Specjalista: co trzeci nowotwór złośliwy może być nowotworem dietozależnym

2023-10-15 06:42:12(ost. akt: 2023-10-15 07:22:00)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zmarły w 2017 roku Wojciech Młynarski w jednym ze swoich utworów zajął się problemem zdrowia. Przepis podany w utworze "Nadwiślański rap" znalazł już po jego śmierci potwierdzenie w badaniach naukowców.
"Nawet 30 proc. nowotworów złośliwych może być dietozależnymi. Dlatego tak ważne jest, by utrzymywać prawidłową masę ciała, by być aktywnym fizycznie, by w diecie ograniczać spożycie fastfoodów, uwzględniać pełnowartościowe zboża, zmniejszyć spożycie mięsa, zwłaszcza przetworzonego" - wskazała dietetyk Marta Miklewska.

Podkreśliła, że w profilaktyce nowotworowej chodzi też o zmniejszenie spożycia cukru w napojach lub dodanego do diety.
Dietetyczka zauważyła, że badania wskazują, iż duże spożycie wysokoprzetworzonej żywności może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wiąże się z wyższym o 12 proc. ryzykiem zachorowania na raka. Jak podała, wśród nowotworów dietozależnych można wymienić: raka jelita grubego, płuc, piersi u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn.

Pewne jest też, że aktywność fizyczna wpływa na utrzymanie sprawności i zapobiega nadwadze, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu. Dane są jednak niepokojące. W 2015 roku w Polsce co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta miała nadwagę; a co piąty mężczyzna i co 7 kobieta była otyła. Nadmierna masa ciała staje się coraz większym problemem.

"WHO wprost mówi, że zmagamy się z epidemią otyłości. Nie jest zaskakujące, że u osób starszych częściej dochodzi do zwiększonej masy ciała. Stoi za tym fizjologia oraz gorsze nawyki żywieniowe. Nadmiernej masie ciała powinniśmy zapobiegać przez całe życie, bo im wcześniej zbudujemy u siebie dobre nawyki, tym większa szansa na to, że mimo mniej sprzyjającej fizjologii uda nam się zachować zdrowie" - oceniła Marta Miklewska. (PAP)

Informacje dotyczące jakości naszego życia i zdrowia często są ponownym "odkrywaniem Ameryki", podawaniem dawno znanych informacji w nowej formie. Fakt, iż złe odżywianie ma wpływ na zdrowie znany jest nie od dzisiaj, skupiając uwagę mediów głównie na problemie nadwagi. Setki cudownych diet mających nas strzec, lub też, co częściej, pozbawić nadmiernych kilogramów krążą w przestrzeni publicznej, zaprzątając uwagę ludzi zmagających się z problem nadwagi lub tez konsekwencjami tejże nadwagi. A przecież od dawna wiadomo, że jest na to prosty i dostępny dla każdego z nas, zaprezentowany chociażby w utworze "nadwiślański rap" Wojciecha Młynarskiego

Świetny przepis na tę dietę


Świetny przepis na tę dietę niechaj poda Wam Skromny rap mój numer jeden, czyli number one: Koleżanka do Chicago pojechała raz Występować dla Polonii, tak jak wielu z nas;

Miała dość pokaźną tuszę i psychiczny mus, By ją stracić, pijąc w Stanach tylko orange juice. Drogi Widzu, kręć się, wierć się, z ciekawości sap, Słuchaj, co mój na ten temat opowiada rap:

Koleżanka wyczytała, po highway’u mknąc, Że w Chicago zamieszkuje polski zielarz – ksiądz. Ogłoszenie zajmowało szpalty dwie i pół, Że nadwagę ksiądz usuwa przy pomocy ziół.

Lepsza szansa tylko z nieba chyba mogła spaść! – myślisz, Widzu, i masz rację – koleżanka zaś: Łap za telefon pierwszy z brzegu! I słyszy głos w słuchawce: – Cegój?! Więc referuje, co i jak,

A głos jej odpowiada tak: – Ksiundz wyjechany jest do Winni- peg! Jo jest ksiendza gospodyni! Ksiundz ma tam az do maja być, A jeśli chodzi o diet – mniej zryć!

“Diet” – po angielsku dieta, bowiem polski lud Śmiesznie w Stanach polskie słowa z angielskimi splótł. I to jest najlepsza dieta, lepsza od stu ziół, Spróbowałem – i przez tydzień siedem kilo w dół!