Okrągłe urodziny Micka Jaggera. Idol milionów fanów kończy 80 lat

2023-07-26 15:17:15(ost. akt: 2023-07-26 15:27:19)

Autor zdjęcia: PAP

80 lat temu, 26 lipca 1943 r., urodził się Mick Jagger, współzałożyciel i frontman The Rolling Stones. "Gdyby w Wikipedii napisać hasło: +Seks, drugs and rock’n’roll+, Jagger mógłby je opatrzeć swoim zdjęciem" – powiedział PAP dziennikarz muzyczny Piotr Metz.
— Jagger to swoisty fenomen. Jest absolutnym mistrzem świata, jeśli chodzi o długowieczność na scenie. Mimo 80 lat podczas koncertów cały czas skacze przez dwie godziny, robiąc show. W tej kategorii nie ma sobie równych — powiedział Piotr Metz.

Mick Jagger czyli właściwie Michael Philip Jagger urodził się 26 lipca 1943 roku w Dartford w Wielkiej Brytanii. Jagger studiował w London School of Economics, szybko jednak porzucił studia dla kariery muzycznej.

Na przełomie lat 50. i 60. przez krótki czas tworzył zespół z Dickiem Taylorem. Grali wówczas covery znanych bluesmanów. Na początku lat 60. wspólnie z Brianem Jonesem i Keithem Richardsem założył The Rolling Stones. Jego charakterystyczny głos oraz gitarowy styl Richardsa stały się znakiem rozpoznawczym tej grupy.

W lipcu 2022 roku Stonesi świętowali 60-lecie istnienia. Data odnosiła się do ich pierwszego koncertu, który odbył się 12 lipca 1962 r. w londyńskim Marquee Club.

— Jagger to przede wszystkim frontman The Rolling Stones. To chyba najpopularniejszy frontman w historii muzyki rozrywkowej. Stonesi są też rekordzistami, jeśli chodzi o długowieczność na tzw. topie. To nie jest zespół, który wyłącznie odgrywa piosenki sprzed 30 lat, bo oni właśnie kończą nową płytę —zaznaczył Metz.

W biograficznej książce "Life" napisanej przez Richardsa z pomocą pisarza Jamesa Foxa, znalazł się fragment: "Z Mickiem Jaggerem są jak ogień i woda. Pierwszy uchodzi za niezmordowanego perfekcjonistę, który wszystko musi mieć pod kontrolą, Keith to wolny duch z wybuchowym temperamentem. Mick jest mózgiem, Keith sercem zespołu, ale bez któregokolwiek z nich sukces Stonesów nie byłby możliwy".

Przez 60 lat grania największy i najszerzej opisywany przez media konflikt w grupie trwał kilka lat, od pierwszej połowy lat 80.

— Jagger jest zwierzęciem koncertowym, ale także klubowym, co pokazują jego próby płyt solowych z lat 80., choć czas udowodnił, że Rolling Stones było najważniejsze w jego karierze. Piosenek śpiewanych przez Jaggera słuchał dziadek, syn i wnuk. Co ciekawe, dla każdego z tych pokoleń muzyka ta była aktualna i atrakcyjna — przekonywał Metz.

— Można spokojnie powiedzieć, że jest to najwybitniejszy – obok Roberta Planta – rockman wszech czasów. Gdyby w Wikipedii napisać hasło: "Seks, drugs and rock’n’roll", Jagger mógłby je opatrzeć swoim zdjęciem — podsumował dziennikarz.

W ciągu 60 lat The Rolling Stones sprzedali na świecie ponad 240 mln płyt. W swoim dorobku mają 25 albumów studyjnych i 13 koncertowych. Do tego Jagger dołożył pięć albumów solowych i jeden ze ścieżką dźwiękową do filmu "Alfie", zrealizowaną wraz z Davidem A. Stewartem.

Karierę solową rozpoczął w 1985 roku, od nagrania w duecie z Davidem Bowiem piosenki "Dancing in the Street". Następnie wydał album "She’s the Boss". Powodem decyzji o działalności solowej były wspomniane konflikty w Stonesach.

Krótkim epizodem, jednorazowym projektem w 2011 roku, był też zespół "SuperHeavy", który powstał jako pomysł muzyczny sygnowany przez znanych wykonawców. Obok Jaggera w jego skład wchodzili Joss Stone, David A. Stewart, AR Rahman i Damian Marley.

— Jagger jest obecny na scenie od ponad 60 lat. Śmiało można powiedzieć, że to człowiek, który nie tylko na własne oczy widział narodziny rock’n’rolla, ale sam dołożył cegiełkę, i to niemałą, do tego, czym muzyka rockowa jest dziś —powiedział dziennikarz muzyczny Rock Radia Kuba Kaleta.

— Interesującym doświadczeniem było dla mnie odkrycie solowej twórczości Jaggera. Ogromnym zaskoczeniem było to, jak różni się ona od tego, co robił w Stonesach. Moim zdaniem Jagger na albumach solowych poszedł z prądem, tworząc muzykę popularną, czy jak nazywają ją niektórzy "dance" — ocenił Kaleta.

Styl twórczości solowej Jaggera był odzwierciedleniem jego zamiłowania do tańca. Potwierdzają to wypowiedzi, jakie można znaleźć w wielu wywiadach z członkami The Rolling Stones.

Najważniejsze są dokonania Jaggera jako kompozytora i autora tekstów dla Stonesów. Obie te role dzielił najczęściej z Keithem Richardsem. W 1965 r. odnieśli przełomowy sukces dzięki "Satisfaction". Wkrótce potem pojawiły się kolejne hity, takie jak: "Paint It Black", "19th Nervous Breakdown", "Get Off My Cloud", "Lady Jane" i "Jumpin' Jack Flash". Inne hity duetu Jagger i Richards to choćby "Street Fighting Man", "Sympathy For the Devil", "Brown Sugar", "Sister Morphine" i "Let's Spend The Night Together", a w ostatnim trzydziestoleciu np. "Love Is Strong", "Out of Control" czy "Don't Stop".

W Polsce można było oglądać Jaggera na scenie podczas pięciu występów Stonesów, w latach: 1967, 1998, 2007 i 2018. Najbardziej legendarne pozostają dwa koncerty zagrane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki 13 kwietnia 1967 r. Dla Stonesów był to jeden z egzotycznych epizodów w wieloletniej karierze. Dla Polaków – wydarzenie historyczne, które miało wpłynąć na polską scenę muzyczną, modę i sposób kreowania tożsamości ówczesnych młodych ludzi.

— Ważnym elementem mitu Jaggera jest fakt, że to rockman starej daty, do którego przylgnęła łatka niezniszczalnego faceta, który mimo że w młodości nie żałował sobie używek i rock’n’rollowego stylu życia, to cały czas żyje. Nie dołączył do niesławnego +klubu 27+, tylko w dobrej formie dożył 80 lat — podsumował Kaleta.

W 1989 roku Jagger został wprowadzony do amerykańskiego Rock and Roll Hall of Fame, a w 2004 roku do brytyjskiej Music Hall of Fame wraz z The Rolling Stones. W 2002 roku otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla muzyki popularnej. Trzy razy odbierał Nagrodę Grammy.

Kilka dni temu angielska prasa, a za nią portale internetowe na całym świecie podały informację, że Jagger zorganizuje swoje 80. urodziny w rozległym ogrodzie botanicznym Chelsea Physic Garden w Londynie. Zaproszonych zostało 300 osób.

Przy okazji publikacji o imprezie urodzinowej podano inne informacje dotyczące życia Jaggera, np. aktualną wysokość jego majątku (393 mln funtów).

źródło: PAP/Tomasz Szczerbicki


W środowym (26 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Borelioza czyha w okolicy
Coraz więcej osób choruje na boreliozę. To znaczy, że mamy coraz więcej kleszczy wokół siebie. Wszystko przez pogodę, ale również naszą nieuwagę. Kleszcze tylko na nas czekają — w lasach, parkach, a nawet na kanapie.

Trzy warianty obwodnicy Olsztyna w korytarzu zachodnimNie chcą obwodnicy od zachodu
Trwa zbiórka podpisów pod petycją przeciwko poprowadzeniu północnej obwodnicy Olsztyna zachodnim korytarzem. Podpisało ją już już 536 osób. Dokument ma trafić do drogowców. Jest jednak mało prawdopodobne, że zatrzyma prace projektowe.

Jezioro Długie wkrótce odzyska blask?
Na Jeziorze Długim można zaobserwować niepokojący zakwit glonów. Zielona tafla, pokrywa niemal całą zatokę przy ul. Bałtyckiej. Niebawem ma się to zmienić.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl