Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo?
2020-11-06 07:25:12(ost. akt: 2020-11-06 07:42:02)
Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Już tylko krok do twardego lockdownu
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Koronawirus: Kolejny rekord zakażeń w kraju i w regionie. Ponad 27 tys. nowych przypadków
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Premier: Nauczanie zdalne w klasach 1-3, zamknięte kina i teatry, ograniczenia w hotelach i galeriach [WIDEO]
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rząd właśnie zdecydował się na taki krok.Rozszerzona strategia walki z koronawirusem. Co się zmieni?
— W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. — mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?
— w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
— w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
— dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:
— rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
— ubezpieczonym rodzicom dzieci:
* do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
* do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
* do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
— ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Źródło: gov.pl
***
Dołącz do nas!
"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".
Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Monia #3002347 | 2.126.*.* 6 lis 2020 12:38
A co mają zrobić rodzice dorosłych dzieci powyżej 24 roku życia, które wymagają stałej opieki ze względu na znaczne upośledzenie? Ośrodki i Domy Pomocy są zamknięte a 14 dni opieki, które przysługują rodzicom takich dzieci zostały wykorzystane w pierwszej fazie pandemii. Niestety o tym nikt nie myśli. I potem zdziwienie ,że są protesty.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Madka+ Covidek=$$ #3002320 | 77.115.*.* 6 lis 2020 12:00
Superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrr:)
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
ols #3002282 | 213.184.*.* 6 lis 2020 11:24
to jakaś paranoja, jak ja miałem 8 lat to sam chodziłem na zajęcia pozalekcyjne, które odbywały się wieczorem w oddalonej o ponad 2 km szkole, czy też do szkoły z której wracałem i siedziałem sam w domu i nikt z tego powodu nie trząsł się, nie dawał wolnego tylko to było normalne, że dziecko wracało ze szkoły do domu i albo zajmowało się lekcjami albo szło na podwórko z kolegami. a teraz 9 letnie dziecko rodzic odprowadza o 6:30 na świetlicę i odbiera z niej o 16, mimo że zajęcia są np od 9 do 13. co się porobiło?
Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
darekk #3002213 | 94.254.*.* 6 lis 2020 10:09
Ustawa przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia RM, ale czy każdy pracodawca przewiduje dalsze zatrudnienie pracownika, ktory będzie na zasiłku przewidzianym przez tą ustawę.
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
julek #3002193 | 82.177.*.* 6 lis 2020 09:51
Kryteria wiekowe do zasiłku, były opracowywane wiele lat temu i nie brały pod uwagę kształcenia on-line. Ustawodawca zakłada, że uczeń , który ukończył 8 lat ( 1-2 klasa), posiada komputer z dostępem do internetu i samodzielnie o określonych godzinach, będzie potrafił uruchomić odpowiedni program i uczestniczyć aktywnie w lekcji. Jak trzeba sam rozwiąże problemy techniczne, w międzyczasie zrobi sobie śniadanie i jak przystało na 8-mio latka nie będzie się bał samemu zostać w domu. W klasach 1-3, gdzie zajęcia prowadzi praktycznie jeden nauczyciel, chyba można to inaczej ustawić. Czy ktoś dzieci na informatyce uczył od września obsługi programów do obsługi lekcji on-line. Nie, bo zgodnie z programem nauczania na informatyce robi się rysunki w paincie. A teraz co ma zrobić rodzić, iść do pracy i zostawić dziecko same w domu, rzucić pracę i być z dzieckiem w domu, czy kombinować ze zwolnieniami, urlopami itd.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)