Rozbudowa Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jest oświadczenie dyrektora placówki
2021-03-22 09:31:04(ost. akt: 2021-03-22 10:58:48)
To kolejny rozdział w sporze między Muzeum a wykonawcą. Muezum odstąpiło od "niewykonanej części umowy" na rozbudowę obiektu. Mimo to zapewnia, że zabezpieczono pieniądze, które pozwolą zakończyć inwestycję.
Muzeum miało zmienić swoje oblicze już w tamtym roku, ale dyrekcja placówki odstąpiła od umowy z pierwszym wykonawcą, bo nie realizował prac zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie złożono zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Później był drugi przetarg, w którym zwyciężyła spółka RS Investment z Olsztyna. Jej oferta była znaczenie niższa od oferty spółki WPB ROMBUD, która wyceniła koszt prac na 39,2 mln zł. RS Investment złożyło ofertę na 26,2 mln zł.
Wykonawca zszedł jednak z budowy. Przypominamy oświadczenie spółki:
„Odstąpiliśmy od umowy z winy zamawiającego. (...) Jesteśmy na rynku kilka lat, więc wiemy, co robimy. Czekamy na reakcję zamawiającego, ale ciężko przewidzieć, co zrobi. Dla nas kontrakt jest zakończony. Prawda jest taka, że zamawiający całkowicie nie wywiązał się z umowy, co wynika wprost z dokumentów. W listopadzie oraz grudniu 2020 roku składał oświadczenia, tj. przychylał się do wniosków GW i po czym w styczniu 2021 roku wszystkiemu zaprzeczał. W ślad za tym byliśmy zmuszeni odstąpić od kontraktu, ponieważ zachowanie zamawiającego oraz często wykluczające się stanowiska znacznie utrudniały prawidłową realizację inwestycji. Nie wspominając już o całkowitym braku zrozumienia ze strony zamawiającego sytuacji, w jakiej znalazła się nasz firma z powodu skutków panującej pandemii koronawirusa”
Teraz głos zabiera Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Publikujemy jego oświadczenie:
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem informuje, iż w dniu 16 marca 2021 odstąpiło od niewykonanej części umowy nr AG.370.4.2018 na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” zawartej z RS Investment sp. z o.o. z wyłącznej winy Wykonawcy. Aktualnie trwa inwentaryzacja mająca na celu ocenę stanu inwestycji. Jednocześnie Muzeum uzyskało zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zawarcie umowy na „Zabezpieczenie placu budowy i kontynuację rozbudowy, przebudowy i remontu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” w trybie z wolnej ręki. Muzeum zapewnia, iż posiada zabezpieczenie finansowe, które pozwoli we właściwym trybie i czasie zakończyć inwestycję. Muzeum podejmuje też zdecydowane kroki prawne zmierzające do dochodzenia swych praw wynikających z niezrealizowanej Umowy, w tym na drodze sądowej. Jednocześnie trwa ocena roszczeń podwykonawców, którzy nie otrzymali wynagrodzeń od Wykonawcy, pomimo iż Muzeum zapłaciło za te prace Wykonawcy".
Zamówienie z wolnej ręki to specyficzny tryb udzielenia zamówienia — zamawiający udziela go po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.
W trybie zamówienia z wolnej ręki nie stosuje się przepisów o wadium oraz zabezpieczeniu należytego wykonania umowy
W muzeum będzie 1750 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Znajdą się tutaj również pomieszczenia administracyjne, pracownie naukowe, biblioteka i magazyn muzealiów. A nawet sala rycerska pozwalająca rozgrywać turnieje i walki. Całość zajmi e ponad 3500 metrów kwadratowych. Muzeum będzie nowoczesne, ale — jak zaznacza dyrekcja — ma panować równowaga między zabytkami a multimediami.
PJ
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Lancelllot #3063108 23 mar 2021 16:43
Dyrektor to rycerz. Znany z waleczności. Nie odpuści tylko puści firme z torbami. Na ich miejscu bym sie bał... to raczej nie będzie roskoszny czas dla firmy...
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz