Czy świat JP2 jeszcze istnieje?

2020-11-13 14:10:56 (ost. akt: 2020-11-13 12:25:29)
Kościół w Polsce stoi przed ważnym wyzwaniem. Jest nim odnalezienie wspólnego języka z młodymi

Kościół w Polsce stoi przed ważnym wyzwaniem. Jest nim odnalezienie wspólnego języka z młodymi

Autor zdjęcia: sxc.hu

Wygląda na to, że rozliczając się z pedofilią w Kościele popełniamy takie same błędy, jakich dopuszczano się w Irlandii oraz USA. — W Polsce przez wiele dziesięcioleci nie odróżniano ataku na Kościół od krytyki — słyszymy w reportażu o kardynale Dziwiszu.
Kilka dni temu jadąc samochodem szukałem w radio czegoś do posłuchania. W pewnym momencie natknąłem się na znaną w Polsce stację religijną, której dyrektor opowiadał słuchaczom o... grzechu zaniedbania. Mówił o tym, że należy czytać odpowiednią prasę, a nawet ją zaprenumerować dzieciom i młodzieży. Po co to wszystko? Aby nasiąknęli odpowiednią postawą i rozumieli skomplikowaną rzeczywistość. Jeżeli ktoś z dorosłych tego nie robi, popełnia wspomniany grzech zaniedbania. Przecież my starsi musimy być wzorem dla młodego pokolenia...

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W 2009 roku mszę św. dożynkową odprawił w Pieniężnie kardynał Henryk Gulbinowicz

Koniec zmowy milczenia w Kościele?

W czasie spowiedzi powszechnej, która odbywa się na początku każdej mszy świętej, przez wiernych wypowiadane są słowa: zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem... Można by dodać za jednym z biskupów: zaniedbaniem czynienia dobra i pokonywania zła, zarówno w sobie, jak i wokół siebie. Edmund Burke, osiemnastowieczny irlandzki filozof i polityk powiedział: Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.

***
Ostatnie doniesienia medialne zburzą niejeden autorytet Kościoła w Polsce, a jeżeli nawet nie burzą, to sprawią, że pojawi się na nim wiele pęknięć i związanych z nimi pytań. Kilka dni temu media obiegła wiadomość, że kard. Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski, otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach religijnych lub spotkaniach publicznych, używania insygniów biskupich oraz ma wpłacić pieniądze na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. To efekt dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kardynała, a związanych z pedofilią...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (13 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaszub #3007394 | 91.233.*.* 16 lis 2020 21:22

  Ty poniższy, "Mazur", widać, że z historią to ty na bakier. O Jezusku to nie jest bajka. Jezus to także ziemska postać historyczna, podobnie jak rzymski urzędnik Poncjusz Piłat, czy rzymscy żołnierze, którzy ukrzyżowali Jezusa, oskarżanego przez Żydów, że sprzeciwia się władzy rzymskiej i ogłasza się za króla żydowskiego. To nie są bajki!!! To historia z czasów panowania rzymskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3006586 | 79.124.*.* 15 lis 2020 11:22

  żadna bajka nie przyniosła wielebnym tyle doczesnego bogactwa jak bajka o Jezusku , któremu wystarczyła stajenka a jego obecnym uczniom w pałacach jest ciasno

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Na zakończenie #3006256 | 91.233.*.* 14 lis 2020 17:13

  Większość poniższych komentarzy dowodzi, że niewierzący nagle bardzo zapałali aby naprawiać Kościół w Polsce i na całym świecie. Bracie niedowiarku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, abyś mógł dobrze przejrzeć i dopiero mógł wyjąć pyłek z oka brata swego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Lucyfer #3006242 | 88.130.*.* 14 lis 2020 16:31

  Co to za religia ? Zachłanność na dobra doczesne , pedofilia ! To jak jest z tym Bogiem skoro oni sami się go nie boją ? Widocznie wiedzą że żadnego boga nie ma !

  odpowiedz na ten komentarz

 5. jp2 #3006154 | 81.15.*.* 14 lis 2020 13:12

  TO TYLKO BYŁA KOŚCIELNA, DOBRA -----------PROPAGANDA

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)