Premier: Nauczanie zdalne w klasach 1-3, zamknięte kina i teatry, ograniczenia w hotelach i galeriach [WIDEO]

2020-11-04 13:52:27(ost. akt: 2020-11-04 16:10:15)

Autor zdjęcia: Adam Guz/KPRM

Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszono także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczona została działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca kolejnych kroków w walce z COVID-19:


— Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas — powiedział premier. — Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi.

— Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże — gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness — dodał szef rządu. — Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy.

— To jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań. Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny — mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski. — Mamy przyrastającą liczbę zgonów i system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. Musimy sobie wszyscy zdać powagę z sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Nowe obostrzenia:

— Nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużony okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada
Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej
— Wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte
— Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych
— Handel: w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą
— Kościoły: 1 os/15m2

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone do 29 listopada:

— od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
— w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
— zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
— wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
— zawieszenie działania sanatoriów
— zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
— ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
— zakaz organizowania spotkań i imprez
— ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

źródło: gov.pl
***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #3001692 | 79.124.*.* 5 lis 2020 13:27

  wracamy do czasów kiedy nawet królowie byli analfabetami a jedyną osobą która umiała czytać i pisać był klecha ...rządzącym wykształcone społeczeństwo jest niepotrzebne a nawet niebezpieczne

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 2. borek1234 #3001645 | 5.173.*.* 5 lis 2020 11:42

  Najlepiej wszystko zamknąć, nie wymagając niczego od siebie. Wszystkie zakazy i obostrzenia zrzucić na obywateli, zabierając im całą wolność. Czekamy na "narodową kwarantannę" którą dokładnie już wiedzą kiedy wprowadzą. Oby dosięgła was sprawiedliwość bydlaki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pis na zawsze #3001591 | 83.8.*.* 5 lis 2020 10:37

  Połowa polaków narzeka celowo bo to PIS i chcą robić im na złość.Tak samo jak połowa polaków poszła głosować na Trzaskowskiego to było na złość PISOWI.Większość nawet nie słyszała kto to Trzaskowski ale co tam robi na złość kaczorowi.Zazdroszczą panu Kaczyńskiemu że odniósł polityczny sukces.A jakby rządziła inna partia to też narzekania by były i podejrzewam że do 90% takich osób by było.Nie ma opcji aby jakakolwiek partia była lepsza od PISU.PIS dał polakom nadzieję na lepsze jutro.Obniżenie podatków,szybciej na emeryturę,13 emerytura,500 plus,wyprawka dla dzieci,inne dopłaty.Mało wam? Kaczyńskiego to powinniście po rękach całować bo za rządów PO to była bieda i po śmietnikach grzebaliście.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 4. xx #3001566 | 80.55.*.* 5 lis 2020 10:03

  No dobra pozamykane placówki kultury a co z bibliotekami?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. TROL WARMIŃSKI #3001522 | 83.5.*.* 5 lis 2020 08:46

  Pinokio kiedy kolejne transze milionów dla przedsiębiorców !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (38)