W pandemii oszuści polują na seniorów

2021-03-17 14:19:01(ost. akt: 2021-03-17 13:36:03)

Autor zdjęcia: Pixabay

Od początku pandemii pojawili się oszuści, którzy wykorzystują niepewną sytuację i oszukują seniorów. Przypominamy te techniki i ostrzegamy: nie dajmy się nabrać osobie, która oferuje leki lub szczepionki na koronawirusa.
FAŁSZYWE SZCZEPIONKI
Mężczyzna oferował ampułki szczepionki na COVID-19 za 8 tys. zł. Oszust twierdził, że ma nieograniczony dostęp do szczepionek i posiada odpowiedni certyfikat. Podczas spotkania oszust przekonywał, że szczepionka jest bezpieczna i wystarczy dla 4 osób.

OSZUSTWO NA DEZYNFEKCJĘ PRZESYŁKI
Otrzymujemy sms-a, telefon lub maila z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki. Jeśli nie wpłacimy, wróci ona do nadawcy. Ofiara wchodzi w link zamieszczony w wiadomości i podaje swoje dane, aby zrealizować przelew. W ten sposób złodzieje zdobywają dane do konta bankowego.

OSZUSTWO NA DEZYNFEKCJĘ MIESZKANIA
Tym razem złodzieje przebrani w kombinezony, wyposażeni w rękawice i okulary ochronne pukają do drzwi i proponują dezynfekcję mieszkań. Później natomiast, po opuszczeniu mieszkań przez ich lokatorów — plądrują i kradną.

MASECZKA ZE SREBRA
Oszuści proponują specjalne, drogie maseczki w 100 proc. zabezpieczające przez wirusem z cząsteczkami nano-srebra. Oczywiście maseczki z cudownego materiału to oszustwo.

OSZUSTWO NA CHOREGO WNUCZKA
Jest to zmieniona metoda oszustwa „na wnuczka”. Oszust dzwoni z prośbą o jak najszybsze opłacenie jego testów na koronawirusa lub całego leczenia. Senior ma przekazać pieniądze „koledze wnuczka” lub wykonać przelew. Pieniędzy nigdy nie odzyska.

NA NIEDOPŁATĘ ZA GAZ I PRĄD
Można dostać taką wiadomość w sms-ie: „PGNiG: Informujemy, że w związku z zadłużeniem na kwotę 12,45 zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu. Zapłać teraz na link…” — oczywiście jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy.

CUDOWNE LEKI NA KORONAWIRUSA
Wielu oszustów wykorzystuje nasz niepokój o zdrowie, oferując sprzedaż fałszywych leków lub produktów, rzekomo zapobiegających zarażeniu się koronawirusem, w niewiarygodnie wysokich cenach. Przypominamy: nigdy nie kupujemy leków poza apteką. Przed zakupem jakichkolwiek leków trzeba konsultować się z lekarzem.

PREZENTACJE SPRZEDAŻOWE — GRATISY
Po odmrożeniu gospodarki znowu w najlepsze kwitnie sprzedaż drogich garnków i sprzętu AGD podczas tzw. prezentacji. Dlatego ponownie ostrzegamy przed pokazami sprzedażowymi! Seniorze, pamiętaj: nie ma NIC ZA DARMO. Żadna firma nie działa charytatywnie. Dlatego uważaj na hasła: bezpłatne badania, prezenty, gratisy, niepowtarzalne okazje. To tylko kuszące wabiki, które mają skłonić cię do wyjścia z domu mimo epidemii i wzięcia udziału w pozornie atrakcyjnym spotkaniu. W rzeczywistości chodzi o prezentację oferty handlowej i sprzedaż produktów w horrendalnych cenach.

FAŁSZYWE SZCZEPIENIA ZA GRANICĄ
Coraz częściej oszuści proponują osobom chętnym możliwość zaszczepienia się za granicą, oczywiście za opłatą. Niestety takie oferty nie są prawdziwe, ponieważ w wielu krajach wprowadzone są obostrzenia dotyczące przekraczania granic (zamknięcie granicy dla obcokrajowców lub kwarantanna po przybyciu) oraz szczepionki rozdzielane są według unijnych przepisów, w związku z czym, żadne państwo nie posiada jej nadmiaru. Takie oferty są próbą wyłudzenia oszczędności.

NA MOBILNY PUNKT SZCZEPIEŃ
Polega na tym, że oszuści dzwonią do mieszkań seniorów, podając się za pracowników mobilnego punktu szczepień. Pod pretekstem sprawdzenia, czy senior kwalifikuje się do szczepienia w ten sposób, oszuści wchodzą do mieszkania i je okradają. Uwaga, w rzeczywiście pracownicy mobilnego punktu szczepień przyjeżdżają tylko do tych osób, które zarejestrowały się i dostały termin na szczepienie w domu. Nikt inny nie ma prawa tego robić.

Źródło: kampania Stop Manipulacji — nie daj się oszukać/mp