Fronty, by coś się działo

2020-07-24 14:25:07(ost. akt: 2020-07-24 14:35:19)

Autor zdjęcia: KAM

Symetrycznie rozmieszczone szafki o ustandaryzowanej wysokości i fronty w jednolitym kolorze to nie jedyny sposób, aby zaaranżować zabudowę meblową w kuchni. Największym atutem nowoczesnych wnętrz jest różnorodność oraz pomysłowe zestawienia modułów mebli i dekorów. Jakie połączenia spodobały nam się w tym sezonie?
Szafki nie muszą być w tym samym kolorze, mieć jednakowej wysokości czy być symetrycznie rozmieszczone w usystematyzowanym porządku. W tym sezonie sporo się dzieje w przestrzeni kuchennej, a najciekawsze zmiany zaobserwowaliśmy w większej swobodzie projektowania i designie bryły mebli. Projektanci przekonali nas też do mniej standardowej formy zabudowy kuchennej, dzięki czemu nabrała ona oryginalności.

Takie mieszanie wzorów, struktur i dekorów to atrakcyjny sposób, by spersonalizować zabudowę meblową — bez potrzeby uciekania się do krzykliwych kolorów, zbyt wyszukanych form czy nadmiaru ozdobników. By osiągnąć interesujący efekt, wystarczy zabawa symetrią, zróżnicowanie wysokości poszczególnych modułów mebli czy łączenie w jednej zabudowie meblowej frontów o różnych dekorach, pełnych z przeszklonymi, połyskujących z matowymi. Oryginalny wizerunek nawet prostej zabudowy meblowej zapewni połączenie różnych materiałów, a nawet uchwytów meblowych. Kwintesencją nowoczesnych wnętrz kuchennych jest idea łączenia różnych powierzchni, by osiągnąć bardziej interesujący efekt.

Duotone

Jak podkreślić niepowtarzalny charakter wnętrza, zaakcentować własną stylistykę a jednocześnie zachować równowagę aranżacyjną? Ciekawostką ostatniego sezonu jest duotone czyli zastosowanie ciemniejszych dekorów na frontach szafek dolnych oraz kontrastowych, jaśniejszych wybarwień na frontach szafek górnych. To zabieg, który nie tylko uatrakcyjnia bryłę mebli, ale nadaje jej wizualnej lekkości.

— Rząd szafek wiszących w jaśniejszym wybarwieniu niż fronty szafek dolnych pozwala odciążyć optycznie wnętrze, dlatego jest dobrym pomysłem w przypadku masywnej zabudowy meblowej czy niedużych wnętrz — podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Nadal najbardziej podobają się nam łączenia dekorów drewna z kolorami, ale coraz częściej decydujemy się na połączenia dwóch kontrastowych kolorów.

Ciekawe zmiany zaobserwowaliśmy zwłaszcza w górnej części zabudowy meblowej. To mocno wyeksponowany element mebli, który w istotny sposób kształtuje wizerunek całej kuchni. Jednolitą zabudowę meblową czy rząd identycznych szafek zastąpiły asymetrycznie rozmieszczone moduły, w które nieregularnie wkomponowane są otwarte półki. Nie tylko podkreślają indywidualny styl, ale wprowadzają do wnętrz dynamikę.

Szafki wiszące nie muszą już zajmować całej szerokości ściany. Wystarczy kilka modułów, które skomponujemy z bardzo modnymi otwartymi półkami. Mogą być zespolone z meblami lub stanowić samodzielny element. Skoro szafek nie prowadzimy na całej szerokości ściany, zagospodarowaliśmy na nie przestrzeń do wysokości sufitu, co pozwala zyskać dodatkowy potencjał powierzchni do przechowywania. Aby odciążyć wizualnie taką wysoką zabudowę meblową i nadać jej elegancji, fronty pełne łączyliśmy z przeszkleniami. To jedno z najpopularniejszych połączeń w tym sezonie. Witrynki szklane nie są już tylko pojedynczymi elementami dekoracyjnym, wkomponowanymi w pełne fronty, ale obserwowaliśmy je na całej szerokości zabudowy.

— Warto łączyć struktury i kolory, szukać prostych, ale ciekawych pomysłów, które zapewnią kuchni niepowtarzalny wygląd. Duża dowolność w wystroju wnętrz pozwala na różnorodne połączenia stylistyczne, nie wprowadzajmy ich jednak w nadmiarze. Dzięki temu przestrzeń będzie spójna i harmonijna, a my unikniemy wrażenia chaosu — podpowiada projektantka.

Fronty pełne czy z przeszkleniem?

Zastąpienie pełnych frontów w szafkach górnej zabudowy witrynami szklanymi to modne w tym sezonie rozwiązanie aranżacyjne, które warto zastosować w kuchni nie tylko z powodu walorów estetycznych. Przeszklone fronty to doskonały sposób, by forma mebli nabrała wizualnej lekkości.

W kształtowaniu przestrzeni kuchennej właściwie dobrane fronty mogą poprawić proporcje całej kuchni, a samym meblom nadać wizualnej lekkości. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni o małym metrażu, w której decydujemy się poprowadzić zabudowę do wysokości sufitu. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy spore zaplecze do przechowywania, z drugiej strony — trudne wyzwanie aranżacyjne na małej powierzchni. Masywne meble mogą przytłoczyć pomieszczenie lub sprawić, że wyda się ono zagracone, dlatego lepiej postawić na prostotę i wizualną lekkość. Aby odciążyć zabudowę poprowadzoną na całej wysokości ściany lepiej unikać szafek z mocno zdobionymi frontami czy frezami w stylu rustykalnym. O bardziej finezyjny efekt możemy być spokojni wybierając — przynajmniej w części szafek zabudowy górnej — fronty z dużą ilością przeszkleń.
Witryny szklane nadają meblom lekkości, a jednocześnie elegancji i bardziej reprezentacyjnego charakteru. Za sprawą dużej ilości przeszkleń, wnętrze będzie sprawiało wrażenie optycznie większego niż jest w rzeczywistości, co doskonale „zamaskuje” rozbudowany system meblowy.


Szkło, to jeden z najmodniejszych w tym sezonie elementów dekoracyjnych w aranżacji wnętrz, wymieniany przez designerów obok drewna i kamienia. Chociaż jeszcze do niedawna szklane witryny kojarzyły się głównie z kuchniami w stylu klasycznym, obecnie zajmują ważne miejsce w nowoczesnej, lekkiej wizualnie zabudowie meblowej. Atutem szkła jest ponadczasowy urok, który nie jest podatny na częste zmiany trendów wzorniczych. Szafki zamknięte przeszklonymi fontami tworzą estetyczną przestrzeń, którą można dowolnie kształtować i wypełniać. Stanowią doskonałe tło do ekspozycji kolekcji porcelany, ozdobnych naczyń czy drogocennych bibelotów, kreując w ten sposób bardziej spersonalizowaną architekturę zabudowy meblowej.

Innym zabiegiem aranżacyjnym, który również wpłynie na optyczny odbiór wnętrza, jest układ przebiegu linii wyznaczony przez fronty szafek. Linie pionowe, a takie powstaną w przypadku wysokich modułów szafek, wyciągają pomieszczenie w górę, dając wrażenie wyższej przestrzeni. Zabudowa meblowa z takim układem linii może zajmować całą wysokość ściany aż do sufitu, nie wydając się przy tym ciężką czy zbyt przytłaczającą. Z kolei meble, w których dominuje poziomy podział mebli, sprawiają wrażenie szerszych. Taki układ polecany jest do wąskich kuchni, ponieważ wizualnie wydłuża ciąg zabudowy i daje złudzenie większej przestronności.

Chcąc odciążyć wizualnie wnętrze i nadać meblom lżejszą formę możemy również zrezygnować z zamkniętych szafek górnych na rzecz otwartych półek. Jeżeli jednak nie chcemy tracić cennego miejsca do przechowywania, możemy wprowadzić je w części zabudowy, wkomponowując pomiędzy pełne fronty. Taki zabieg przełamie wrażenie masywnej, jednolitej bryły mebli, dzięki czemu zyska ona nie tylko na lekkości, ale i atrakcyjności.


— Klienci często zadają mi pytanie: jakie wybrać fronty do mebli kuchennych? — mówi Andrzej Tomasiak z olsztyńskiego studia mebli kuchennych. — Biorąc pod uwagę odporność na temperaturę i wilgotność, najlepszym materiałem w kuchni na frontach jest płyta MDF pokryta lakierem lub akrylem. Jeżeli będzie w połysku, to nawet małe zadrapania możemy usunąć poprzez polerowanie — mówi Andrzej Tomasiak ze studia Atom.
Często spotykamy meble kuchenne z płytą MDF pokrytą folią. Jest to dużo tańsze rozwiązanie — trzeba jednak zwrócić uwagę podczas projektowania na najbardziej wrażliwe punkty naszej zabudowy. Folia nie bardzo lubi wysoką temperaturę — najbardziej narażone miejsca to okolice piekarnika, zmywarki oraz szafki nad płytą grzejną. Projektując taką zabudowę, możemy wstawić szerszy okap, a przy piekarniku — odkryte regaliki lub przynajmniej dodatkowe boki. Zmywarka do zabudowy zamiast frontu — może być ze stalowym panelem.
— Tanim i dobrym rozwiązaniem są fronty wykonane z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Jakość tych frontów uzyskuje się poprzez zamknięcie obrzeża warstwą PCV, nałożoną maszynowo przy wykorzystaniu klejów PUR daje gwarancję wytrzymałości na wilgoć i temperaturę — mówi pan Andrzej.Porada: Jakość i wytrzymałość frontów:

Oprac. mmb