Rozszerzona strategia walki z koronawirusem. Co się zmieni?

2020-11-03 16:56:07(ost. akt: 2020-11-03 17:15:55)

Autor zdjęcia: Agam Guz/KPRM

— Zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest dla nas najważniejsze. Podejmujemy kolejne kroki, które sprawią, że walka z koronawirusem będzie skuteczniejsza. Przyspieszamy testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19. W tym celu będziemy korzystać z testów antygenowych, których wynik jest znany już po kilkunastu minutach. Stan zdrowia osób, u których nie występują objawy lub są one łagodne, będzie monitorowany dzięki pulsoksymetrowi — wszystko po to, żeby odciążyć szpitale i placówki medyczne — informuje kancelaria premiera.

Rozszerzenie strategii walki z koronawirusem — co się zmieni?

Pulsoksymetr będzie monitorował stan zdrowia w domu

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne. Służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Już niedługo wspomoże służby medyczne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, którzy przechodzą chorobę w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu. Będzie to nowa jednostka, która zostanie powołana przez Ministerstwo Zdrowia.


Wynik nawet w kilkanaście minut dzięki testom antygenowym

Do tej pory głównym testem stosowanym do potwierdzenia zakażeniem koronawirusa był test PCR. Aby testowanie mogło przebiegać szybciej, częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.


Większa baza izolatoriów

Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu — np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium.

Do tej pory w izolatoriach było dostępnych 6,5 tys. łóżek. Zwiększono ich ilość do 10 tys. w 55 obiektach na terenie całej Polski.


Dodatkowe świadczenia dla służb medycznych

Doceniamy i jesteśmy wdzięczni służbom medycznym za ich codzienną pracę. Wypłacamy świadczenie dodatkowe dla personelu medycznego, który jest zaangażowany w walkę z COVID-19. Do tej pory było to 50 proc. wysokości wynagrodzenia. Teraz będzie to podwojenie dotychczasowego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko — podwyższeniu ulega także maksymalna kwota świadczenia dodatkowego — z 10 tys. zł do 15 tys. zł.

Szpital na PGE Narodowym — pierwszy etap prac dobiega końca

Pierwszy etap budowy szpitala na PGE Narodowym dobiega końca. Wszelkie prace elektryczne i tlenowe zostały zakończone. Obecnie trwają prace wykończeniowo-porządkowe. W ramach szpitala są już gotowe m.in:

— izba przyjęć pacjenta,
— sala chorych wyposażona w 285 łóżek z czego 16 jest przeznaczonych na Oddział Intensywnej Terapii,
— Jednostka Intensywnego Nadzoru,
— sala zabiegowa,
— pracownie diagnostyki obrazowej, wyposażone w 4 mobilne aparaty RTG oraz — tomograf,
— dział farmacji szpitalnej,
— pomieszczenie do przygotowywania leków.
Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowym zostanie wyposażony w 160 kardiomonitorów, 45 respiratorów, 4 mobilne RTG, 3 wytwornice tlenu, 2 USG. Dodatkowo w 45 km przewodów elektrycznych i 5 km rur miedzianych do tlenu.

Na tym etapie w szpitalu dostępnych jest 300 łóżek. Rozpoczęto prace nad etapem drugim – po jego zakończeniu ilość łóżek zwiększy się z 300 do 500. 16 listopada w Warszawie zacznie funkcjonować kolejny szpital tymczasowy — w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Szpital tymczasowy w każdym województwie

Szpital tymczasowy, który powstaje na stadionie PGE Narodowym, nie będzie jedyną tego typu placówką w kraju. W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Dzięki tym działaniom baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o ponad 5 tys. miejsc.

Większość szpitali tymczasowych powstanie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Nie będą to obiekty, które obecnie są wykorzystywane przez służbę zdrowia. Koszt adaptacji obiektów (nie wliczając sprzętu) wyniesie około 130 mln zł.

Sprawdź, gdzie powstanie szpital w Twoim województwie:

— województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu,
— województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku,
— województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie
— województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze,
— województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi,
— województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie,
— województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie
— województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,
— województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16 w Rzeszowie,
— województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku,
województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie,
— województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach,
— województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach,
— województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie,
— województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu,
— województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.
Dbamy o naszych seniorów

Seniorze zostań w domu i skorzystaj ze specjalnej infolinii - 22 505 11 11

W ostatnich dniach uruchomiony został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jednym z filarów tego projektu jest dedykowana infolinia dla osób powyżej 70. roku życia. Do tej pory skorzystało z niej już blisko 8 tys. osób. Celem infolinii jest wsparcie seniorów w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu — przede wszystkim w zrobieniu zakupów.

Wszystkie osoby, który chciałyby włączyć się w akcję #WspierajSeniora, mogą to zrobić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało blisko 6 tys. wolontariuszy z całego kraju!

Dodatkowe środki dla domów pomocy społecznej

W październiku uruchomiono 38 mln zł z budżetu państwa na przygotowanie i zabezpieczenie DPS-ów przed wzrostem zakażeń koronawirusem w okresie jesiennym. Aż 328 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa trafia do domów pomocy społecznej na bieżące potrzeby związane z epidemią koronawirusa. Pracownicy DPS-ów mogą również liczyć na dodatki do wynagrodzenia.

Tarcza Antykryzysowa chroni przed kryzysem polskich przedsiębiorców

Celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom – możliwości rozwoju. Skuteczność naszych działań potwierdzają dane. Do polskich firm trafiło już ponad 148 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Do tej pory w całym kraju zostało przyznanych już ponad 1 mln bonów turystycznych o wartości 914 mln zł. Polskie rodziny dokonały już 318 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę 232 mln zł.

gov.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #3000970 | 79.124.*.* 4 lis 2020 12:06

  obecnie rządzącym marzy się totalna inwigilacja społeczeństwa o której komuniści nawet nie mogli marzyć ; testy , czipy , aplikacje i ciekawe co jeszcze wymyślą aby społeczeństwo całkowicie pozbawić wolności - sorry , zapomniałem jeszcze o szpiegowskim programie pod nazwą PEGASUS który obecnie rządzący zakupili parę lat temu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Polak #3000808 | 5.173.*.* 3 lis 2020 22:34

  11 listopada wszyscy Polacy na ulicę! Zakończyć ten cyrk a rząd wygonić. Ps. zamknąć ten niemiecki portal.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JA #3000740 | 89.228.*.* 3 lis 2020 19:07

   Ograniczyli pieniądze dla ludzi przez zamknięcia branż, czy debile nie widzą jak pada gospodrarka, i małe firmy. Dla rydzyka są pieniądze a dla ludzi nie. Urzędy Pracy mają w dupie zgłoszenia. Dla poszukujących pracy 0 %

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  2. odczłowieczony #3000728 | 188.47.*.* 3 lis 2020 18:36

   głośno krzyczymy i a tak nie wiemy co robimy - oto strategia rządu

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Haha #3000709 | 178.235.*.* 3 lis 2020 17:59

    Zmieni się to że więcej osób będzie za miesiąc szukać jedzenia na śmietniku, trzeba mieć g...wno zamiast mózgu żeby z powodu pandemii o śmiertelności poniżej 1 procenta zamykać gospodarkę, poczekajmy jak pod koniec roku euro będzie po 8 zł A polsza dogoni gospodarczo Albanię :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)