Już tylko krok do twardego lockdownu

2020-11-05 10:06:04(ost. akt: 2020-11-05 16:53:48)
Wiesław Łubiński, dr Sławomir Dudek

Wiesław Łubiński, dr Sławomir Dudek

Autor zdjęcia: archiwum GO/archiwum prywatne

Wczoraj po południu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Kraj się zamyka, bo dramatycznie rośnie liczba zakażeń. Wczoraj przybyło prawie 25 tys. nowych chorych i zmarło aż 373 chorych.
To było do przewidzenia. Rząd wprowadził nowe restrykcje, wprawdzie to nie jest jeszcze pełny lockdown, ale ocieramy się już o tę granicę. Wiadomo było, że rząd bierze epod uwagę różne warianty. A na decyzję będzie miała bezpośrednio wpływ liczba nowych przypadków COVID-19. Niestety wczorajszy dzień przyniósł kolejne niechlubne rekordy. Resort zdrowia poinformował o 24 692 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 373 chorych na COVID-19 . To najbardziej dramatyczne dane od początku pandemii w naszym kraju. Na Warmii i Mazurach przybyło 622 nowych chorych, dziewięć osób zmarło, najmłodsza miała 45 lata, a najstarsza 92 lata.

Nic dziwnego więc, że wczoraj na konferencji prasowej szef rządu ogłosił kolejne ograniczenia, które dotkną nas wszystkich.
— Kolejne restrykcje są niezbędne — podkreślił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają wejść w życie od najbliższej soboty 7 listopada i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

Premier ogłosił wprowadzenie nauczania zdalnego również dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, a także przedłużenie go w przypadku szkół ponadpodstawowych do 29 listopada. Nic nie zmienia się, gdy chodzi o przedszkola i żłobki, które pracują na dotychczasowych zasadach.

Nauczyciele mają dostać specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej. — To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, który jest niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną — wyjaśnił Morawiecki.

Od soboty do 29 listopada zamknięte będą instytucje kultury. Chodzi o kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne.

Nowe restrykcje dotkną handel, w tym galerie handlowe. Od soboty do 29 listopada będą mogły w nich działać tylko wybrane sklepy, m.in. drogerie, apteki, sklepy spożywcze i usługi. Pozostałe mają pozostać zamknięte.

Będą też ograniczenia w innych sklepach...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (5 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #3002510 | 79.124.*.* 6 lis 2020 17:03

  rządzący nie potrzebują wykształconego społeczeństwa ale bydła roboczego , które za miskę ryżu będzie zapieprzać od świtu do nocy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. 2 złote #3002082 | 5.173.*.* 6 lis 2020 07:42

  zamykajcie wszystko, tylko kto zapłaci moim pracownikom pensje i zusy? po lockdownie nadal ludzie będą chorować i znowu szybko dobiją do tej liczby. i co, od nowa to samo? czy ktoś jeszcze w tym kraju myśli? mkeli pół roku na przygotowanie się, to to olali, a teraz niby ja ze swojej kieszeni ma płacić za ich błedy? porąbało was? tym sposobem nigdy nie wyjdziemy na prostą. a maseczki? skoro tak chronią to skąd taki nagły wzrost zachorowań? szkoły? w innych krajach pozostaja otwarte, bo rząd wie, że zdalne nauczanie to żadne nauczanie. i po tej psycho epidemii poza zrujnowaną gospodarką, będzie morze niedouczonych, z duzymi brakami w edukacji. a to będzie się ciągnęło dekadami, bo mało jest ambitnych, którzy to nadrobią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kox #3001996 | 81.190.*.* 5 lis 2020 21:40

  Tw sb

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz