Radni zdecydują kto będzie zarządzał Uranią. Najbardziej prawdopodobna opcja zadowoli olsztyńskich sportowców

2023-06-29 09:55:19(ost. akt: 2023-06-29 11:00:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Budowa HWS Urania jest już na ostatniej prostej. Obiekt powoli nabiera docelowego kształtu, a sportowcy już się przygotowują do wejścia na parkiet. Miasto jednak musi jeszcze dopiąć kilka ostatnich guzików, zanim remont dobiegnie końca.
Jednym z tych guzików jest wybranie zarządcy hali. Ten ogromny i wielofunkcyjny obiekt będzie wyzwaniem dla przyszłych zarządców. Oprócz wydarzeń stricte sportowych będą odbywać się tu również targi, koncerty czy inne imprezy masowe.

Aby obiekt dobrze funkcjonował i przynosił zyski konieczny będzie dobry gospodarz, który będzie zarządzał obiektem. Gmina Olsztyn, która pod względem prawnym jest właścicielem nowopowstającego obiektu chciała zatrudnić do tego zadania zewnętrzną firmę, która zajmuje się m.in obsługą spodka w Katowicach, czyli areny znacznie większej od Uranii.

Ratusz ogłosił konkurs, do którego zgłosiła się jedna, ale bardzo poważna firma. Mowa tu o przedsiębiorstwie, która na co dzień zarządza Spodkiem w Katowicach, czyli jedną z największych tego typu hal w Polsce. Dokładny przebieg rozmów nie jest znany, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że operator zgłaszał uwagi m.in do systemu nagłośnienia podczas przygotowywania projektu uzupełniającego prace prowadzone w Uranii.

Kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że Urania trafi w ręce specjalistów, w negocjacjach nastąpił nagły zwrot akcji. Okazało się, że rozmowy padły na „ostatniej prostej”, a obydwie strony nie mogły się dogadać, jeśli chodzi o kwestie finansowe.

W obliczu zerwanych negocjacji i nieubłaganie zbliżającego się terminu oddania hali władze Olsztyna postanowiły nie szukać kolejnego operatora i zawiązać miejską spółkę, której jedynym zadaniem będzie zarządzanie Uranią. Takie rozwiązanie to nic innego, jak powrót do pierwotnej idei, jeszcze sprzed poszukiwania zewnętrznego operatora.

Wczoraj (środa 28 czerwca) radni mieli głosować nad powołaniem miejskiej spółki pod nazwą „Hala Olsztyn Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, jednak z uwagi na przedłużającą się sesję punkt został przesunięty na kolejną środę. Jak możemy przeczytać w projekcie uchwały.

Celem spółki, o której mowa w ust. 1, będzie realizacja zadań własnych Gminy Olsztyn w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym terenów rekreacyjnych, obiektów i urządzeń sportowych, kultury, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, obiektów administracyjnych oraz promocji gminy.

Jeśli radni opowiedzą się za powołaniem spółki będzie to dobra wiadomość dla olsztyńskiego sportu. Lokalna firma powinna być bardziej wyrozumiała dla siatkarzy czy szczypiornistów występujących na hali. Organizacja eventów również powinna być tańsza, a choć koncerty mogą być na nieco niższym poziomie, prawdopodobnie będą również tańsze.

Jaka będzie nowa Urania?


Przebudowa Uranii jest wykonana w ok. 60 proc. Po zakończeniu prac w głównej bryle zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona i futsal. Oprócz tego będzie tam można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze czy taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza, w której znajdzie się podpiwniczenie z pomieszczeniami technicznymi i parkingami. W tej części znajdzie się m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami dla widowni, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego.

Aktualny termin ukończenia inwestycji to 23 sierpnia 2023 roku. Pierwotny koszt przebudowy hali Urania to ponad 190 milionów złotych, z czego około 130 milionów to unijne dofinansowanie. Nieoficjalne mówi się, że zarówno termin oddania obiektu może się przedłużyć, jak i kwota inwestycji znacznie wzrosnąć.

Karol Grosz




We czwartkowym (29 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Wyspa Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak widziana z lotu ptakaIlu turystów może spać w naszym regionie?
W Olsztynie przybywa łóżek dla turystów. Mamy rekord, jeszcze nigdy tak dobrze nie było. Inne miasta też rosną w siłę, powstają nowe hotele. Warmia i Mazury chłoną turystów jak gąbka. Ale ten rozwój może okazać się niebezpieczny…

Prezydent Piotr Grzymowicz z wotum zaufania i absolutorium Rady Miasta Olsztyna
Wczoraj (środa 28 czerwca) odbyła się najważniejsza sesja Rady Miasta w roku. To właśnie na niej radni Olsztyna rozliczali prezydenta Piotra Grzymowicza z wykonania zadań i budżetu miasta za ubiegły rok.

Mowy dworzec ma być gotowy w drugim półroczu tego rokuA kolejarze robią swoje
Choć zapadają wyroki sądowe, to budowa dworca kolejowego w Olsztynie, jak też modernizacja stacji, toczą się dalej. Ale jak już doczekamy ich szczęśliwego końca, to trzeba będzie uporządkować przestrzeń wkoło, a to może okazać się misją z gatunku tych niemożliwych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl