Mieszkańcy Olsztyna zmieniają swoje przyzwyczajenia, tym razem chodzi o segregację śmieci

2023-09-18 20:27:35(ost. akt: 2023-09-18 15:36:24)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Trwa kolejna odsłona kampanii "Zmieniamy przyzwyczajenia". Jednym z jej elementów jest ten realizowany w szkołach, związany z transportem. Kolejnym zaś rozpoczynająca się właśnie promocja właściwej segregacji odpadów.
Po co segregować odpady skoro trafiają one do jednej śmieciarki i nasz wysiłek idzie na marne – często takie zdanie pojawia się w rozmowach sąsiedzkich. Jest to mit, ponieważ obecnie firmy odbierające odpady mają obowiązek odbioru zgodnie z ustalonym harmonogramem i każda frakcja odpadów odbierana jest oddzielnie.

Dlatego tak duże znaczenie ma to, co wrzuca się do pojemników i czy dzięki temu daje się możliwość na ponowne wykorzystanie śmieci.

Coraz większe możliwości powtórnego wykorzystania odpadów to ogromna szansa dla środowiska i oszczędność naturalnych zasobów ziemi. Z odpadów mogą powstać kubki, doniczki, kosze, torebki, a nawet ubrania.

Jak wskazują dane Ministerstwa Środowiska z 35 butelek PET można uszyć jeden polar, 1 szklana butelka to 4 godziny oświetlenia żarówką, a 59 kg makulatury ratuje jedno drzewo. Opakowania, które codziennie się kupuje mogą dostać drugie życie i zostać przetworzone, zamiast trafić na kolejne wysypisko śmieci.

Najważniejsza zasada segregacji jest jedna: należy oddzielać surowce od odpadów, których nie można przetworzyć ponownie. Jakie surowce? Są to opakowania szklane, papier, metale i tworzywa sztuczne, a także odpady biodegradowalne.

Segregując odpady należy pamiętać o tym, że do zielonych pojemników wyrzuca się opakowania szklane, puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach. Do pojemnika nie należy wyrzucać: ceramiki, doniczek, porcelany, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy, żarówek, reflektorów, monitorów, opakowań po lekach, luster.

Do niebieskiego pojemnika powinny trafić opakowania z papieru, kartonu, tektury, katalogów, ulotek, prospektów, gazet, czasopism, papieru szkolnego, papieru pakowego, toreb i worków papierowych. Nie można wrzucać do niebieskiego pojemnika: ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego powleczonego folią, papieru zatłuszczonego, kartonów po mleku, papierowych worków po nawozach, cemencie, pieluch jednorazowych.

Żółty pojemnik przeznaczony jest na odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe, plastikowe torby, reklamówki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików.

Do żółtego pojemnika nie należy wrzucać: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, puszek po farbach, zużytego sprzętu elektronicznego AGD, opakowań po lekach, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii.

Bardzo ważnym pojemnikiem jest ten w kolorze brązowym, przeznaczony na odpady biodegradowalne. Aby móc wykorzystać odpady BIO w formie nawozu lub wytworzyć z nich energię, trzeba odpady wrzucać luzem, bez plastikowych worków. Do tego pojemnika powinny trafić: odpady warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie, gałęzie, trawę, liście, kwiaty, resztki jedzenia (bez mięsa), trociny i korę drzew. Odpadami BIO nie są: worki foliowe, ziemia i kamienie, popiół, impregnowane drewno, kości i odchody zwierząt.

Do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik) wrzuca się to, czego nie udało się oddzielić do pojemników segregowanych. Tu powinny trafić resztki mięsne, mokry lub zabrudzony papier, pieluchy jednorazowe, tekstylia.

Odpady niebezpieczne dla środowiska takie, jak: baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) nie powinny trafić do odpadów zmieszanych. Należy przekazać je do specjalnie wyznaczonych do tego punktów: sklepów i aptek lub PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) znajdującego się przy ulicy Towarowej 20a.


W poniedziałkowym (18 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Żołnierze z Ostródy z chorągwią Wojska Polskiego
Wojsko na dobre wróciło do Ostródy. Żołnierze 2 Batalionu Czołgów wchodzącego w skład 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego otrzymali chorągiew Wojska Polskiego.

„Jesienny Ogień” na mazurskim poligonie
Wojsko Polskie musi być silne po to, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak podczas imprezy o nazwie „Jesienny Ogień”, która odbyła się na poligonie w Orzyszu.

W Warmia Towers jest 213 mieszkańWarmia Towers: mieszkańcy są zadłużeni na ponad 850 tysięcy
Gdy w 2014 roku powstały wieżowce Warmia Towers, były to najwyższe budynki w Olsztynie. Mają po 13 pięter, ponad 200 mieszkań i… problem. Mieszkańcy, którzy tworzą tam wspólnotę mieszkaniową, wyliczyli, że są zadłużeni na ponad 850 tys. zł.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SumRed #3111162 19 wrz 2023 08:36

    Do niebieskiego pojemnika powinny trafić opakowania z papieru, kartonu, tektury, katalogów.............. ulotek. ULOTEK - za usuwanie odpadów powinien płacić ten kto odpady wytwarza. Ulotki wytwarzane są przez przedsiębiorców, którzy powinni płacić za ich usuwanie.

    odpowiedz na ten komentarz