Księża-pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

2020-08-12 14:17:07(ost. akt: 2020-08-12 14:18:27)

Autor zdjęcia: Diecezja Ełcka

We wtorek 28. Ełcka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Ponad 500 pokonanych kilometrów w gorących promieniach słońca, ale oni czują się zwycięzcami. Ze śpiewem na ustach, Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni.
W imieniu całej diecezji tegoroczny trud pielgrzymowania podjęli tylko księża przewodnicy poszczególnych grup. Pielgrzymi wyruszyli z Ełku 28 lipca, by po przejściu ponad 500 km pokłonić się Matce, Królowej Polski. Przewodnicy grupy suwalskiej szli najdłużej, bo 17 dni i mieli do pokonania 560 km. Ełcka Pielgrzymka Piesza jest jedną z najdłuższych pielgrzymek zmierzających do Częstochowy.

Pątnicy przynieśli przed Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze nie tylko bąble na stopach i zdarte buty, ale przede wszystkim swoje intencje i wszystkie intencje pozostałych pielgrzymów. A te są bardzo różne. Od podziękowań za zdaną maturę po prośby o zdrowie i nawrócenie dla bliskich.

Pielgrzymka miała jednak charakter przede wszystkim duchowy.

— Sytuacja pandemii w tym roku zmusiła nas, do zmiany formy pielgrzymowania. W duchu odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie pątników, pielgrzymka miała ograniczony charakter — mówił ks. Łukasz Kordowski, kierownik EPP. Ponieważ nie było możliwe, aby na szlak pielgrzymkowy wyruszyli wszyscy chętni, byli oni zapraszani do duchowego uczestnictwa, i każdego dnia za pośrednictwem mediów, była możliwość łączenia się w modlitwie z pieszymi pątnikami.

Obrazek w tresci

Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur.

— W tych pielgrzymkowych dniach w mocy Ducha Świętego mogliśmy modlić się i razem z Tobą Maryjo wielbić Boga, wyrażać wdzięczność, że Jezus pozostał z nami w Eucharystii i zanosić nasze modlitwy oraz prośby. Pielgrzymowanie było w inny sposób, ale modliliśmy się, aby ta 28. pielgrzymka przyniosła wielkie owoce, aby przede wszystkim Duch Święty umocnił nas wszystkich, ożywił naszą wiarę w prawdziwą i realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina, by rozpalał naszą miłość do życia Eucharystią, do adoracji Najświętszego Sakramentu, by ożywiał naszą nadzieję, że przyjmując Chrystusa w Komunii św. otrzymamy życie wieczne — powiedział bp Mazur nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Wielka Tajemnica Wiary”.

Biskup ełcki podkreślał znaczenie Maryi jako Matki w życiu każdego człowieka, w czasie trudu pielgrzymowania.

— W plecakach pielgrzymich nieśliście nie tylko butelkę wody, kromkę chleba i płaszcz od deszczu, ale nieśliście intencje swoje, najbliższych z rodziny, parafii, diecezji, darczyńców z diecezji i trasy pielgrzymkowej. Nieśliście intencję, która nie schodzi z ust każdego wierzącego: „Panie oddal pandemię koronawirusa od naszej Ojczyzny, Europy i świata”. Nieśliście intencje dziękczynne za Kościół i naszą Ojczyznę. Nieśliście intencje Kościoła ełckiego i Kościoła powszechnego. Wysypmy z plecaków, wysypmy z naszych serca wszystkie intencje. Uczyńmy to z wiarą, że Maryja zawsze nas wysłuchuje, że od Matki nikt nie wychodzi niewysłuchany i niepocieszony — mówił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że dzisiaj w życiu ludzi ochrzczonych, jak również we wszystkich środowiskach, w których żyjemy, odczuwany jest widoczny brak życia wartościami ewangelicznymi. Wskazywał, że nie jest łatwo nam zawierzyć siebie Bogu i postawić Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu.

— Ulegamy światowości, która nam narzuca odrzucanie wartości a zastępowanie ich modą. Mocujemy się z pandemią koronawirusa. Doświadczamy agresywnych ataków ze strony ateistycznej ideologii, która chciałaby pozbawić nas naszej chrześcijańskiej tożsamości uderzając w najświętsze i najbardziej podstawowe struktury, uderzając w instytucje małżeństwa i rodziny”- mówił biskup i zachęcał do większej ufności i całkowitego zawierzenia się Maryi – „Maryja widząc, to wszystko, widząc czego nam brakuje idzie z tym do swojego Syna. Prowadzi wszystkich do Jezusa, bo wie, że On nie zawiedzie. Tylko On ma moc przemiany rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Ale także my sami idźmy do Maryi z wielką ufnością i mówmy o swoich lękach, brakach, problemach, trudnościach. Mówmy także o radościach, marzeniach, nadziejach, planach — tłumaczył biskup.

— Kiedy patrzymy na dzisiejszy świat, współczesnego człowieka to zauważamy, że wielu ludzi boi się całkowicie zawierzyć, zaufać, oddać się komuś. Wielu angażuje się połowicznie i z rezerwą a dar z siebie uzależnia od nastroju i ochoty albo traktuje wszystko pobieżnie i ogólnikowo. Wielu ucieka od obowiązków i odpowiedzialności —wskazywał ordynariusz diecezji ełckiej i apelował o całkowite oddanie się Bogu i Matce Najświętszej. — Nasze oddanie się Bogu jest odpowiedzią na Jego dar. Nie ma takiej sprawy, która byłaby Mu obojętna. Nie ma takiego dnia, w którym by nas zostawił samych. Nie ma takiego krzyża, którego by nie dźwigał z nami. Nie ma takich spotkań, w których by nie był przy nas obecny. Nie lękajmy się i nie żałujmy oddawać się w całości Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Nie lękajmy się oddać siebie całkowicie Maryi, Matce Jezusa i naszej Matce.

Pielgrzymka zakończy się Apelem Jasnogórskim oraz Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Duchowe pielgrzymowanie w ramach XXVIII Ełckiej Pielgrzymki Pieszej trwało 14 dni. Od 28 lipca do 11 sierpnia w diecezji ełckiej, pielgrzymi duchowi, którzy z nie mogli uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce, towarzyszyli pątnikom włączając się we wspólną modlitwę poprzez udział w Mszy św., modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim.

rr/diecezjaelk.pl

Obrazek w tresci

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kB #2959754 | 5.172.*.* 14 sie 2020 08:32

    To bardzo ważna wiadomość i spory artykuł. A czy Redakcja z taką energią śledzi zmiany dotyczące opłat za odpady komunalne w Ełku?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. niby co #2959589 | 212.160.*.* 13 sie 2020 16:35

    Mazur, to umie do zdjęcia się ustawić.Z kim on pielgrzymował? Na pewno nie była grupa 13 księży, dowieźli go i tam prawi swoje morały.W jaki sposób prezentuje on wartości ewangeliczne? Pokora, skromność, ubóstwo, którą z tych cech posiada, chociaż jedną?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. starszy #2959349 | 83.31.*.* 13 sie 2020 04:23

      Obłuda cwaniaków w sukienkach . Wciskają kit i zabobon swym barankom i owieczkom i doją i doją i doją ich i wiecznie im mało i mało . Przecież to jest marketing biznesowy i nic więcej .

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. ccc #2959336 | 83.31.*.* 12 sie 2020 23:23

      Żeby oni w życiu codziennym byli tacy skromni i pobożni jak na tym zdjęciu na pokaz pokory .A nie tajemnica wiary złoto i dolary

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    3. :( #2959247 | 93.105.*.* 12 sie 2020 18:39

      Częstochowa to nie region o większej ilości zakażeń koronaświrusem ? przywleką nam to nazad

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)