Olsztyńska bitwa o sądy [ZDJĘCIA]

2019-12-02 07:28:34 (ost. akt: 2019-12-02 07:34:47)
Wiec poparcia

Wiec poparcia

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn stał się centrum walki między rządem i opozycją o sądy. A konkretnie sędzia Paweł Juszczyszyn, który chce wiedzieć czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania.
W niedzielę w Olsztynie odbył się kolejny wiec poparcia dla odwołanego z Sądu Okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Podobne wiece odbyły się w tym samym czasie w wielu innych miastach Polski, w tym w Warszawie.

W piątek, wobec sędziego Juszczyszyna postępowanie dyscyplinarne rozpoczął Rzecznik Dyscyplinarny Sądów Powszechnych. Sędzia został zawieszony w swoich obowiązkach. Wcześniej został odwołany z delegacji z Sądu Rejonowego do Sądu Okręgowego.

Lawina decyzji, potem protestów wobec nich uruchomiła się po orzeczeniu wydanym przez Pawła Juszczyszyna dwa tygodnie temu. To wówczas, orzekając w jednej ze spraw apelacyjnych, zażądał pod karą grzywny od Kancelarii Sejmu przedstawienia dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którzy zostali potem do niej wybrani przez Sejm. A także oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów. Sędzia w ten sposób miał próbować ustalić, czy inny sędzia, orzekający w pierwszej instancji ma prawo wydawać wyroki.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wiec poparcia dla sędziego [FILM]

Wiec poparcia dla sędziego [FILM]

Przypomnijmy. Część środowiska sędziowskiego od dawna jest niezadowolona ze sposobu wybierania KRS. Ze skargą na zakres kompetencji Rady poszli nawet do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE, wydał 19 listopada wyrok, w którym stwierdził, że o stosowaniu prawa Unii Europejskiej może decydować tylko niezawisły sąd. I właśnie żądanie skierowane przez Pawła Juszczyszyna do Sejmu w sprawie, którą prowadził w sądzie apelacyjnym było próbą wykorzystania tego wyroku w Polsce.

To nie wszystko. Listy poparcia i dokumenty były potrzebne sędziemu Juszczyszynowi, żeby sprawdzić, czy sam KRS został powołany zgodnie z prawem i może wybierać sędziów wydających wyroki w polskich sądach. W sprawie apelacyjnej rozpatrywanej przez Juszczyszyna, w pierwszej instancji orzekał sędzia powołany właśnie przez nowy KRS. Dzisiaj jest ich około 600 na 10 tysięcy polskich sędziów.

— W toku postępowania w sposób nieuprawniony podważył on status powołanego przez Prezydenta RP sędziego, który w tej samej sprawie wydał wyrok w pierwszej instancji. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości takie działanie stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do chaosu i anarchii. Żaden sędzia nie ma prawa oceniać statusu innego sędziego, wykorzystując do tego celu postępowanie dowodowe w konkretnej sprawie. Po podpisaniu przez Prezydenta RP aktu powołania na urząd sędziego akt ten nie może być kwestionowany, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego — czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie sędziego Juszczyszyna.

Sędziego Juszczyszyna zawiesił w czynnościach służbowych Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki. — Do sekretariatu prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęła kopia zarządzenia prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 29 listopada 2019 r. o zarządzeniu natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych sędziego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna na okres od 29 listopada 2019 r. do 29 grudnia 2019 r. do czasu wydania uchwały przez — informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

— Zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna przez Macieja Nawackiego tworzy nieszczęśliwy kontekst, lepiej gdyby zdecydował o tym wiceprezes Sądu Rejonowego — stwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Patrykiem Michalskim szef nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur.

Przypomnijmy, że kandydaturę sędziego Maciej Nawackiego na członka Krajowej Rady Sądownictwa musiało poprzeć co najmniej 25 sędziów. Sędzia zebrał 28 podpisów, ale jak się okazało 4 sędziów wycofało swoje poparcie jeszcze przed zakończeniem procedury zgłaszania kandydatów. Jednak wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że zgodnie z opiniami ekspertów wycofanie podpisu w procedurze wyborczej jest nieskuteczne.

— W związku z odwołaniem mnie z delegacji do Sądu Okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie — napisał z kolei w swoim oświadczeniu Paweł Juszczyszyn.

Goszcząca w czwartek w Olsztynie Małgorzata Kidawa-Błońska, która rozpoczęła od stolicy Warmii i Mazur starania o otrzymanie nominacji swojej partii na kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich, jednoznacznie stanęła po stronie odwołanego sędziego. W ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Gazecie Olsztyńskiej określiła Olsztyn, jako bardzo ważne miejsce w sporze kompetencyjnym o KRS. — Jest bardzo ważnym miejscem. Dającym przykład, że ludzie, dla których prawo i przysięgi, które składają mają znaczenie. Potrafią mieć honor, odwagę i przeciwstawiać się tym, którzy prawo łamią także gratulujemy waszemu miastu — mówiła w rozmowie z dziennikarzem Gazety Olsztyńskiej.

Kolejnym elementem tego sporu stała się sprawa rolnika spod Olsztyna, który popadł w długi, a w której kilka lat temu orzekał Paweł Juszczyszyn. Sędzia miał nie wyegzekwować należnych mu pieniędzy za sprzedane przez komornika gospodarstwo. Po interwencjach parlamentarzystów wizytator sądowy stwierdził, że sędzia Paweł Juszczyszyn wydał własność bez wyegzekwowania całej należności, Jednak prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania.

Zgodnie z prawem Kancelaria Sejmu powinna odpowiedzieć na pytanie olsztyńskiego sędziego najpóźniej we wtorek.

SK

Wojciech Kossakowski (prawnik) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 4
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - Olsztyn

Sędzia wyszedł poza zakres obowiązującego prawa. Po powołaniu KRS i nominowaniu sędziów nie ma w polskim prawie drogi prawnie umożliwiającej podważanie ich kompetencji do prowadzenia spraw w sposób, który chciał przeprowadzić sędzia Juszczyszyn. To trochę przypomina protesty wyborcze, a przecież nawet one muszą być składane z zachowaniem obowiązujących przepisów. Działanie sędziego jest upolitycznianiem pracy sądu i to w bezpośredni sposób. Nie dziwię się, że sędzia, który to tak ostentacyjnie robi, ponosi konsekwencje zawodowe. Podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą musi być przestrzegany.

Wojciech Kossakowski, poseł PiS:

Janusz Władysław Cichoń (poseł) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 1
Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborc

Sędzia Juszczyszyn broni nas wszystkich przed ewentualnymi konsekwencjami podważania w przyszłości wyroków wydawanych przez sędziów, którzy zostali nominowani przez wadliwe skompletować KRS. Nic dziwnego, że wydał orzeczenie, które miało pomóc to wyjaśnić i uniknąć podważania w przyszłości wydawanych teraz wyroków. Tak było w sprawie, która rozpatrywal w apelacji. Skandalem jest, że ponosi konsekwencje przestrzegania prawa i obrony nas obywateli przed jego łamaniem prawa. Niezależnie, kto to je łamie. Byłem na wiecu poparcia dla sędziego Juszczyszyna. Trzeba wspierać ludzi, którzy stają w naszej obronie.

Janusz Cichoń, poseł KO:
https://m.wm.pl/2019/12/orig/zapasowe-zw-594776.jpg


Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Śmiechu warte #2829050 | 89.39.*.* 3 gru 2019 12:58

  Olsztyńska promuje na głównej w trzech miejscach Marionetę Kidawę-Błońską. Co chwilę "wolne sądy". Przechrzcijcie się na Gazetę KOlszyńską...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. PiSraczka #2828963 | 91.160.*.* 3 gru 2019 10:06

  Polska Delegacja Zostawiła odchody w miejscach niewobrarzalnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MMM #2828683 | 81.15.*.* 2 gru 2019 19:32

   Z życia "mafii"PiS-owskiej: Misiewicz nie siedzi, agent Tomek nie siedzi, senator Kogut nie siedzi, poseł Sasin nie siedzi, mąż Zawsze Dziewicy Dubieniecki nie siedzi, "ułaskawiony" Kamiński też nie siedzi... Pewnie i Banasia nic złego nie spotka... Ot i "struktury" partyjne, hehheehehh...

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. Z PISZA #2828664 | 81.15.*.* 2 gru 2019 18:53

   PSEUDOPATRIOCI Z PISU, ZIOBRO, Kossakowski, ANALFABECI, NIEUKI , partyjniacy z jedynie słusznej partii , hejterzy min. spr. pieb. PAMIĘTAJCIE ..... TAK RODZĄ SIĘ NARODOWI BOHATEROWIE. BRAWO PAWEŁ J. ZA ODWAGĘ, BOHATERSTWO, UCZCIWOŚĆ I PRZESTRZEGANIE POLSKIEJ KONSTYTUCJI W PRZECIWIEŃSTWIE DO TEGO ,,ZERA,,

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. OLSZTYNIAK #2828650 | 88.156.*.* 2 gru 2019 18:32

   ZIOBRO , ROBCIE PORZADEK W SĄDACH

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD