tuż po tym, jak w środę przedstawił wyniki głosowania, które nie pozostawiały wątpliwości co do tego, kogo wspólnota uniwersytecka widzi w roli następcy profesora Ryszarda Góreckiego.

Profesor Jerzy Przyborowski zdobył poparcie 90 ze 107 elektorów, którzy stawili się na wybory. Jego kontrkandydat, profesor Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, przekonał do swojego programu wyborczego 15 osób. Jak zapewniał już po głosowaniu, czuł się tym wynikiem usatysfakcjonowany.

Choć zwycięzca wyborów mógł być tylko jeden obaj kontrkandydaci zgodnie przyznawali, że kampania wyborcza miała wzorcowy przebieg. — Wynik głosowania przyjmuję — zapewnił prof. Dobkowski, składając najlepsze życzenia, jak powiedział, „swojemu nowemu rektorowi elektowi”. I dodał: — Było wielkim honorem stanąć tu dzisiaj przed państwem w chwili głosowania.Przypomnijmy, że profesor Dobkowski swoje propozycje programowe zbudował wokół trzech formuł: „Primo: potrzeby ludzi! Secundo: komfort pracy! Tertio: doskonałość naukowa i edukacyjna!”.

Prof. Przyborowski podkreślał z kolei w opracowanym przez siebie dokumencie, że „doceniając dotychczasowe osiągnięcia — nie powinniśmy na nich poprzestawać”, ponieważ, jak uzasadniał, „Kto nie stawia sobie ambitnych celów, ten ich nie osiąga”. W związku z tym prof. Przyborowski programie poskreślał, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, by UWM spełniał kryteria konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który skierowany jest do najlepszych uczelni w kraju.

Trudno powiedzieć, czy elektorów przekonał wyłącznie program wyborczy prof. Przyborowskiego, czy też fakt, że oddając na niego głos, stawiali na doświadczenie człowieka, który w rektoracie spędził ostatnie 8 lat swojego zawodowego życia. Bo, to należy podkreślić, profesor Jerzy Przyborowski przed dwie kadencje pełnił funkcję prorektora. W czasie tej, która powoli dobiega końca, był też I zastępcą rektora. Dzięki tym doświadczeniom, jak mówił w rozmowie z Gazetą, miał czas, żeby z bliska przyglądać się pracy rektora i od podszewki poznać wymagania, które wiążą się z tą funkcją.


— Ta wiedza stanowi dla mnie źródło dodatkowego obciążenia, ale i sprawia, że wiem, na co się porywam. Nie pozwoliłbym sobie na kandydowanie, gdybym nie był przekonany, że posiadłem kompetencje, by godnie sprawować tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję. Jako prorektor gruntownie poznałem obszar spraw dotyczących studentów i związanych z kształceniem — wyjaśniał. I wskazał także inne źródło wiedzy, która była dla niego cenna: — W drugiej kadencji (...) przewodniczyłem zespołowi, który opracowywał statut UWM. To pozwoliło mi wejść w sprawy związane z zarządzaniem również innymi obszarami funkcjonowania uczelni. Ponadto, oprócz naukowych pobytów, odbyłem dwa staże na czołowych zagranicznych uczelniach, w trakcie których miałem okazję bliżej zapoznać się z tym, jak są one zorganizowane i zarządzane.

Profesor Przyborowski jest osobą ze wszech miar predestynowaną do podjęcia tej trudnej funkcji — mówił o rektorze elekcie prof. Młynarczyk, podkreślając, że dotychczasowe przygotowanie profesora Przyborowskiego jest gwarantem powodzenia i pewności, że to będzie bardzo udana kadencja.

Ciepłych słów pod adresem rektora elekta nie żałował prof. Ryszard Górecki, który już po wyborach przypomniał, że prof. Przyborowski był jego studentem, a w ostatnich latach także I zastępcą. Profesor Górecki, życząc powodzenia swojemu następcy, zaznaczył, że stanie on na czele najpiękniejszego kampusu w Polsce.

— Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby państwa zaufania nie zawieść — zwrócił się do elektorów prof. Przyborowski, dodając: — Oddaję się cały tej naszej ukochanej Alma Mater.

W swoich podziękowaniach profesor pamiętał także o rektorze Góreckim, któremu okazał wdzięczność za ogromną szansę, otrzymaną przed laty, o bliskich, którym podziękował za wsparcie, ale i o zmarłym w październiku 2018 roku historyku i prorektorze ds. kadr profesorze Grzegorzu Białuńskim. — Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie Grzegorz Białuński – powiedział rektor elekt, wspominając, że spędził wiele czasu na rozmowach o uniwersytecie.

Z radością i pokorą patrzę w przyszłość — mówił profesor Przyborowski. I dodawał: — W programie założyłem, że chciałbym wprowadzić system zarządzania przez partycypację. Bardzo zależy mi na tym, żeby cała społeczność akademicka budowała przyszłość Uniwerystetu. Ten wynik, który dzisiaj uzyskałem, świadczy o tym, że są chętni na przyjęcie tego zaproszenia, jakie do nich wystosowałem. Liczę na to, że tak będzie przez następne cztery lata.

Zapytany o plany, rektor elekt mówił m.in. o tym, że trzeba dostosowywać ofertę edukacyjną do potrzeb kandydatów na studentów UWM. Jak przypomniał, 60 proc. z nich to osoby z naszego regionu, dlatego ważne jest, by umożliwić im nie tylko rozwijanie się, ale i zachęcić do pozostania na Warmii i Mazurach. Profesor Przyborowski podkreślał też, że nasz region potrzebuje siły napędowej w postaci osiągnięć naukowych, innowacji i wynalazków.

Rektor elekt nie podał jeszcze nazwisk prorektorów, których chciałby widzieć u swojego boku w nowej kadencji. Jak przyznał, wie już, kogo chce na te stanowiska powołać, ale na oficjalny komunikat w tej sprawie trzeba będzie zaczekać.

Daria Bruszewska-Przytuła


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (10 czerwca) wydaniu m.in.

Kongres wirtualny, ale problemy realne
W jakże odmiennych warunkach niż trzy poprzednie odbył się wczorajszy Kongres Przyszłości 2020. Jednak debata online w siedzibie "Gazety Olsztyńskiej" była tylko wprowadzeniem do czwartego już Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości, który odbędzie się 26 listopada.

Miliardy dopisane na kontach
Dobre wiadomości dla przyszłych emerytów. Dzięki czerwcowej waloryzacji ich składki i kapitał początkowy zgromadzony w ZUS wzrośnie o prawie 9 procent. A to oznacza, że przyszła emerytura będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. globtroter #2932800 | 185.220.*.* 12 cze 2020 15:59

  Krawacik fikuśny, czyżby jakis znak dla kogoś? dorobek akurat na miarę UWM . Uniwersytet Wiecznego Melanżu dalej sobie powegetuje dodatkowo popsuty deformą Gowina.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wojownik #2932661 | 88.156.*.* 12 cze 2020 07:24

  To teraz Matoły ze Wsi , już tytułów profesorów czy mgr. nie dostaną. Oj nadawał wykształcen ten chłopek Górecki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie #2932628 | 87.187.*.* 11 cze 2020 23:02

  To teraz uwm dostanie kopa w górę.pol polskich maturzystów będzie walić do uwm

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hello #2932496 | 213.184.*.* 11 cze 2020 15:39

  Wszystko było ustawione. Senat w większości przekupiony podwyżkami. Do tego służalczość i poddaństwo (wręcz niewolnictwo) wielu dziekanów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gg #2932485 | 88.156.*.* 11 cze 2020 14:30

   Szanowna Redakcjo nazywajcie rzeczy po imieniu, to jest profesor UWM a nie żaden profesor. Z takim dorobkiem to jeszcze długo nim nie będzie

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD