Latem w mieście bez koszulki. Czy można dostać mandat?

2021-06-21 16:31:07(ost. akt: 2021-06-22 06:44:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Co roku podczas letnich upałów nie brakuje amatorów chodzenia z gołym torsem. O ile takie zachowanie na plaży — nad jeziorem czy morzem — nikogo nie dziwi, to sporo emocji pojawia się wtedy, gdy mamy z tym do czynienia w mieście. Co grozi za chodzenie po mieście bez koszulki?
Od kilku dni zmagamy się z upałami. Synoptycy ostrzegają: kolejne dni też będą wyjątkowo gorące. Przy okazji tego tematu zawsze wraca temat panów eksponujących nagie torsy. Nie tylko na plaży, ale również w samym środku miasta.

— Znów się zaczęło... Ostatnio wracałam z pracy i minęło mnie czterech mężczyzn bez koszulek. To jest po prostu niesmaczne, bo o dobrym wychowaniu już nie wspomnę. Naprawdę nie mam ochoty oglądać nagich ciał zupełnie obcych mi osób — pisze czytelniczka.

Sprawdziliśmy, czy za chodzenie bez koszulki można dostać mandat? Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka prosta.


Co grozi zdejmowanie odzieży w mieście?


Nie istnieje żaden przepis, który nakazywałby chodzenie w miejscu publicznym w koszulce. Służby zapewniają jednak, że każdy zgłoszony przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie.

— Nie istnieje zakaz poruszania się w przestrzeni publicznej bez koszulki. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że każdą taką sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Niektóre zachowania mogą wyczerpać znamiona art. 140 kodeksu wykroczeń, który mówi o publicznym dopuszczeniu się nieobyczajnego wybryku, czyli czynu naruszającego zasady współżycia społecznego i zdolnego do wywołania zgorszenia — wyjaśnia Jarosław Lipiński, Komendant Straży Miejskiej.

Wiele zależy więc od tego, kto znajdzie się w otoczeniu, w którym musi patrzeć na przechodniów bez odzieży. Dopiero gdy takie osoby poczują się zniesmaczone i zawiadomią policję lub straż miejską, to może to stanowić podstawę do ukarania.

Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przyznaje, że do tej pory w mieście nikt nie zgłaszał potrzeby interwencji służb wobec osoby chodzącej po mieście z gołym torsem.

— Nie podlega dyskusji, że upalna pogoda sprzyja zrzucaniu wierzchniej odzieży. I tak jak na plaży czy na basenie nie robi to na nikim większego wrażenia, tak już w centrum miasta może być inaczej, chociaż olsztyńscy policjanci nie odnotowali takiego przypadku, w którym na widok osoby bez koszulki ktoś mógł poczuć się zgorszony. Należy zaznaczyć, że każda sytuacja w tym przypadku traktowana jest indywidualnie i od jej okoliczności uzależnione jest działanie policjantów oraz ewentualne konsekwencje takiego zachowania. Interwencje w stosunku do osób bez koszulki podejmowane są wówczas, gdy z opisu osoby zgłaszającej wynika, że mogła ona poczuć się zgorszona. Wtedy należy zbadać sytuację pod kątem popełnienia wykroczenia nieobyczajnego wybryku, o którym jest mowa w art. 140 kw tłumaczy Rafał Prokopczyk.

I dodaje: Zgodnie z kodeksem wykroczeń sprawcy popełnienia czynu zabronionego polegającego na nieobyczajnym wybryku grozi kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł lub kara nagany.

Art. 140. Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

A co wy sądzicie na temat chodzenia w upalne dni w miejscach publicznych bez koszulki?

Czy przeszkadzają Ci ludzie chodzący bez koszulek po mieście?
Tak, to nieestetyczne
37.06%
Nie, nie mam z tym problemu
62.94%

ak


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mentor #3069302 22 cze 2021 11:14

  Nie tak do końca "wolność Tomku...." Do przyjemnych nie należy patrzenie w kolejce , w sklepie, na opryszczone, zapocone, owłosione plecy gostka , któremu wydaje się być atrakcją ze względu na tatuaż . Plaża jest miejscem na opalanie się. A nie zatłoczone chodniki, sklepy , bary....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AtoJa #3069279 22 cze 2021 07:46

   @ Grzes. Albo wszyscy mogą chodzić z gołym górną połową ciała , albo nikt.Nie można nikogo dyskryminować ze względu na wiek, urodę ciała , kolor skóry, preferencje płociowe ,wyznanie itd Jak tolerancja to której tak pięknie bronił czaskowski na paradzie w sztolicy

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Grzes #3069268 21 cze 2021 19:26

   Na pewno bardziej niesmaczne by było, gdyby to czytelniczka wracała z gołym, obwisłym biustem !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mary #3069266 21 cze 2021 19:20

    Śmieszą mnie te fałszywie pruderyjne panie zgłaszające taki "występek". Jakby nastolatkowie szli z ładnymi ciałami to by nie przeszkadzało. Jak faceci przypominający im o ich spoconych starych, to już fe. Dajcie żyć innym na tej ziemi, są ważniejsze problemy niż estetyka dla waszych oczu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

   2. Obiektywny #3069265 21 cze 2021 19:01

    Wolność Tomku w swoim domku

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz