Żądają natychmiastowego powrotu sędziego Pawła Juszczyszyna

2019-12-02 14:29:28 (ost. akt: 2019-12-02 17:28:50)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego przyjęło trzy uchwały, w których zostało zawarte m.in. żądanie natychmiastowego przywrócenia do pełnienia czynności służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego odbyło się w dniu 2 grudnia 2019 r. w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wzięło w nim udział 83 sędziów (sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz delegatów ze wszystkich sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego), spośród 115 uprawnionych.

Uchwała nr 1
My sędziowie okręgu olsztyńskiego żądamy:
- przywrócenia niezależnego od wpływu polityków Trybunału Konstytucyjnego,
- wprowadzenia zgodnej z Konstytucją sędziowskiej reprezentacji w KRS,
- uchylenia skrajnie upolitycznionego systemu dyscyplinowania sędziów,
- wprowadzenia demokratycznego systemu wyboru władz sądów bez udziału czynnika politycznego,
- natychmiastowego odwołania rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika,
- natychmiastowego odwołania prezesa SR w Olsztynie Macieja Nawackiego, który odsuwając Sędziego Pawła Juszczyszyna od czynności sędziowskich, sprzeniewierzył się rocie ślubowania sędziowskiego,
- natychmiastowego przywrócenia do pełnienia czynności służbowych Sędziego Pawła Juszczyszyna

Uchwała nr 2
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego, mając na uwadze prawo każdego obywatela do rozpoznania jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd, z uwagi na treść wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku, w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18, wstrzymuje się z opiniowaniem kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów na obszarze okręgu olsztyńskiego do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy spraw o sygnaturach III PO 7/18, III PO 8/18 oraz III PO 9/18.

Każdy, kogo sprawa jest rozstrzygana na drodze sądowej, musi mieć pewność, że wyrok w jego sprawie został wydany przez sędziego powołanego na stanowisko w prawidłowej procedurze, spełniającej wymagania nie tylko przepisów krajowych, ale także prawa Unii Europejskiej i międzynarodowych konwencji, w tym w szczególności dotyczących ochrony praw człowieka.

Żaden obywatel nie powinien mieć obaw co do tego, że uzyskany przez niego prawomocny wyrok zostanie w przyszłości uznany za nieistniejący i niepodlegający wykonaniu zarówno w Polsce, jak też za granicą.
Wydawanie wyroków przez sędziów powołanych w wadliwej procedurze grozi też trudną do oszacowania co do swojej wielkości odpowiedzialnością odszkodowawczą Skarbu Państwa z tytułu naruszenia prawa do sądu oraz szkód wyrządzonych przez wydanie wyroków, które byłyby nieskuteczne prawnie.
Nasza decyzja jest podyktowana poczuciem odpowiedzialności za funkcjonowanie Państwa oraz troską o przestrzeganie praw człowieka. Chcemy zapobiec chaosowi prawnemu, jaki może nastać w przypadku dalszego powoływania nowych sędziów w procedurze budzącej wątpliwości co do swojej skuteczności prawnej.

Uchwała nr 3
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego wyraża stanowczą dezaprobatę dla zachowania sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika, który wypowiadając się na temat postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 20 listopada 2019 r., nakazującego Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów, w programie wyemitowanym w stacji TVN24 w dniu 24 listopada 2019 r. stwierdził, że ta decyzja sądu „to prosta droga do anarchii” i powinna być zbadana w postępowaniu dyscyplinarnym, a w rozmowie z dziennikarzem stacji TVN24 w dniu 25 listopada 2019 r. dodał, że „sędzia popełnił bardzo ciężki delikt dyscyplinarny”.

Słowa wiceministra sprawiedliwości traktujemy jako naruszenie ustrojowej zasady wyrażonej w art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Zasada ta ma zagwarantować sędziemu wolność od wszelkich nacisków i służyć temu, by podejmowane przez niego decyzje były bezstronne i zgodne z jego sumieniem. Niezawisłość sędziów jest fundamentem funkcjonowania niezależnego sądownictwa, a jej poszanowanie jest konstytucyjnym obowiązkiem innych organów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Olsztyńska bitwa o sądy [ZDJĘCIA]

Olsztyńska bitwa o sądy [ZDJĘCIA]

Nie mamy również wątpliwości, że decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu SSR Pawła Juszczyszyna z delegacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie pozostaje w związku z wydanym przez niego postanowieniem. Decyzję tę, pozbawioną jakiegokolwiek uzasadnienia i wydaną natychmiast po podaniu do publicznej wiadomości treści wspomnianego postanowienia, traktować należy jako jawną retorsję, stanowiącą w istocie zamach na niezawisłość sędziowską.

Zarówno słowa wypowiedziane przez sekretarza stanu, decyzję Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu SSR Pawła Juszczyszyna z delegacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, wszczęcie w dniu 28 listopada 2019 r. postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi przez Zastępcę Rzecznika Sędziów Sądów Powszechnych Michała Lasotę i zarządzenie Prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego z dnia 29 listopada 2019 r. o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna, odbieramy jako próbę zastraszenia polskich sędziów, mającą na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego i zniechęcenie sędziów do stosowania wytycznych zawartych w wyroku TSUE z dnia 19 listopada 2019 r., wydanego w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18.

Pragniemy zwrócić uwagę, że słowa sekretarza stanu i decyzja o odwołaniu sędziego Pawła Juszczyszyna z delegacji, jak również słowa Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który komentując mediom swoją decyzję wskazywał na „anarchizację polskiego sądownictwa i przekraczanie uprawnień przez sędziów” nie spotkały się z reakcją organu zwanego Krajową Radą Sądownictwa.

To wymowne milczenie, w sytuacji tak rażącego naruszenia niezawisłości sędziowskiej, jest kolejnym przykładem tego, że organ ten w rzeczywistości nie stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, wbrew roli określonej w art. 186 ust.1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. *** #2829291 | 188.147.*.* 3 gru 2019 20:22

  Rozgonić na cztery wiatry tą megalomańską kastę. Te plujące jadem,postkomunistyczne żmije. Przez takich całe prawnicze środowisko jest źle postrzegane.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. henio #2829008 | 83.0.*.* 3 gru 2019 11:11

  http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/gospodar stwo-przejete-za-wartosc-wadium,163959.h tml Bardzo porażający film Panie sędzio Juszczyszyn! Chyba Pan lusterka w domu nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. BANCIA #2828946 | 5.174.*.* 3 gru 2019 09:51

  JAK NASTAŁ PIS TO JA SE PRZYPOMNIAŁA JAK SĘDZIOWIE PODPADNIĘCI UCIEKALI NA EMERYTURY , KAPCIE SPADAŁY HHII , TERA SZCZĘKI MOCZOM W SZKLANKACH

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wpusc prosiaka na salony #2828943 | 91.160.*.* 3 gru 2019 09:46

   Delegacja PiS obsrała i zdemolowala hotel w Niemczech. ;)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  2. FAJNIE #2828902 | 5.174.*.* 3 gru 2019 08:42

   SITWA SIĘ BRONI , A HOŁOTA TO POPIERA HHHHII CIESZĘ SIĘ

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD