Koniec zmowy milczenia w Kościele?

2020-11-12 12:28:43 (ost. akt: 2020-11-12 12:41:44)
W 2009 roku mszę św. dożynkową odprawił w Pieniężnie kardynał Henryk Gulbinowicz

W 2009 roku mszę św. dożynkową odprawił w Pieniężnie kardynał Henryk Gulbinowicz

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Pieniężnie

Pedofilia i inne skandale wyniszczają Kościół. Świadczą o tym głośne przypadki nadużyć nawet ze strony biskupów i kardynałów. Polską wstrząsnęła sprawa kardynała Gulbinowicza. Głośno jest także o ukrywaniu wielu spraw przez kardynała Dziwisza.
Tym teraz żyje duża część opinii publicznej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Po latach ukrywania skandali, praktycznie na łożu śmierci, swoją godność, przywileje, łącznie z możliwością pochowania w katedrze, stracił kardynał Henryk Gulbinowicz. Ma to związek z zakończonym, trwającym długie lata watykańskim śledztwem dotyczącym wykorzystywania przez niego seksualnie kleryków oraz innych, także osób niepełnoletnich.

Konsekwencje wyciągane wobec 97-letniego hierarchy zbiegają się z innym oskarżeniami formułowanymi wobec kolejnego kardynała. Tym razem chodzi o samego kard. Stanisława Dziwisza, któremu jest przypisywane tuszowanie — w czasie kiedy był osobistym sekretarzem Jana Pawła II — informacji o skandalach z udziałem hierarchów kościoła, a także kandydatów do najwyższych w nim godności, między innymi niesławnego biskupa McCarricka, który został arcybiskupem Waszyngtonu.

Każdy katolik z zażenowaniem musi przyjmować prawdę o niektórych ze swoich pasterzy. A ta jest nieubłagana. Według jednego z najbardziej znanych publicystów wywodzących się z kręgów katolickich, Tomasza Terlikowskiego, kluczowi dla układu homoseksualnej, a czasem również pedofilskiej mafii w kościele, okazują się ludzie związani z Olsztynem, gdy Henryk Gulbinowicz był tu prorektorem i rektorem seminarium duchownego.

Według ujawnionych przez publicystę informacji, jego studentem, a także zaufanym współpracownikiem został późniejszy nuncjusz apostolski i prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który choć pochodził z Małopolski, trafił do seminarium w Olsztynie pod skrzydła Gulbinowicza. Stąd pojechał do Rzymu...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (12 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #3005287 | 88.156.*.* 12 lis 2020 17:08

  Ol pewnie mówisz o kościele pod wezwaniem "Wiecznej Budowy" na ul. Krasickiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. ol #3005281 | 88.156.*.* 12 lis 2020 16:57

  są tacy proboszczowie w Olsztynie co budują kościół 30-lat i końca nie widać

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. G. Orwell, #3005234 | 94.254.*.* 12 lis 2020 15:39

  tylko całkowity i natychmiastowy rozdział państwa od Kościoła uzdrowi sytuację dla naszego i KK dobra! Biedny Olsztyn ,jak nie seksafera w ratuszu to mafia pedofilsko-homoseksualna w seminarium.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 4. zawiedziony #3005217 | 83.31.*.* 12 lis 2020 15:25

  Przedstawiciele obcego państwa (Watykan) przybyli do naszego kraju i roszczą sobie prawa do nauczania, pouczania, uczestniczenia w uroczystościach świeckiego (!) państwa.. A my, barany, nie tylko jeszcze im za to płacimy, ale pozwalamy okradać się z wypracowanego dobytku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 5. pbf #3005197 | 176.97.*.* 12 lis 2020 14:56

  Co z panem Sadowskim ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)