Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2020-03-01 10:04:35 (ost. akt: 2020-03-01 17:54:13)

Autor zdjęcia: Wikipedia/UM Miłomłyna

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Warmii i Mazurach ślady walki w z "władzą ludową" prowadzą przez Olsztyn, Miłomłyn oraz Wydminy. Dwie pierwsze z miejscowości są splecione z losami legendarnej sanitariuszki "Inki".
Nie bez powodu, to własnie "Inka", czyli Danuta Siedzikówna jest ikoną i symbolem Żołnierzy Wyklętych. Młoda, pełna ideałów dziewczyna, która poświęciła wszystko dla swojej Ojczyzny. Była sanitariuszką w równie legendarnej formacji. V Wileńska Brygada Armii Krajowej długo dawała się we znaki przyniesionej na radzieckich czołgach władzy ludowej. I, o czym warto pamiętać, działała też na terenie dzisiejszych Warmii i Mazur.

Z opracowań historycznych wiadomo, że "Inka" przebywała w Miłomłynie pod Ostródą, gdzie ukryła się po uratowaniu jej z konwoju prowadzonego przez funkcjonariuszy białostockiego Urzędu Bezpieczeństwana. Jako łączniczka, przemieszczała się po terenie północnej Polski. Przewoziła rozkazy, meldunki i zaopatrzenie. Pojawiała się też w Olsztynie. Tu, w domu przy ulicy Stanisława Moniuszki na Zatorzu, znajdował się lokal konspiracyjny V Brygady. Mieszkanie należało do przybyłych z Wileńszczyzny do Olsztyna państwa Symonowiczów.

Poza „Inką”, korzystali z niego m.in. dowódcy szwadronów, podległych dowódcy V Brygady, majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” – podporucznik Henryk Wieliczko „Lufa”, podporucznik Leon Smoleński „Zeus” i podporucznik Zdzisław Badocha „Żelazny” – a także wachmistrz Jerzy Lejkowski „Szpagat” i wachmistrz Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Żołnierze Wyklęci swoje mieszkania kontaktowe mieli też w stolicy Warmii i Mazur w kamienicach przy ulicy Grunwaldzkiej i przy ulicy Stefana Żeromskiego.

W lipcu 1946 roku "Inka" cudem uniknęła aresztowania. Akurat nie było jej w mieszkaniu konspiracyjnym przy ulicy Moniuszki w Olsztynie, kiedy wpadli do niego funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Niestety młoda łączniczka "Łupaszki" została złapana kilka dni później w Gdańsku.

3 sierpnia 1946 roku niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna, ps. Inka, łączniczka i sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Ddobił ją, strzałem w głowę, dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na krótko przed śmiercią w grypsie, jaki nadała do sióstr Mikołajewskich, pisała: "powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Rodzice Danuty Siedzikówny pochodzili z rodzin drobnoszlacheckich z Podlasia. Jej tata, Wacław, w okresie zaborów był represjonowany za działalność patriotyczną. W wieku 19 lat trafił na Sybir. Cudem wrócił w 1926 roku. Niestety nie na bardzo długo. W 1940 roku ponownie został wywieziony na Wschód, tym razem przez NKWD, w ramach pierwszej wielkiej wywózki mieszkańców Kresów. Mama Eugenia zginęła 3 lata później zamęczona przez gestapo. Tuż przed śmiercią prosiła córki, by się nie mściły. "Inka" mimo wszystko poszła walczyć. Do V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej wstąpiła w roku 1945.

SKCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starszy #2883144 | 83.31.*.* 10 mar 2020 06:38

  Polacy oszaleli , bandyci bohaterami , zamiast orła krzyż na ścianie , kościoły zamiast szpitale , miliardy na obłudę i kłamstwa a nie na walkę z rakiem , Prezydent depcze konstytucje , rząd i kościół katolicki prawo ma w D...e , smród z kominów , UE jest paskudna , itd itd . , wojna POLSKO POLSKA . Tragedia !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. maciek LGBT #2878300 | 95.160.*.* 1 mar 2020 16:36

  W obecnej historii to my jesteśmy wyklęci, ale nasza tęczowa armia nigdy się nie podda!! My LGBT jesteśmy przyszłościom Polski!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Patriota #2878271 | 5.173.*.* 1 mar 2020 15:17

  Chwała Bohaterom!!!! Na pohybel ówczesnym i teraźniejszym sługusom i zdrajcom

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dezerter #2878245 | 81.190.*.* 1 mar 2020 13:54

  Chwała Bohaterom Żołnierzom Wyklętym !!! Na pohybel tym dziadkom którzy za komuny sprzedali się i donosili esbekom za kożuchy i słoninę ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Monteskiusz #2878240 | 79.75.*.* 1 mar 2020 13:16

   Szczęśliwy jest naród, którego historia jest nudna

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)