Prezydent Olsztyna prosi o pieniądze na tramwaje

2020-09-30 19:10:50(ost. akt: 2020-09-30 14:38:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pomóc ma rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Prezydent napisał więc do wojewody z prośbą o przyznanie środków. Nawet jeśli się uda, to trzeba jeszcze zaciągnąć kredyt. Ale spłata może nie być taka trudna.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Jest odwołanie w sprawie tramwajów

Przypomnijmy, że Olsztyn musi dołożyć do rozbudowy linii tramwajowej. Ma ona połączyć m.in. Pieczewo i Śródmieście. Na realizację przewidziano około 26 miesięcy od daty zawarcia umowy. Niedawno pisaliśmy, że po wyłonieniu wykonawcy – firmy ZUE S.A. z Krakowa, która zadeklarowała wykonanie prac za kwotę około 382,2 mln zł, inna firma (Polimex) złożyła odwołanie od tej decyzji. Teraz trzeba szukać pieniędzy na budowę – aż 52 mln złotych (365 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej). Chociaż miasto zauważa, że:
— To, ile dołożymy do inwestycji tramwajowej, nie jest jeszcze przesądzone. Zależy od tego, którego oferenta w końcu wybierzemy. Na razie trwa postępowanie przetargowe. Co do pochodzenia środków na wkład własny to istnieją dwie możliwości — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Pierwszą możliwością jest otrzymanie pieniędzy z programu inwestycji lokalnych.
— Do 30 września trwa konkurs dla całego kraju. Później wojewoda sprawdza projekty pod względem formalnym i przesyła do prezesa rady ministrów, który zdecyduje, jaka inwestycja otrzyma wsparcie. Spodziewamy się informacji jeszcze w listopadzie — nie kryje rzeczniczka ratusza. — Jeśli otrzymamy wnioskowaną kwotę wówczas nie będziemy musieli dokładać do projektu z miejskiej kasy. Bo mamy dofinansowanie na 85 proc. kosztów kwalifikowanych — wyjaśnia.

Druga opcja zakłada możliwość odrzucenia projektu. Wówczas trzeba będzie zaciągnąć kredyt.
— Trzeba wykorzystywać fundusze unijne, dopóki jest taka możliwość. Bez nich nie bylibyśmy w stanie wybudować tak dużej i potrzebnej miastu inwestycji. Jeśli teraz nie skorzystalibyśmy z tej możliwości, to kolejna mogłaby się już nie pojawić. I linia tramwajowa nie zostałaby rozbudowana — mówi Marta Bartoszewicz.

To jednak niejedyny wrześniowy wniosek ratusza. Drugi trafił do wojewody Artura Chojeckiego...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (30 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katon #2981485 | 77.115.*.* 6 paź 2020 17:21

  OBY NIGDY NIKT MU ICH NIE DAŁ NA TEN CEL !!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (54) odpowiedz na ten komentarz

 2. greg #2979480 | 5.172.*.* 2 paź 2020 08:36

  Po pierwszych tramwajach mamy zakorkowane śródmieście z prowizorkami w postaci pseudo rond na kościuszki/plater/22stycznia, pseudo skrzyżowanie 1go maja/ratuszowa i objazdem Głowackiego zamiast Kościuszki. Nie wspomnę o kilkunastu światłach na Sikorskiego i super inteligentnym systemem sterowania ruchem z ultranowoczesnym systemem rejestratorów wykroczeń który nie pracuje...... Nie mogę się doczekać......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. krzroy #2979338 | 176.221.*.* 1 paź 2020 21:22

  Precz z tramwajami. Te pieniądze można przecież wydać na pomnik Papieża-Polaka albo zrobić super festiwal disco-polo. Ulice zryte lejami po bombach a oni tramwaje chcą. Można by walnąć autostradową obwodnicę Olsztyna i tunel pod dworcem albo estakadę nad Lasem Miejskim. Miasto powinno też dofinansować budowę Biedronki w Kortowie i na Brzezinach. To wstyd że nie można tanio wędliny tam kupić. Tramwaje nie są potrzebne.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. TRAMWAJ STOP #2979052 | 88.156.*.* 1 paź 2020 12:34

   Lepiej poprosić o pieniądze na wycięcie tego badziewia -to odrazu się znajdą pieniądze i inwestorzy.Miasto zbiedzone przez to dziadostwo ,jeździć się nie da normalnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bankier #2979047 | 94.254.*.* 1 paź 2020 12:27

    przekazać tramwaje RYDZYKOWI - on to zakończy bez kredytów..

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (46)