Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II zmarł w wieku 99 lat

2021-04-09 13:07:01 (ost. akt: 2021-04-09 14:01:06)

Autor zdjęcia: Michael Gwyther-Jones/ Flickr/ CC 2.0

Brytyjska rodzina królewska przekazała informację o śmierci księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat. Wielka Brytania pogrąży się w żałobie. - Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor - napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga - przekazali dzisiaj wczesnym popołudniem przedstawiciele rodziny królewskiej.


Jak dodano w kolejnej wiadomości, "rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie".

Dalsze ogłoszenia mają zostać podane we właściwym czasie

Książę Filip w 2017 r. wycofał się z życia publicznego. Od jakiegoś czasu sporo mówiło się też o jego problemach ze zdrowiem. 10 czerwca skończyłby 100 lat.

Książę Filip urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, ale jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939, w wieku 18 lat. Od lipca 1939 zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą (jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii i najstarszą córką oraz przypuszczalną następczynią tronu po królu Jerzym VI), którą spotkał po raz pierwszy w 1934. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Poza tytułem księcia Edynburga (Duke of Edinburgh), był też hrabią Merioneth (Earl of Merioneth) i baronem Greenwich (Baron Greenwich). W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy.

Z Elżbietą II mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Źródło: Wikipedia, red.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD