Kontrowersje wokół sprzedaży grzybów w Olsztynie. Sprzedawca musi mieć zgodę sanepidu

2023-09-18 13:28:42(ost. akt: 2023-09-18 14:16:08)

Autor zdjęcia: straż miejska

W końcu leśne tereny w regionie wypełniły się grzybami. Schemat w tym sezonie jest zawsze podobny. Najpierw grzybiarze idą na łowy, żeby później sprzedać grzyby tym, którzy nie chcą lub nie mają czasu spacerować po lesie. Nie wszyscy jednak spodziewali się na stoisku kontroli strażników miejskich.
Grzybów w lasach z każdym dniem jest coraz więcej. Wszyscy, którzy spacerują po lesie mogą spotkać grzybiarzy, którzy uważnie przeczesują każdy zakamarek w ich poszukiwaniu.

Często po to, by później sprzedać je sąsiadom, znajomym albo na targowisku miejskim.

W piątek (15 września) strażnicy miejscy skontrolowali targowisko przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie, właśnie pod kątem handlu grzybami. Funkcjonariusze ze straży miejskiej przypominali sprzedającym, że grzyby mogą być oferowane wyłącznie w punktach handlowych i na targowiskach, ale tylko pod warunkiem posiadania atestu.

Niestety, trzech sprzedawców, którzy go nie posiadali zostało ukaranych mandatami karnymi.

Byli też tacy, którzy nie do końca zgadzali się z tymi kontrolami. Do redakcji Gazety Olsztyńskiej napisał czytelnik, który zdenerwowany opisał całe zajście i swoją opinię na ten temat. Opowiedział o tym, że handlujący grzybami po takie zezwolenie musieliby udać się do sanepidu, a nie byłoby to łatwe, gdyby nagle dziesiątki grzybiarzy ruszyli w kolejki.

Zaproponował więc inne wyjście. Być może dobrym pomysłem byłoby gdyby jeden pracownik sanepidu zajmował się głównie tymi sprawami, zwłaszcza w sezonie, kiedy tych przypadków jest znacznie więcej.

Wspomniał również o trudnych warunkach sprzedawców na samym targowisku i tym, że warto byłoby najpierw z nimi porozmawiać, a dopiero później karać mandatami.

Sytuacja nie jest łatwa, bo mieszkańcy Olsztyna kupując grzyby chcą mieć pewność, że na pewno nie są trujące. Nie każdy potrafi w kilka chwil rozpoznać czy grzyb jest dobry, dlatego porada Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna niekiedy jest niezbędna.


W poniedziałkowym (18 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Żołnierze z Ostródy z chorągwią Wojska Polskiego
Wojsko na dobre wróciło do Ostródy. Żołnierze 2 Batalionu Czołgów wchodzącego w skład 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego otrzymali chorągiew Wojska Polskiego.

„Jesienny Ogień” na mazurskim poligonie
Wojsko Polskie musi być silne po to, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak podczas imprezy o nazwie „Jesienny Ogień”, która odbyła się na poligonie w Orzyszu.

W Warmia Towers jest 213 mieszkańWarmia Towers: mieszkańcy są zadłużeni na ponad 850 tysięcy
Gdy w 2014 roku powstały wieżowce Warmia Towers, były to najwyższe budynki w Olsztynie. Mają po 13 pięter, ponad 200 mieszkań i… problem. Mieszkańcy, którzy tworzą tam wspólnotę mieszkaniową, wyliczyli, że są zadłużeni na ponad 850 tys. zł.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl