Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice?
— W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. — mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?
— w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
— w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
— dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:
— rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
— ubezpieczonym rodzicom dzieci:
* do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
* do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
* do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
— ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Źródło: gov.pl
***
Dołącz do nas!
"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".
Wszyscy nosimy maseczki. Czekamy na wasze zdjęcia! (Lidzba zdjęć w galerii: 45)
Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego
— W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna:
"Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie
- Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Małgorzata Jackiewicz-Garniec
Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich”
— Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn
- Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego
— Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn:
Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru:
Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska:
W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Krzysztof Zakręta z Iławy:
W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku
— Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Anna Wasilewska, Poseł RP
Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Marcin Horczak Lidzbark Warmiński
Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII!
Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek!
Z wyrazami szacunku,
Paulina Kucińska,
Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
"TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport.
— Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Dawid Dziarkowski, aktor
Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Wszyscy nosimy maseczki. Czekamy na wasze zdjęcia!
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.
Czytaj e-wydanie 
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Monia #3002347 | 2.126.*.* 6 lis 2020 12:38
A co mają zrobić rodzice dorosłych dzieci powyżej 24 roku życia, które wymagają stałej opieki ze względu na znaczne upośledzenie? Ośrodki i Domy Pomocy są zamknięte a 14 dni opieki, które przysługują rodzicom takich dzieci zostały wykorzystane w pierwszej fazie pandemii. Niestety o tym nikt nie myśli. I potem zdziwienie ,że są protesty.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Madka+ Covidek=$$ #3002320 | 77.115.*.* 6 lis 2020 12:00
Superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrr:)
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
ols #3002282 | 213.184.*.* 6 lis 2020 11:24
to jakaś paranoja, jak ja miałem 8 lat to sam chodziłem na zajęcia pozalekcyjne, które odbywały się wieczorem w oddalonej o ponad 2 km szkole, czy też do szkoły z której wracałem i siedziałem sam w domu i nikt z tego powodu nie trząsł się, nie dawał wolnego tylko to było normalne, że dziecko wracało ze szkoły do domu i albo zajmowało się lekcjami albo szło na podwórko z kolegami. a teraz 9 letnie dziecko rodzic odprowadza o 6:30 na świetlicę i odbiera z niej o 16, mimo że zajęcia są np od 9 do 13. co się porobiło?
Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
darekk #3002213 | 94.254.*.* 6 lis 2020 10:09
Ustawa przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia RM, ale czy każdy pracodawca przewiduje dalsze zatrudnienie pracownika, ktory będzie na zasiłku przewidzianym przez tą ustawę.
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
julek #3002193 | 82.177.*.* 6 lis 2020 09:51
Kryteria wiekowe do zasiłku, były opracowywane wiele lat temu i nie brały pod uwagę kształcenia on-line. Ustawodawca zakłada, że uczeń , który ukończył 8 lat ( 1-2 klasa), posiada komputer z dostępem do internetu i samodzielnie o określonych godzinach, będzie potrafił uruchomić odpowiedni program i uczestniczyć aktywnie w lekcji. Jak trzeba sam rozwiąże problemy techniczne, w międzyczasie zrobi sobie śniadanie i jak przystało na 8-mio latka nie będzie się bał samemu zostać w domu. W klasach 1-3, gdzie zajęcia prowadzi praktycznie jeden nauczyciel, chyba można to inaczej ustawić. Czy ktoś dzieci na informatyce uczył od września obsługi programów do obsługi lekcji on-line. Nie, bo zgodnie z programem nauczania na informatyce robi się rysunki w paincie. A teraz co ma zrobić rodzić, iść do pracy i zostawić dziecko same w domu, rzucić pracę i być z dzieckiem w domu, czy kombinować ze zwolnieniami, urlopami itd.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)