Sąd uchylił mandaty karne nałożone na uczestników protestu w Olsztynie

2021-01-27 16:18:55(ost. akt: 2021-01-27 16:36:20)
Sąd rejonowy w Olsztynie uchylił mandaty karne nałożone na uczestników Strajku Kobiet

Sąd rejonowy w Olsztynie uchylił mandaty karne nałożone na uczestników Strajku Kobiet

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Rejonowy w Olsztynie uchylił prawomocny mandat karny nałożony na Jakuba D. za udział w jednym z protestów w Olsztynie. Takie same orzeczenia zapadły także wobec trzech innych ukaranych uczestników protestu.
06 listopada 2020 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynęło pismo obrońcy Jakuba D. z prośbą o uchylenie mandatu karnego w wysokości 500 zł. Z uzasadnienia pisma wynikało, że w 28 października 2020 r. został on zatrzymany przez funkcjonariusza policji na ul. Warszawskiej w Olsztynie i ukarany mandatem karnym za udział w zgromadzeniu powyżej 5 osób – chodzi o jeden z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych.

Obrońca ukaranego podważał wprowadzenie w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, czyli w akcie prawnym stojącym niżej w hierarchii aktów prawnych niż ustawa, ograniczeń podstawowych praw i wolności wynikających z Konstytucji, którymi jest m.in. wolność organizowania pokojowych zgromadzeń.

Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 25 stycznia 2021 r. uchylił nałożony na Jakuba D. prawomocny mandat karny, uznając, że czyn za który został on nałożony nie zawiera znamion wykroczenia.

Sąd w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że Jakub D. został ukarany za wykroczenie z art. 54 kodeksu wykroczeń (mówiącego o tym, że odpowiedzialności za ten czym podlega ten, kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu w miejscach publicznych). Dodatkowo oskarżyciel powołał się na § 28 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (zakazujący organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności). Rozporządzenie to wydane zostało z kolei na mocy delegacji ustawowej zawartej w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

W ocenie Sądu Rejonowego, z treści zgromadzonego w tej sprawie materiału wynika, że Jakub D. miał uczestniczyć w zgromadzeniu spontanicznym, będącym reakcją społeczeństwa na działania władzy publicznej. Sąd przypomniał przy tym, że zgromadzenie spontaniczne to takie zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej.

— Jak podkreślił Sąd Rejonowy, Jakubowi D. zarzucono naruszenie zakazu gromadzenia się poprzez udział w nielegalnym zgromadzeniu. Z przepisów powołanych w kwalifikacji prawnej zarzucanego mu czynu nie wynika natomiast, by ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewidywała możliwość wydania rozporządzenia obejmującego taki zakaz.

Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń chorób zakaźnych u ludzi przewiduje, iż w rozporządzeniach można ustanowić m. in czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności. Rozporządzenia wydane na podstawie przepisów wspomnianej wyżej ustawy przewidywały zatem zakaz organizowania zgromadzeń, ale nie udziału w nich. Tymczasem z materiału zgromadzonego w tym postępowaniu nie wynika by Jakub D. miał być organizatorem tego zgromadzenia, ani że za organizowanie takiego zgromadzenia był ukarany mandatem — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Podobna argumentacja towarzyszyła Sądowi Rejonowemu w Olsztynie przy wydaniu w dniu 20 i 22 stycznia 2021 r. postanowień o uchyleniu prawomocnych mandatów karnych nałożonych przez funkcjonariuszy policji także na trzech innych uczestników protestu w dniu 28 października 2020 r.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert #3051439 | 188.146.*.* 28 sty 2021 20:03

  To dobrze. W ciągu ostatnich 30-tu lat ten kraj zmienił sie na gorsze i trzeba to zmienić. ostatnie 5 lat to dramat. Jest duszno. Ludzie do niczego.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Matylda #3051224 | 5.172.*.* 28 sty 2021 15:57

  Niezawisły sąd.. swoich nie ruszy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ndjdjd #3050900 | 31.60.*.* 28 sty 2021 10:42

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo sądy! Pokazaliście że w tych czasach pisowskiego terroru jesteście po stronie obywateli a nie władzy. Dziekujemy! Idziemy walczyć dalej o swoje kobiety jak i o was, a tchorze w niedzielę do kościółka i klekać przed władzą.

 4. Ewelina #3050816 | 46.77.*.* 28 sty 2021 09:23

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czy chcecie, aby o Waszych dzieciach decydował taki "minister" edukacji? Taki "ojciec" z Torunia? Taki "minister" sprawiedliwości? Nie powiększajcie rodzin i nie dawajcie "mięsa armatniego" tej średniowiecznej ciemnocie.

  1. Ewelina #3050793 | 46.77.*.* 28 sty 2021 09:11

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Drogie kobiety. Władza nic sobie nie zrobi z protestów. Według mnie jedyny sposób buntu to wstrzymanie się z decyzją o powiększeniu rodziny do kolejnych wyborów. Jak PISowiski rząd zauważy, że dramatycznie spada dzietność w Polsce, to może się zreflektuje.

  Pokaż wszystkie komentarze (15)