Warmińsko-mazurskie: Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i grypopodobne

2022-12-15 09:34:57(ost. akt: 2022-12-14 15:46:19)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowywany jest gwałtowny wzrost zachrowań na grypę i choroby grypopodobne; w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów z powikłaniami po grypie - poinformował PAP warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.
Warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował PAP, że co druga próbka wymazowa badana przez sanepid jest dodatnia. "Stwierdzamy najczęściej grypę typu A, występują też inne typy grypy. Dzieci częściej są zakażone wirusem RSV, który daje podobne do grypy objawy" - powiedział PAP Dzisko.

Od dwóch-trzech tygodni warmińsko-mazurski sanepid odnotowuje tygodniowo 2,5 do 3 tys. przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. "A trzeba pamiętać, że nie wszyscy lekarze rodzinni pobierają od pacjentów wymazy. Realna skala zachorowań na grypę i grypopodobne choroby jest znacznie większa. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że z powodu powikłań pogrypowych w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów" - powiedział PAP Dzisko.

Objawami, na które najczęściej skarżą się pacjenci są bóle mięśniowo-stawowe, bóle gardła, kaszel, gorączka, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia.

"Absencję z powodu chorób widać wszędzie" - przyznał Dzisko.

W olsztyńskich szkołach i przedszkolach w wielu klasach i grupach nie ma nawet połowy i więcej dzieci. Gabinety lekarzy rodzinnych są oblegane, podobnie jak punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej. (PAP)