Czy jesteśmy Polską B?

2021-01-14 07:17:49 (ost. akt: 2021-01-14 08:28:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miliard dla górali, a dla nas figa z makiem — tak wygląda rządowa pomoc dla branży turystycznej dotkniętej restrykcjami w związku z pandemią. — Na to nie może być zgody — oburzają się samorządowcy i przedsiębiorcy z Warmii i Mazur.
Czy rząd dzieli Polskę na A i B? Tak można odebrać ostatnią decyzję o pomocy gminom górskim, które mają dostać miliard złotych. Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jarosława Gowina rząd na wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich chce przeznaczyć ponad 700 mln zł. Dodatkowo, jeśli samorządy zdecydują się na zwolnienie przedsiębiorców z podatków od nieruchomości, to rząd zrefunduje im 80 proc. tej kwoty. Dzięki temu samorządy będą mogły pomóc przedsiębiorcom, którzy musieli zamknąć  swoje biznesy w związku z restrykcjami. Tymczasem gminy turystyczne z innych regionów, choćby z Warmii i Mazur, które również cierpią w wyniku lockdownu branży turystycznej, nie dostaną ani grosza. Co oznacza też brak pomocy lokalnym przedsiębiorcom.

Wczoraj na konferencji na olsztyńskiej starówce politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy z regionu nie kryli swojej irytacji tą jednostronną pomocą rządu.

— Rząd po raz kolejny podzielił podzielił Polskę i Polaków — stwierdził Jacek Protas, poseł KO. — Przyznając miliard złotych wsparcia 200 gminom górskim w związku z lockdownem branży turystycznej, podzielił Polskę na Polskę A i B. Na Warmii i Mazurach samorządy, a przede wszystkim przedsiębiorcy także ponoszą olbrzymie straty spowodowane zamknięciem branży turystycznej.
Na ferie zimowe do województwa warmińsko-mazurskiego przyjeżdżało tysiące turystów. Dziś z powodu obostrzeń hotele, restauracje są zamknięte i przedsiębiorcy nie mogą zarabiać.

Zdaniem posła KO nie po raz pierwszy dochodzi do tak niesprawiedliwego dla naszego regionu podziału pieniędzy. Poseł przypomniał niedawny podział środków z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło 138 mln zł, a np. do województwa małopolskiego 400 mln zł, do podkarpackiego — 452 mln zł.

— Nie godzimy się z takim traktowaniem województwa warmińsko-mazurskiego. Żądamy od premiera takiego samego traktowania wszystkich — powiedział poseł Protas, informując, ze złożył interpelację do premiera z żądaniem takiej samej pomocy dla samorządów i przedsiębiorców z Warmii i Mazur.

[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (14 stycznia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #3060409 11 lut 2021 11:04

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kim #3048592 | 152.89.*.* 25 sty 2021 16:12

  niestety jestesmy Polska od 70 lat. 70 lat biedy i coraz wiekszej zapasci

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tak #3042315 | 45.131.*.* 15 sty 2021 22:11

  Tak ,jest to Polska B

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bbc #3041960 | 95.49.*.* 15 sty 2021 12:42

   Jak się głosuję na pisiorów takich jak Karski czy Krasulski, to później są tego efekty. Brawo wyborcy PiS.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gośka #3041623 | 88.156.*.* 15 sty 2021 01:32

   Pobożne życzenie że jesteśmy Polską klasą B! My jesteśmy klasą D (jak do dupy)

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (53)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD