Kareta z przełomu XIX/XX w odzyska dawny blask!

2020-07-12 23:36:39(ost. akt: 2020-07-12 23:40:05)

Autor zdjęcia: MHE

Ten typ powozu rozpowszechnił się wśród polskich wyższych warstw społecznych w XVII wieku.
Kareta jest przeznaczona do ekspozycji muzealnej. Konserwacja będzie miała zasadniczo charakter zachowawczy i zostanie przeprowadzona w taki sposób, by w minimalnym stopniu ingerować w substancję zabytku. Podczas prac konserwatorskich dochowana będzie jak największa staranność by zachować substancję zabytkową, w szczególności konserwując tapicerkę i przeprowadzić renowację pojazdu, rezygnując z często źle pojętego „generalnego remontu”. Przy tak postanowionych wytycznych konserwatorskich także możliwe jest przywrócenie obiektowi wartości użytkowych tj. jezdnych.

Kareta z Muzeum Historycznego w Ełku to czterokołowy pojazd zaprzęgowy w kształcie prostopadłościanu. Ten typ powozu rozpowszechnił się wśród polskich wyższych warstw społecznych w XVII wieku. Początkowo pudło zawieszane było na rzemiennych pasach, podobnie jak w kolebkach. W XVIII wieku do użytku weszły resory. Duże karety nazywano landarami od niemieckiego miasta Landau in der Pfalz słynącego z wyrobu pojazdów konnych. Pojazd zazwyczaj używany na wsiach przez zamożniejszych gospodarzy i księży. W Wielkopolsce pojazd określany mianem budy lub plewagi. PLAUKA to kareta typowa dla terenów Śląska Cieszyńskiego. Swą nazwę zawdzięcza zadaszeniu nad kozłem, ze sztywną budą krytą skórą, z kozłem umieszczonym pod dachem. Pojazd pochodzi z końca XIX wieku i zachowane ma wszystkie części konstrukcyjne podwozia oraz nadwozie. Egzemplarz ma zachowaną oryginalną tapicerkę wnętrza jak i kozła (oprócz materacyka) oraz fartuch stangrecki a także oryginalne zaczepy.

Pojazd został przetransportowany do pracowni konserwatorskiej.

Obrazek w tresci

MHE realizuje projekt „Konserwacja karety (XIX w.) ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku” z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Zadanie zakończy się w 2021 roku. Jego wartość to 256 000 zł brutto.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ksionże #2947508 | 80.50.*.* 13 lip 2020 18:18

    jak wyremontują to prezydent będzie woził dupę jako KSIONŻE tego miasta

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. max #2947291 | 80.50.*.* 13 lip 2020 12:43

    edek jątrzycielu... napisane jest wyraźnie, że jest to robione w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów - kwota 256 000 zł. Co za ludzie... restaurowany jest piękny zabytek...pozyskane pieniądze... a ten jątrzy. Gratuluję takich decyzji. To ełckie muzeum robi bardzo pozytywne rzeczy tylko cieszyć się i wspierać takie działania.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. edek #2947085 | 37.47.*.* 13 lip 2020 08:39

      Proszę uzupełnić artykuł o informację za jaką kwotę kupiono ten zabytek , czy odbył się przetarg, czyja to była decyzja? Podobno nie jest to zabytek z naszego terenu ale z Poznania? Czy odbył się przetarg na wykonanie remontu? Chcielibyśmy się dowiedzieć ile nas będzie kosztował : zakup + transport z Poznania + renowacja ?

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz