Czytelniczka: Gdzie były służby?

2020-05-30 09:13:00 (ost. akt: 2020-05-30 10:35:00)
uwięziony dzik

uwięziony dzik

Autor zdjęcia: czytelnik GO

21 maja o godz. 5.30 przy Przedszkolu nr 16 i Szkole Podstawowej nr 9 (ul. Zamenhofa) żerowały 3 lochy z młodymi. Jeden z małych dzików wszedł na teren SP 9, po czym nie mógł odnaleźć wyjścia, próbował przedostać się przez przez ogrodzenie i utknął pomiędzy metalowymi szczeblami, co widać na zdjęciu). Lochy próbowały ratować młodego, wzajemnie się nawoływały, zrobiły się agresywne i pobudzone. Biegały przy ogrodzeniu. Nie wiem, ile minut ta sytuacja mogła trwać, zanim ja przybiegłam pod ogrodzenie - pisze nasza czytelniczka.
Kiedy oddaliły się z miejsca na bezpieczną odległość, przeskoczyłam przez ogrodzenie przedszkola i podjęłam próbę pomocy zwierzęciu. Niestety bezskutecznie. O godz. 5.54 zadzwoniłam pod numer 112, prosząc o wsparcie policję. Zgłoszenie przyjęto, czas mijał, zwierzę cierpiało, a nikt nie przyjeżdżał. Próbowałam telefonicznie powiadomić także Straż Miejską, ale w/w służba przyjmuje zgłoszenia w godz. 6.45-21.45. Kolejne dwa razy dzwoniłam ponownie pod numer 112, prosząc o zadysponowanie może Straży Pożarnej, która ma jednostkę w pobliżu i sprzęt, który poszerzyłby szczebelki metalowego ogrodzenia, a cala sytuacja trwałaby może z 30 minut.

Dyspozytor uznał, że policja została powiadomiona i należy czekać na tą służbę, a jeśli będą potrzebne inne służby, decyzję podejmie policja.
O godz. 6.41 dodzwoniłam się do dyżurnego Straży Miejskiej i uzyskałam informację, że Straż Miejska nie zajmuje się odławianiem dzików, a Regionalne Centrum Bezpieczeństwa.

Następnie o godz. 6.43 zadzwoniłam do dyżurnego RCB i uzyskałam informację, że zostałam wprowadzona w błąd i to Straż Miejska zajmuje się problemem dzików w Olsztynie. Mimo to Dyżurny podjął się poinformowania Straży Miejskiej o zaistniałej sytuacji i podjęcia stosownych czynności.

Po jakimś czasie ponownie zadzwoniłam do dyżurnego RCB z pytaniem, jak wygląda sprawa zadysponowania służb. Zostałam poinformowana, że SM otrzymała zgłoszenie i mam oczekiwać na przyjazd.

Generalnie czas mijał, zwierzę było dalej uwiezione, próbowało się wyswobodzić, przeraźliwie piszczało, a ja czekałam, aż któraś ze służb poczuje się w obowiązku podjąć działania.

Przed godz. 7 pracownik przedszkola podjął się próby pomocy — rozszerzając ogrodzenie odpowiednimi narzędziami. Dzik został uwolniony. Trochę zakrwawiony od próby samodzielnego uwolnienia się, zmęczony i zestresowany, ale jednak uwolniony. Wyszedł przez otwartą bramę szkoły podstawowej i oddalił się w stronę ul. Poprzecznej.

O godz. 7.13 zadzwonił do mnie strażnik miejski z pytaniem o uwięzione zwierzę. Serdecznie mu (nie) podziękowałam i się rozłączyłam.
Policji w tej sprawie nie widziałam w ogóle...

W tej całej sytuacji nasuwa się pytanie, jakie są procedury w podobnych przypadkach? Czy standardem jest, że zwierzę — czy to dzik, czy jakiekolwiek inne — będzie oczekiwało na pomoc służb ok. 1,5 godz.?

Dziki stały się ogromnym problemem, z którym miasto całkowicie sobie nie radzi, a pojawiają się kolejne sytuacje problemowe z nimi związane, jak ta, którą opisałam. Kolejny raz pomocy udzielił zwykły obywatel. Opieszałość służb w takich nagłych przypadkach budzi wątpliwości, co do jakości ich funkcjonowania i opracowanych lub nie procedur, jak postępować w sytuacjach naglej pomocy zwierzętom...

CzytelniczkaMiędzy Ślaskiem i skansenem.
Budować czy nie budować?
Ciąć czy nie ciąć?
Bruk jest lepszy od asfaltu?

ZAPOMNIJCIE O MAZURACH. PRZYSZEDŁ CZAS NA WARMIĘKomentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hes #2928131 | 88.156.*.* 1 cze 2020 10:17

  jeden świadek w polsce skomentował takie działania policji i dostał dwa razy gazem w twarz i kajdany i do celi. gratuluje czytelniczce odwagi

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. xyu #2928036 | 88.156.*.* 31 maj 2020 22:06

  Olsztyńskie służby w pigułce. Bez komentarza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. M #2927982 | 109.241.*.* 31 maj 2020 18:59

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie wierzę w to co czytam. Niektórzy sugerują, że zwierze nie zasługuje na ratunek ze strony człowieka i powinno być tam zostawione na pewną śmierć? Najgorszy gatunek, chodzący po tej ziemi to ludzie.

 4. Gosia #2927978 | 83.28.*.* 31 maj 2020 18:53

  Straż Miejska... formacja która nic nie potrafi i nic nie może poza... mandaceniem. W wielu miastach w Polsce już ich zlikwidowano. I słusznie... A Policja by się pojawiła tylko wtedy gdyby mogła dzika zamandacić np. za brak maseczki ale nakaz już cofnięto...

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ojej #2927948 | 195.136.*.* 31 maj 2020 16:37

  A wspaniałomyślna czytelniczka nie wie jaki jest zakres obowiązków służb? Bo od dzików to chyba myśliwi i weterynarze są? Po to podatki na policję i SM czy inną PSP płacimy żeby w domach i na ulicach było bezpieczniej. Dziki w mieście to zasługa głupich ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (43) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (29)