Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie odmówił sędziom zwołania zebrania

2019-12-06 17:24:31(ost. akt: 2019-12-10 13:52:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Uprawniona liczba sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie złożyła do Prezesa tegoż Sądu dwa wnioski o zwołanie zebrania sędziów w dniu 6 grudnia 2019 r. Ich wnioski zostały rozpatrzone negatywnie.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W środę po południu sędziowie zebrali się na korytarzu Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędziowie rezygnują z funkcji

W pierwszym wniosku sędziowie zwrócili uwagę na to, że po zarządzeniu natychmiastowej przerwy w pełnieniu obowiązków służbowych wobec sędziego Pawła Juszczyszyna, Sąd Rejonowy w Olsztynie nie posiada obecnie reprezentacji w Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Z kolei drugi wniosek dotyczył potrzeby omówienia bieżącej działalności Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Zebranie sędziów nie doszło jednak do skutku z uwagi na odmowną decyzję Prezesa Sądu.

Sędzia Maciej Nawacki w piśmie z dnia 6 grudnia 2019 r. skierowanym do wnioskodawców poinformował m.in., że „zwołanie Zebrania w sprawie wyboru Członka Kolegium jest przedwczesne, zastosowany wobec członka Kolegium środek ma charakter tymczasowy, zwołanie w tym momencie Zebrania Sędziów sugerowałoby dłuższy okres zawieszenia Pana Sędziego w czynnościach, co mogłoby zostać odebrane jako niedopuszczalny nacisk na Izbę Dyscyplinarną. Z tej przyczyny nie jest możliwe zwołanie Zebrania”. W ocenie Prezesa Sądu Macieja Nawackiego także drugi wniosek był przedwczesny, ponieważ „informacja z pracy Sądu sporządzana jest po zamknięciu roku sprawozdawczego co nastąpi za 3 tygodnie. Zwołanie Zebrania celem zatwierdzenia sprawozdania za 2019 r. nastąpi w terminie ustawowym”.

Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie w trakcie zebrania planowali podjąć trzy uchwały.

W pierwszej z tych uchwał sędziowie chcieli zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędziego Macieja Nawackiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, ponieważ w ich ocenie podjęta przez Prezesa decyzja o zarządzeniu natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Pawła Juszczyszyna jest pozbawiona podstaw faktycznych i prawnych. Ponadto, sędziowie podnieśli, że Maciej Nawacki podjął tę decyzję w sytuacji, która dotyczy jego osobiście, z pogwałceniem zasady, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Sędziowie wskazali również, że dalsze pełnienie funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie przez Macieja Nawackiego nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

W drugiej uchwale sędziowie chcieli wyrazić stanowisko, że podjęta przez sędziego Pawła Juszczyszyna czynność procesowa polegająca na zwróceniu się do Kancelarii Sejmu o przesłanie list poparcia dla członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa była obowiązkiem sądu odwoławczego i jest zgodna z przepisami, a zatem nie stanowi czynu zabronionego. Jednocześnie sędziowie zwrócili się do Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o natychmiastowe uchylenie zarządzenia z 29 listopada 2019 r. o przerwie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.

Natomiast w trzeciej uchwale sędziowie chcieli podziękować Wiceprezesom Sądu Rejonowego w Olsztynie – Annie Szczepańskiej oraz Krzysztofowi Krygielskiemu – za ich ciężką pracę włożoną w kierowanie i zarządzanie Sądem Rejonowym w Olsztynie. Sędziowie podkreślili przy tym, że wiceprezesi, wykonując swoje obowiązki kierowali się tylko względami merytorycznymi oraz nie wkraczali w sferę niezawisłości i niezależności sędziowskiej.

Źródło: Sąd Okręgowy w OlsztynieCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katon M #2831678 | 83.9.*.* 8 gru 2019 00:35

  Co się z tym Narodem dzieje ...wszyscy za świętych się uważają czy prawi czy złodzieje. To skoro jesteśmy święci tacy ..to po co nam te okropne sądy drodzy rodacy? Zlikwidować.. niech zapanuje wolność idylliczna ..a po wsze czasy niech nam panuje .. rządzi i sądzi partia polityczna. Tego chcemy ...?czy tej zabawy Państwem już nie za wiele...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. ola #2831518 | 81.190.*.* 7 gru 2019 16:19

  PIS to stan umyslu

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. olsztynianin #2831511 | 81.190.*.* 7 gru 2019 15:57

   Ha,ha,ha to ten sam NAWASZCZAK co podpisał się pod swoją kandydaturą- ale cwaniak,takich nam potrzeba w sądach,da sobie radę nawet jako HYCLER .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ola #2831395 | 37.47.*.* 7 gru 2019 12:10

   Co za wstyd dla Olsztyna

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  3. red #2831371 | 5.173.*.* 7 gru 2019 11:25

   Trzeba wreszcie zrobić porządek z tą nadzwyczajną kastą wywalać na zbity pysk z sądu .

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (19)