Zmarł Witold Mierzejewski, olsztyński fotografik i wydawca

2023-09-18 14:51:37(ost. akt: 2023-09-19 09:15:14)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

"Zjeździłem Warmię i Mazury wzdłuż i wszerz jako fotoreporter olsztyńskich gazet. Mogę powiedzieć: czuję się Warmiakiem" — mówił Witold Mierzejewski, wydawca książek księdza Walentego Barczewskiego. Dziś dotarła do nas informacja o śmierci fotografika. Zmarł w wieku 66 lat.
Witold Mierzejewski urodził się w Piszu w 1957 roku, do Olsztyna przybył po skończeniu szkoły podstawowej, i tutaj znalazł swoje „miejsce na ziemi”.
— Pochodzę z Mazur, przyjechałem do Olsztyna zaraz po szkole podstawowej, do technikum, potem skończyłem studia. Tu założyłem rodzinę i pracuję — mówił w rozmowie z Beatą Brokowską dla Gazety Olsztyńskiej. — Za każdym razem, gdy wyjadę chociaż kilka kilometrów poza Olsztyn, zachwycam się krajobrazem i dawną architekturą. Gdy przyjechałem 45 lat temu, mieszkało tu trochę Warmiaków, urzekła mnie wtedy przeszłość i historia tych ziem.

Witold Mierzejewski swoją pierwszą wystawę fotograficzną miał w wieku 16 lat. Jednak to podczas studiów zaczęły się jego pierwsze znaczące zainteresowania fotografią, co zaowocowało bliską współpracą z olsztyńskimi gazetami, takimi jak "Warmia i Mazury" oraz "Dziennik Pojezierza". Fotografia prasowa przynosiła mu dużo satysfakcji, chociaż była to także bardzo wymagająca praca. W tym okresie zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym, a jego zdjęcia zostały wystawione w renomowanej Piwnicy pod Baranami.

Jego pasję fotograficzną przerwał wyjazd zarobkowy do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie nie powrócił już do fotografii prasowej, ale zajął się nauczaniem fotografii w Liceum Plastycznym oraz prowadzeniem własnego wydawnictwa, które promowało turystykę i atrakcje Warmii i Mazur. To właśnie w tym okresie narodził się pomysł na wznowienie dzieł księdza Walentego Barczewskiego, wybitnego znawcy zwyczajów i historii mieszkańców tych ziem. Lata te były okresem intensywnej pracy, pełnych fascynujących doświadczeń i spotkań z ciekawymi ludźmi. Pozwoliły mu także rozwijać szacunek dla przeszłości. Dzięki wydawanym pracom Barczewskiego zawdzięczał swoje głębsze zainteresowanie Warmią.

— Witold zasłynął z wydanych map Warmii. Wszyscy dyskutowali o Warmii, a nikt nie wiedział jak przebiegają jej granicę. Naniesienie na mapę turystyczną jej granic to był hit. Ludzie wyrywali je sobie z rąk. Dzięki niemu dopiero teraz wiemy o co chodzi z różnicami między Mazurami a Warmią — mówi Wojciech Ciesielski, legenda olsztyńskiej Solidarności.

W rozmowie z Beatą Brokowską dla Gazety Olsztyńskiej Witold Mierzejewski opowiadał:
— Zobaczyłem przedwojenne wydanie „Geografii polskiej Warmii” u Andrzeja Małyszko, pasjonata historii. Urzekła mnie! Postanowiłem, że te znakomite teksty Walentego Barczewskiego zilustruję swoimi zdjęciami. Do wydania książki zainspirował mnie dr Jan Chłosta, który jest badaczem historii Warmii i znawcą historii "Gazety Olsztyńskiej". Zdjęcia robiłem na przykład w skansenie w Olsztynku. Tam odpoczywałem, czułem wiejską sielankę, którą pamiętam z lat dziecinnych, gdy jeździłem do dziadków do wsi Krukówka koło Łomży. Starych przedmiotów szukałem m.in. w Muzeum Warmii i Mazur, starych dokumentów w ówczesnym OBN-ie, dziś Instytut Północny.

— Witold był bardzo aktywny do ostatnich dni. Znaliśmy się od lat siedemdziesiątych. Przez długi okres czasu pracowaliśmy razem. Nie raz spotkaliśmy się na przykład w księgarni i wymienialiśmy się uwagami. Witek opowiadał często o swoich wyjazdach, o pracy redakcyjnej. Kiedy Miłosz przyjechał do Polski, Witek pojechał go sfotografować. Pamiętam to zdjęcie na szosie oraz jakie emocje u wszystkich wywołało — uśmiech się Ciesielski. — Ostatni raz spotkaliśmy się w szpitalu. Niestety choroba go pokonała. Kiedy do mnie i do jego bliskich przyjaciół dotarła informacja o śmierci, powstał pomysł, aby stworzyć wystawę z jego największymi dziełami. Chcielibyśmy zsumować jego najsłynniejsze prace — mówi Wojciech Ciesielski.

Fotografik zmarł w wieku 66 lat.

Był redaktorem i autorem zdjęć m.in.:
Węgiełek, Bogumił Artur: Kurpiowska Puszcza Zielona w obiektywie Gabora Lörinczego = The Green Forest of Kurpie in photographs of Gabor Lörinczy (1998)
Mazury Zachodnie : mapa turystyczna = turistenkarte (2000) – opracowane wspólnie z Grażyną Puczkowską
Mazury Zachodnie : przewodnik (2000) – opracowane wspólnie z Grażyną Puczkowską
Warmińsko-Mazurskie zaprasza! (2000)
Krutynią przez Mazury (2001)


Opatrzył zdjęciami liczne publikacje, w tym m.in.:
Panasik, Krzysztof: Olsztyn : informator turystyczny = tourist information (1998)
Campingi Warmii i Mazur = Camp-Sites in Varmia and Mazury = Campingplätze-Ermlands und Masuren (1999)
Znakowane szlaki rowerowe województwa warmińsko-mazurskiego : przewodnik (2003)
Szlaki kajakowe województwa warmińsko-mazurskiego : przewodnik (2006)
Znad Warmii i Mazur : atrakcje turystyczne (2007)
Warmia i Mazury : cud, tylko się rozejrzeć (2007)
Barczewski, Walenty: Geografia polskiej Warmii (2008)
Chłosta, Jan: Tomaszkowo 660 lat (2009)
O zabytkowych cmentarzach Olsztyna (2009)
Długosz, Jan: Bitwa straszna Polaków z Krzyżakami : ilustracje scen bitewnych odtworzonych na podstawie opisu Jana Długosza (2010)

AG/BB