Kolejne pożary traw. Tym razem koło Stradun

2022-03-11 08:16:29(ost. akt: 2022-03-11 08:28:16)

Autor zdjęcia: Fb/OSP Straduny

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Niestety przyczyną tego typu pożarów w zdecydowanej większości przypadków są celowe podpalenia.
W czwartek wieczorem strażacy znów wyjeżdżali do pożarów traw. Tym razem ogień pojawił się w okolicach wsi Janisze i Rydzewo, niedaleko Stradun. Z pożarem walczyli strażacy z OSP właśnie ze Stradun i Woszczel. To już kolejne pożary traw w ostatnich dniach w powiecie ełckim.

Pożary traw to negatywne zjawisko często spowodowane jest nieświadomością społeczną, nadal bowiem wśród znacznej części społeczeństwa panuje przekonanie, że spalenie trawy na wiosnę spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost. Tymczasem tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska naturalnego.

Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, a powiewy wiatru wzmagają szybkość rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw na terenie całego kraju giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!

Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych jest bardzo niebezpieczne, ale też niedozwolone. Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń oraz kodeksie karnym. Osoba, która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5 000 zł, a nawet karze pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat — przypominają strażacy.

Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Powinniśmy wiedzieć, ze pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!

KG PSP, tom

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zdzisław Dyrman zasadniczo #3095099 11 mar 2022 08:27

    Banda debili z zapałkami ma się dobrze. Czasem jednak karma wraca i podpalacz nie zdąża umknąć, tylko poddaje się autokremacji. Cóż, wolny wybór.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz